Ati facut bolile copilariei? Fara sau cu complicat

Ati facut bolile copilariei? Fara sau cu complicat | Autor: sinzi_ana

Link direct la acest mesaj

Ati facut bolile copilariei?
Care dintre ele?
Ati suferit complicatii?


Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

In copilarie am facut rujeola, rubeola si oreion, iar la 29 de ani - varicela - toate fara complicatii. Copilul meu a facut doar varicela, pentru celelalte trei l-am vaccinat.

Apropo, mai exista boli ale copilariei in afara de astea?

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

am facut pojar, rubeola, oreion, varicela, fara complicatii.

Sofia(nevaccinata ROR) a facut rubeola, oreion, varicela, fara complicatii, pana la varsta de 2 ani si 9 luni.

La un an si 9 luni rubeola cu febra mare 2 zile, apoi eruptia de 3 zile, dupa 2 sapt oreion, care a durat 5, 6 zile, f f usor, iar la 2 ani su 8 luni varicela, forma spectaculoasa ca matrime a bubelor, dar in schimb putine la numar, si fara febra sau manifestari gen raceala.





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Si eu am facut toate bolile copilariei, forme normale/usoare fara complicatii, ultima a fost rubeola cred, in liceu, la 15 ani, cand am suferit doar vreo 3 zile...



ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eu am facut rujeola, oreion, rubeola, varsat de vant, tuse convulsiva (cred ca si asta e printre bolile copilariei). Nu am avut complicatii...nici nu prea imi aduc aminte (desi le-am facut dupa 5 ani) decat ca trebuia sa stau in casa...lucru tare suparator....

David a facut o reactie (un dr de la infectioase l-a diagnosticat cu mild polio - cea mai usoara forma de polio care se face de la vaccin, dar pediatra si alt dr au combatatut diagnosticul) de la VPO.

Si rubeola desi facusem ROR cu 4 luni in urma...a facut febra mare noaptea, dar in 3-4 zile i-au trecut si bubitele si febra.

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Sinzi, foarte bun subiectul asta.
Eu nu am facut nici o boala a copilariei! Nici macar banalul pojar. Si sunt curioasa daca mai sunt si altii in aceasta situatie. Culmea este ca sora mea le-a facut pe multe si nu am luat de la ea. Explicatia s-ar putea sa se afle in faptul ca eu am luat multe antibiotice din cauza unei bronhopneumonii pe la 2,3 ani. Asta banuiesc, dar nu sunt sigura...
Mai este deci cineva care nu a facut nici o boala a copilariei?
Sper sa nu le fac acum la batranete...

Oana si Paul (3 iulie 2002)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Si eu am facut toate bolile copilariei, fara nici un fel de complicatii si ma bucur tare mult pentru ca nu mai stau cu frica in san daca am imunitate sau nu.

NICHITOSII

Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Am facut pojar si-atit.

Am stat in birou cu un tip si-o tipa, toti eram pe la 28-30 ani - ei au facut oreion amindoi cam la o saptamina diferenta unul de altul dar eu nu am facut oreion desi mincam impreuna, stateam tot timpul impreuna.

Am o intrebare: desi nu am facut varicela, am facut Zona Zoster. Am inteles ca ZZ nu se face daca n-ai facut varicela. Este adevarat? Oi fi facut o forma extrem de usoara de varicela si n-au stiut ai mei?

"Trebuie-n viata sa te grabesti incet de vrei la timp sa-ntirzii - Pavel Stratan, Amintiri din Copilarie, III"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

quote:
Originally posted by nematics

Am o intrebare: desi nu am facut varicela, am facut Zona Zoster. Am inteles ca ZZ nu se face daca n-ai facut varicela. Este adevarat? Oi fi facut o forma extrem de usoara de varicela si n-au stiut ai mei?

"Trebuie-n viata sa te grabesti incet de vrei la timp sa-ntirzii - Pavel Stratan, Amintiri din Copilarie, III"



Nematics, stiam ca ZZ se manifesta cu vezicule care apar pe traiectul unui nerv, nu pe tot corpul ca la varicela.
Doctorul ce-a zis?

Floricel & comp.

Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nu am facut nici o boala, desi am fost "tinuta" langa copiii bolnavi de cate o boala a copilariei, fara efect. Am 28 de ani si poate le fac daca le face fi`mea, desi si ea face toate vaccinurile
Oana - daca le fafec la batraneti, ne vom simti tinere si vom chiuli muuult de la datorie Sa speram ca scapam, totusi

(LA MULTI ANI !!!)


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

eu le-am facut cam pe toate, mai putin rubeola.
Copiii mei au facut oreion, rubeola, varicela amandoi, la Lili varicela a fost ff urata, cu complicatii nasoale, in rest toste simple si fara probleme.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi Lili

Mergi la inceput