REVOLTATOR!!! ("Evanghelisii")

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

N-am vazut piesa, insa toata revolta din jurul ei mi se pare exagerata...imi aminteste exact de "Versetele Satanice", in urma carora Rushide a fost condamnat l amoarte ca l-a facut pe Mahomed pedofil.
Nu cred ca o opera de arta (buna ori rea) poate fi considerata un pericol pentru o credinta sau alta. Mai degraba reactiile intolerante la adresa ei...
PS - vaz ca regizorul nu-i Andrei Serban si Benoit Vitse (fostul director al Centrului Cultural Francez din Iasi)

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Am citit ce s-a scris si nu pot decat sa raman la parerea ca aceasta tema, a (prea) umanului Iisus ar trebui sa ramana neatinsa.
Desigur, pentru niste free spirits cum se considera artistii, e foarte provocator sa aduca in fata oamenilor un Iisus homosexual sau un Iisus care se iubeste cu Maria Magdalena pe scandurile scenei. Pentru mine, astea doua ipostaze sunt Kicioase. Nu stiu de ce ma gandesc ccc ca trebuie sa fii in mare pana de inspiratie ca sa iei pana la urma in calcul si provocarea asta. Sunt atat de 'jde mii de multe chestii pe care sa le intelectualizezi (na cuvant:P)...
Chiar cred ca multi dintre artistii astia si multi dintre admiratorii operelor de acest gen sunt credinciosi, in sensul ca nu neaga faptul ca Iisus e Dumnezeu. Dar nu te pui cu satisfactia data de "intelegerea" unor asemenea chestii inalte si de nepatruns de catre muritorii de rand.
Ei, acuma sa nu ma certati, mi-am zis si eu parerea.

Uite mi-am amintit ca pe vremuri eram admiratoare a "Jesus Christ Superstar". E o opera rock pe care la vremea aia o gaseam geniala, ce sa mai. De curand am reascultat-o, de fapt am incercat sa o ascult, dar nu am mai putut. Diferenta dintre atunci si acum este ca acum cred ca il inteleg mai bine pe El, iar ce faceau aia acolo mi se parea, cum am mai spus, kitsch.


" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

"Ludmila Patlanjoglu, presedintele Asociatiei Internationale a Criticilor de Teatru (AICT) - Sectia Romana
"Numai valoarea unui text poate justifica indrazneala de a regandi unul dintre marile mituri ale umanitatii. In cazul textului "Evanghelistii" de Alina Mungiu Pippidi, acest demers ramane nejustificat... Ca literatura dramatica, piesa se situeaza la nivelul unui kitsch sfidator, tipic unor vremuri subculturale, chiar anticulturale. Intregul scandal starnit de montarea de la Iasi pare o caricatura, o incercare nefericita de a apropia teatrul de spectacolul dezolant al balciului atat de des intalnit in media romaneasca. Piesa nu e decat o incercare periferica, minora, lipsita de substanta teatrala si culturala. Tematic, este o blasfemie, o proba de tupeu balcanic, care nu poate eroda mitul. Imaginea lui Iisus Christos, semnificatia Bibliei - ca text fundamental al spiritualitatii umane - raman nestirbite. La publicarea piesei, dupa lectura, sentimentele mele au fost contradictorii: revolta, dar si mila fata de neputinta unei autoare de a accede la misterul absolut al Invierii. Desi nu am vazut spectacolul iesean, am urmarit cu tristete "polemica" din presa. Totul mi se pare o tentativa derizorie si periculoasa de a exploata un context publicitar creat de aparitia unor filme, carti sau creatii vizuale cu premise similare. Nu este vorba despre libertatea de exprimare, ci mai degraba de o falsa problema. Diferenta intre un creator cum este Scorsese (pentru a folosi un singur exemplu) si Alina Mungiu este nemasurabila. Prin comparatie, scandalul romanesc la care asistam este o bascalie dezgustatoare!"sursa:Adevarul,16 dec. '05
Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

denizel, da-mi voie sa-ti spun ca iti impartasesc opinia

irina, ma bucur ca ai postat opinia unei persoane "in tema"

acestea fiind scrise, daca renumita piesa de "arta" va veni si la Cluj, la TN, o voi "salta" cu constiintza impacata :)

doamnelor, plecaciuni,
Roxa-boxa



ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

acu daca a fost sau nu homo, e greu de zis, dar omu a facut chestii, vin din apa, piine din piatra, a mers pe ape ...

nici david coperfield nu bate asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Lil brava.. de unde ai aflat cine-i regizorul?
Veve ai mintit poporul ... no sa ne bucuram in tihna si de falitii altora si sa-l lasam de-i nevinovat pe Andrei Serban.

Andreea si galusca si brotacelul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Mie mi s-a facut rau citind despre asta.
Iar libertatea inseamna dreptul de a face ce vrei, cat timp nu lezezi pe altcineva. Iar batjocorirea a ceea ce e sfant unora, nu mi se pare o virtute.
E o mare porcarie sa il prezinti pe Mahomed pedofil, sau pe Iisus innamorat de Maria Magdalena sau homosexual. Cine isi imagineaza asa ceva, sau pune pe hartie/ pe scena astfel de imagini nu este nici musulman, nici crestin autentic. Poate fi crescut/botezat in religia respectiva, dar nu da 2 bani pe ea. Dar aduce grave ofense celor care cred. Si libertatea nu ne-a fost data ca sa ne batem joc unii de altii. Vor sa faca un film/ o piesa despre un pedofil/homosexual/ amator de sex oral? Sa faca, dar cu personaje fictive, sau despre ei insisi, ca sa nu lezeze pe nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

quote:
Originally posted by AC
Veve ai mintit poporul ... no sa ne bucuram in tihna si de falitii altora si sa-l lasam de-i nevinovat pe Andrei Serban.

Ahhh,o vrut da'-l lasa coraju'!De ce nu m-o fi-anuntat si pe mine,huh?


Irina,veve & croko
poze1,2,3,4,5


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by AC

Lil brava.. de unde ai aflat cine-i regizorul?
Veve ai mintit poporul ... no sa ne bucuram in tihna si de falitii altora si sa-l lasam de-i nevinovat pe Andrei Serban.



Hehe, pai tot de pe www.laurentiudumitru.ro/evanghelistii-pippidei.php" target="_blank">un site romanesc, in care se precizeaza cu usurare ca regizorii romani au avut bunul simt sa se retraga din demersul de a pune pe scena aceasta opera artistica plina de idei sioniste, scandaloase desigur!!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babisa spune:

Nu am vazut nici piesa nici filmul.Nu vreau sa supar pe nimeni ,ci doar vreau sa va explic cat de cat cam ce simte un crestin.
Pt. un crestin ,Dumnezeu si Isus inseamna Tatal...va e greu sa credeti ,dar da la-a fost ca un al doilea tata inca de la nastere,au fost botezati asa cum Dumnezeu o cere,au fost crescuti cu principii de viata pe care religia o cere,au idealuri si vise,le-a oferit chiar si viata de dupa moarte...care nimeni altcineva inafara de Dumnezeu nu ti-o poate oferi,dupa cum se si vede ....voi nu aveti o viata de dupa moare,pe cand ei au.
Acum jur ca nu vreau sa supar sau sa insinuez ceva...doar vreau sa intelegeti ...ce ati zice ca dupa moartea parintilor vostri (nu spuneti ca este o comparatie exagerata,pt unii Dumnezeu inseamna mai mult decat inseamna pt multi dintre voi(noi) parintii),ce ati zice daca s-ar juca o piesa de teatru,in care rolurile principale le au mama ta care ii face un oral tatalui tau ,sau tatal tau se da putin pe invers de dragul artei.Cam cu ce ochi ati privi voi acei actorasi de doi lei (de doio lei sunt ,din moment ce au acceptat sa isi castige banu' ponegrind credinta si sufletul unor oameni).Poate ca voi ati privi razand piesa in care sunt badjocoriti parintii vostri? Poate ati si aplauda?poate ati cere si un biss ca sa vedeti mai bine scena cu oralul?poate,poate....dar asta la voi,e dreptul vostru.Eu una as muri de gatul lor cu toata credinta mea.
Inca o data ,nu am facut referire la cineva anume,nici nu am citit decat cateva postari ,dar vreau decat sa intelegeti si sa nu le mai radeti in nas credinciosilor.Eu una nu sunt afectata de aceste piese de 2 lei ,pt ca nu sunt o credincioasa convinsa,dar sunt genul de om care imi place sa fie respectat si sa respecte durerea altora.
Cred ca multi dintre noi,nici macar nu au dreptul sa se bucure de spiritul sarbatorilor,pt ca nu stim sa respectam pe cei ce ne-au oferit aceste sarbatori

http://pg.photos.yahoo.com/ph/erin_rux/album?.dir=/37ca

Mergi la inceput