Copii diin 1996 (5)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Fetelor, multumesc mult pentru raspunsuri. Am stabilit pdepsele-fara dulciuri, fara desene, fara internet, o vreme, pana ne convinge ca i-au intrat in capsor lucrurile spuse. bani de buzunar nu prea are, uneori mai cere cate 10-15 mii, dar are pretentia la reviste si dulciuri, care vor lipsi pentru o perioada. Ma refer la dulciuri gen ciocolata, cornuri cu ciocolata, etc., nicidecum la deserturile de acasa-prajituri sau fructe.

Insa trebuie sa mai specific cate ceva, probabil nu m-ati inteles: Ana-Maria, Diana poarta mobilul la scoala doar ca sa-mi dea bip cand ajunge, sa stau eu linistita. Apoi il inchide si il pune pe catedra, doamna invatatoare are grija tf. lor pe timpul cat stau la scoala, asta pentru ca s-a intamplat sa dispara tf. din ghiozdane. NU se joaca in clasa cu tf., nu le da doamna voie. Consumul facut de Diana a fost saptamana trecuta cand a stat acasa bolnavioara. Asta e marele necaz, desi o avertizasem deja in 2 randuri ca tf. e doar pentru urgente. Pupicei multi.

mqqm, probabil asa vom proceda si noi. Vom schimba abonamentul pe o cartela, ca sa poata sa foloseascca banii aceia in cazuri de urgenta(la noi sunt cartele de 5 dolari si se pot folosi 2 luni).
ccc se punne atunci cand vrei sa eviti o cacofonie.

mirela, diana nu e la step by step, e la scoala normala, dar d-nele invatatoare stau cu copiii si dupamasa(desigur, contra cost) si isi fac lectiile. Au avantajul ca au cantina la scoala si uite asa se leaga una de alta. Sigur ca e mult mai comod. Si m-am gandit...daca n-o mai las dupamasa la scoala, pentru ca nu e obligatoriu din moment ce platim, nu pot avea nici atata control asupra ei, ar avea tv., comp. la indemmana si parca pot sa stiu? Asa m-am hotarat ca o voi lasa la scoala si o voi controla mai temeinic acasa.

brenda, nu trebuie sa-mi multumesti, asa am simtit ca trebuie sa scriu, e chiar culmea ce a ajuns forumul asta datorita lipsei de umor si placerii de a gasi samanta de cearta din motive puerile. Eu stau demult in banca mea. E mult mai linistitor.

Diana ia acum calciu cu vit. D, mananca iaurt si branzeturi. Se simte mai bine, multumim.

Mamicute va pup, va doresc o saptamana frumoasa, iar copiilor plina de FB-uri.

Mihaela si fetele mele
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Saluti mamicute,

Brenda,mey esti totala!Uite d-aia te iubesc io pe tine!Iar cu ZZ-ul ala de rahat....nu mai te tot duce p-acolo,mama draga!Te trage ata?Iti place varza...?Da-o in...toate cele si stai acilea cu oamenii cu scaun la cap(nu ca eu as fi unul din acesti oameni,nooooooo....da' asa se spune!)....Mey te pup!Ce face Didi,cum e cu scoala?
Mqqm,nu stiu ce editie vazuram,insa e fain filmul...Iar la faza cu pruna....iuhuuuuu...m-am spart de ras!Misto treaba!
Acum ai mei se uita la desene animate,vizioneaza Chiken Little - cred ca asa se cheama.
Pai daca al tau sot vine in Ro,tu nu vi cu el sau din cauza scolii nu poti veni?Numai bine sa aveti!
Mihaela,pai asa e minunat,cum zici tu ca doamna are grija mobilelor...La Alex in scoala nici macar nu li se permite elevilor sa vina cu mobile la ei...poate unii s-or strecura cu ele,nu stiu.Tin minte ca doamna a spus la o sedinta cu parintii ca roaga parintii sa nu trimita copiii cu mobile la scoala,sub nici o forma...A zis ca ea nu e dispusa sa aiba grija mobilelor si vrea sa evite orice eventual conflict in cazul pierderii sau furtului.Si apoi ar putea fi confiscate de catre profesori sau chiar directoare.Ma rog,la scoala la Alex e ceva mai strict...Povesteai ca Diana e la orar prelungit...Si doamna a intrebat parintii daca doresc ca elevii sa treaca la astfel de orar.Se pare ca parintii nu au fost de acord,ca treaba asta a picat.Mie imi era indiferent sau mai bine spus nu eram nici pro nici contra acestei solutii...E adevarat se plateau niste bani in plus,dar nu foarte multi.In Timisoara exista o singura scoala de genul asta,unde copiii stau pana la ora 16-17,fac temele acolo si iau si pranzul...
Pai multa sanatate Dianei si...sa aveti parte de bine!

Dragelor ,va doresc sa aveti o saptamana plina de realizari!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Nu ma mai trage nimic,pacat ca e populat forumul cu astfel de specimene....
Diana e bine,a reusit sa scape de dintele ala naspa,ii dau tinctura de propolis de mai bine de o luna si sper sa rezolv ceva pe calea asta,oricum trebuie sa o conving sa mearga la dentist,ca gingivita se pare ca nu cedeaza

BRENDA
"Lumea nu-i decit un Nicaieri universal.De aceea n-ai unde sa te duci niciodata."(Cioran)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Brenda,te inteleg.Si eu am trecut prin faza prin are treci tu,de mai multe ori aici,pe DC...Se intampla!Cel mai bine e sa ignori si sa dai totul la spate.Eu mereu mi-am spus ca aceia care sunt rai de gura,de scris vorbe jignitoare,fara a tine seama de nimic...nu merita nici o atentie si faptul de a raspunde este un gest mult prea mare si nu are rost sa ma complac in situatia de a ma cobora la niste minti umbrite de ura si invidie....
Multa sanatate Dianei si bafta la scoala!Pupici si tie si cheer-up!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Ca veni vorba de telefoane mobile. O luna de RO si a venit si baiatul meu cu pretentii. De Craciun nu-si mai dorea Heeleys, acum vroia un telefon mobil. Cand a vazut ca Mosu nu-i aduce, a tot sperat ca o sa i se dea de ziua lui, ca tare cuminte a fost. . . I-am zis ca o sa-i dau eu, dupa ceafa. Numa factura de telefon mobil pentru mucea nu am avut de platit. . . (aici nu sant si telefoane cu cartele ca in RO).
Pana acuma l-am avut pe Elliot la mana cu amenintari ca nu-i fac ziua. Sambata, l-am pedepsit cu o zi fara calculator. Pai, iese in curte sa citeasca dintr-o carte noua - Razboiul Stelelor. Sta in leagan, si uita cartea afara. Dupa amiaza a plouat. Seara cautam cartea peste tot. O gasim in leaganul din curte. Pe mine ma apuca piticutii, si iau cartea si arunc cu ea de pamant. Inmuiata fiind,ii sar copertile. M-am infuriat ca nu are grija de lucruri.
Astazi nu e zi de scoala, e sarbatoare. Sant mai linistita, dar de maine intram iara in priza. . .









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Buna la toata lumea, ce mai faceti?
Asa cum v-am spus, Dedi are examenul de pian vineri dimineata si s-a zapacit de cap complet. La ora sapamana trecuta a zis profa sa modifice un pic aici, un pic dincolo si numa' bine acu' le zpaceste si se mai si frustreaza pe deasupra!!! O fi stresul oare? O fi stat prea mult pe bucatelele astea? La examenul trecut a fost foarte ok, atat ca i-au inghetat miinile de emotie efectiv inainte de a intra (n-am mai vazut asa ceva pana atunci)... Oricum, tineti-ne pumnii!

In rest toate bune, cea mai faina chestie: fiu-meu zice ca i s-au terminat minutele de cell dupa o saptamana si n-a vorbit. Dupa amanuntite investigatii am descoperit ca a trimis mesaj la un numar de pe TV care ziceau ca-i trimit glume in fiecare zi. N-a citit scrisul marunt: $1.45 pe mesaj HAHAHA Acum e pe uscat...

Sotul si-a luat biletul pe 14, Ana-Maria, daca vrem sa fie pace pe DC n-am sa scriu aici exact ce si cum cu excursia lui (nu vrem sa ajungem la ZZ cu copii din '96, nu?), dar probabil ca vom veni si noi la vara.

Revin mai incolo, pana atunci va transmit cele mai bune ganduri si succes cu ai vostri pre-teenagers!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Bafta lui Dedi la examen, si sa fie fara emotii. . .
Elliot e pedepsit, iara. L-a mintit pe tacsu aseara ca si-a facut lectiile. Da si-a facut numa lectiile pentru scoala, care era un mizilic, dar problemele de mate pe care I le-am dat noi, nici nu s-a atins de ele. L-am pedepsit aseara si tot el e botos tare. Azi dimineata nu ne-a salutat pe nici unul din noi. L-am trimis inapoi in camera lui, cu teorie, cum de isi permite el sa nu ma salute in casa MEA? Sa vedem cum si ce o sa fie, ca e botos rau.
Oare sa fie inceputul adolscentei???? La asta sa ma astept de acum incolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Sanca, tine-te taaaaare, ca da, adolescenta bate la usa
mQQm, bafta lui Dedi, va tinem pumnii!!!!!
Noi mergem azi la ziua unei colege de clasa, suntem taaare agitati, ca fetita asta e tare speciala pt. el, si-au schimbat desene cu inimoare anul trecut de Valentine's day... deci sufletul la gura si morcovul la locul lui, cum va fi la chef

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

E naspa cu adolescenta asta......
mQQm,ce facurati la concurs? Da-ne vestea!
Ana,mai traiesti mey? Ca io.......nu mai stiu de mine
Incep sesiunea,mari am primul examen si n-am invatat nimic....nush ce naiba o sa fac,ca nu-mi arde de invatat neam....

BRENDA
"Lumea nu-i decit un Nicaieri universal.De aceea n-ai unde sa te duci niciodata."(Cioran)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salut mamicute,

Mqqm,ce a facut Dedi la examen?Cum e? Bafta in continuare!
Sanca,din pacate cam asa sunt adolescentii:nemultumiti si de nemultumit....plus chestia aia cu "rebel","independent"(pe banii parintilor,evident)....s.a.m.d.
Rabdare si tutun!...Nici nu vreau sa ma gandesc ce ma asteapta pe mine,ca deja si Alex are aere ,ifose si fitze in cap....
Gabibarta,cum ati petrecut la prietenuta?
Brenda,bafta la examene....si pun'te cu burta pe carte...Iaca,mai traiesc,da' numai eu stiu cum...Am niste probleme cu unul din cumnati si sunt data peste cap si cu nervii intinsi la maxim....Asta-i viata,ce sa facem?!

Pupici la toata lumea,sa aveti weekend super si copilasii sa fie sanatosi!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput