Copii diin 1996 (5)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Ana, e greu al naibii. Cand vin acasa la 1730-1800 numa de temele lui nu-mi arde. Dar nu am ce face, o sa pun totul deoparte si o sa-l controlez la tot. Aseara s-a culcat la 2030 dupa ce l-am pus sa refaca vreo 20 de exercitii la matematica. Urlete si plansete ca el vrea sa citeasca, ca i-a zis profesoara lui sa citeasca in fiecare seara. Ei lasa, o sa citesti maine si pentru asta seara. O sa cumpar week end-ul asta un conometru pentru camera lui. I-am zis ca pentru fiecare 2 ore de munca pentru scoala primeste o ora pe calculator.
Vreau si eu un copil perfectionist a la mqqm, care sa-I pese de aspectul temei.
Ieri, pentru ca nu si-a facut tema la matematica, i-am trimis o nota profesoarei lui. I-am scris sa-l tina in clasa la pauza sa-si faca tema (ei au pauza 30 de min) sau sa-I dea inca 2-3 pagini pentru a doua zi. Joia este zi scurta, iese la 1, asa ca avea timp cand sa le faca. Ei bine, nu i-a dat nota mea. Si cica sa nu-l bat. Eram la soacra-mea si nu puteam sa-l paruiesc, dar si-a pierdut drepturile de a sta pe calculator pentru week end-ul asta.
O sa-ti urmez exemplu si il trec si eu pe Elliot in juristrictia mea Vede el cine e seful in casa.

Un week end bun la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

noi am inceput cu stangul scoala, in sensul ca Diana nu s-a simtit bine...marti m-a sunat sa merg dupa ea la 11, in conditiile in care ea sta pana la ora 16 la scoala...ca e foarte ametita. Miercuri n-a mers la scoala din acelasi motiv, asa ca am mers la analize...m-am linistit abia miercuri cand am primit rezultatele, are doar o lipsa de calciu, asa ca am trecut la indopat copilul cu iaurt(lapte nu mai bea de la 2 ani sub nici o forma) plus Ca efervescent.
Pfuuui si acum am vazut ce inseamna sa-si faca ccc copilul lectiile acasa...e jale! Nu e obisnuita si am ajuns la concluzia ca e superficiala, nu are rabdare sa citeasca lectiile, sa inteleaga ce trebuie din ele, asteapta sa vin eu acasa sa-i dau mura-n gura, cum face probabil d-na invatatoare in clasa la meditatii. Stau serios la indoiala daca sa o mai las la programul prelungit sau nu . Probabil ca da, macar e supravegheata pana la ora 16, apoi o voi controla mai serios acasa.
Si apoi am constatat ca desi a primit tf. mobil-poate va amintiti indignarea mea-si indicatiile de folosire(fara convorbiri aiurea, mesaje fara rost) ne-am trezit cu factura pe dec. maaaare, am crezut ca vorbise la tf., dar azi a venit detailata si ce constatam? Ca a consumat aproape toata suma pe "enjoy mesaje divertisment"....insist ca ce si cum si nu vrea dom'le sa spuna...ca ea n-a trimis decat cateva mesaje la colegi. Buuuun, iau tf., verific pentru cele 3 zile cat a stat acasa...mai are minute de convorbire, dar consumase deja aproape 6 dolari...pe ce? o intreb...pe mesaje cu colegii...pai bine mai, asta inseamna vreo 80 de mesaje! pai ca ea n-a trimis atatea! OK, trecem la amenintari...ca trebuie sa recunoasca ce a fost: chat, concursurni, ceva mesaje speciale ca altfel nu se poate....apoi ii iese spasita pasarica din guritza: MESAJE PE CANALUL DE MUZICA "U"!!!! Sa mor, nu alta! Asa ca vorba Anei-Maria, am coborat militaria din pod: gata tf., gata muzica, gata desesne, gata internet! i-am spus ca sunt foarte dezamagita, ca am avut incredere in ea...ce sa mai fac fetelor? Ca e fetitza, nu baiat! Si chiar credeam ca daca ii spun ce are de facut, asculta. Iar ea in continuare nu are nici o treaba, e atat de pasiva! Parca nu s-ar fi intamplat nimic!

OK, m-am lungit destul pt. azi. daca aveti pareri, idei...sunt sigura ca imi vor fi de ajutor.

Un we muuuuult mai bun decat va fi al meu va doresc!

Mihaela si fetele mele
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Mihaela, nu stiu daca Diana are bani de buzunar sau nu, insa daca are, as proceda in felul urmator: i-as spune sa se descurce din acei bani la plata facturii de tel. Ex. daca primeste lunar 200mii, sa se descurce din atata. Daca factura e de 400 de mii, luna viitoare adio telefon, adio bani.
Noi am primit zilele trecute un "bine" pt. ca desteptul de fiul meu nu stia ca gutuii si visinele sunt fructe Imi venea sa urlu, mai ales ca dimineata a repetat mama cu el lectia, deci stia.
Ceea ce m-a scos din sarite era tot aceeasi exercitiu, trebuia sa grupeze plantele in legume, pomi fructiferi, padure, si erau nume de castan, salcam... totusi ma intreb, idiotii care au scris manualul, au fost vreodata in padure, si daca au fost, de ce nu au ramas acolo? Ca eu n-am mai vazut in nici o padura nici salcam, nici castan...

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

Mihaela, adevarul e ca sistemul step by step, este foarte comod pentru noi parintii. Stam linistiti la serviciu pina la 4. stiindu-ne copiii supravegheati, cu o masa calda si cu lectii facute. Trebuie sa recunosc, ca si noi mai mult simbata, duminica o verificam pe Andrada sau ii dam teme in plus si suntem constienti ca din clasa a V a ne va fi putin mai greu. Mie mi-a atras atentia invatatoarea, ca in ultimul timp fiica-mea e cam distrata si neatenta la ore si din cauza asta nu isi termina sarcinile si ramane in urma asa ca trebuie sa-si termine acasa execitiile.
Despre tel.mobil,deja in fiecare zi aud ca are aproape toata clasa si ca vrea si ea ,dar noi ramanem pe pozitie: NU telefonului mobil la copii! In cazul in care nu se simte bine stie nr. de tel.al meu si al sotului si o roaga pe invatatoare sa ne sune.
Va doresc,tuturor un sfirsit de sapatamina frumos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Heeeeeeyyyyyy,de ce apari ca Mirela68? Nu mai esti Ana?
Da,Diana sta la epilat,desi o trec toate transpiratiile,dar ea a vrut,daca era dupa mine nu o duceam sa o epilez,da' toata vara mi-ar fi stat cu tricouri cu maneca scurta-lunga........
La mine e un balamuc de ti se faece paru' maciuca.....Pe la 7-8 seara o apuca,e ora cind fiecare avem cite ceva de facut,unul mananca,altul vede un film,altul pe la comp,iar ea,pt ca nu mai e centrul atentiei,incepe si tipa,face vocaliza,sare,alearga de la un capat la altul al casei,chiuie,e un vacarm total.Si daca cedeaza careva nervos si o cearta stiti ce face? Face ca maimuta,sare si face exact ca o maimuta,cu pumnii sub brat......iti vine sa te tot duci si sa nu te mai intorci.........
Ei? ce ziceti? Si noua ni se intimpla asta la 10 ani,aproape 11

BRENDA
"Lumea nu-i decit un Nicaieri universal.De aceea n-ai unde sa te duci niciodata."(Cioran)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

Oops, cred ca faci o confuzie.
Ana... Mirela... se pare ca amindoua suntem nascute in '68...
Hai sa traim cu totii!

Toate cele bune , Mirela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

quote:
Originally posted by brendamitran

Heeeeeeyyyyyy,de ce apari ca Mirela68? Nu mai esti Ana?

BRENDA
"Lumea nu-i decit un Nicaieri universal.De aceea n-ai unde sa te duci niciodata."(Cioran)
http://community.webshots.com/user/brendamitran



Ce ai ,Brenda,mama draga?!Beusi prea mult?Ai ramas de la revelion?Helloooooooo....aici Pamantul cheama pe Brenda!!!!!!!
Hai ca m-am distrat ,Brandusa scumpa!Mey Brenda,sa sti ca si pe al meu baiat il apuca nebunelile,dar nu face ca maimuta,face ca oligofrenul!Mai tragic!Asa ca mai bine ar face ca Didi,ca uneori il apuca pe strada,de se uita lumea la noi ca la extraterestrii...Io cred ca e o manifestare si asta,un fel de refulare a lor,ca altfel cum sa se certe si ei cu noi?Ca noi astia mai batrani urlam unii la altii,ne mai dam si pumni in gura,insa copiii astia nu au voie asa ceva,ca o iau pe coaja...
Saracuta Didi cu epilatul ala...Io mi-s hoasca batrana si nu ma epilez ,ca ma trec toate sudorile si toate sentimentele lichide pana imi fac un picior,asa ca prefer sa dau cu lama...
No ,va pup cu drag pe amandoua!
Sanca,ce sa zic?Nasoala treaba asta cu lipsa de incredere...Nu stiu,intreb si eu ca tot omu' nestiutor:vreodata i-ai promis ceva si nu ti-ai tinut promisiunea?Sau,stiu si eu,ai fost superficiala la controlul temei si isi zice acum ca merge asa treaba cu tine,adica te poate pacali?Parerea mea e sa nu il pedepsesti cu tipete si cearta mare.Ci sa il "lovesti" unde il doare cel mai rau:PC,jocuri online,role,intalnire cu prietenii....Cel putin io cam asa procedez...Bafta multa si sa fiti sanatosi!
Oooooooo.....Mihaela,pai Diana poarta mobilul la scoala?Hm...pai asta e marea tentatie,ca si cei din jur se mai joaca la telefon.Pai tu nu-ti dai seama?Pai daca Diana nu da si la colegi un pic telefonul la butonat pica de zgarcita si egoista si nimeni nu o mai baga in seama si nu se mai joaca cu ea...Si atunci,daca una din colege are tf. in mana,de ce nu ar incerca si ea sa dea un sms,ceva?Si uite asa,ba Diana,ba o colega,ba alta....si dolarii se duc...de parca nici nu au fost in cont.Si Alex are mobil,insa il tine acasa si la el umbla numai dupa ce cere permisiunea sa umble la el.Doar de Anul Nou,cand i-am incarcat cartela,a avut voie sa il sune pe unchisu' sa ii spuna sa il sune inapoi si a cheltuit 4 dolari la taclale si s-a ofticat de ziceai ca parca ar da din banii lui....Asa ca,parerea mea,cred ca Gabibarta are dreptate:daca primeste banuti de buzunar,pai taie din ratia de buzunar ca sa acopere cheltuiala si poate o sa realizeze ca e mai greu fara bani in buzunar la scoala....Bafta!Va pup pe toate trei si multa sanatate Dianei!
Gabibarta,problema asta am patit-o si noi....cu pomi fructiferi si copaci si vegetatia de la deal,ses,munte....si tot asa.Si ca si tine si eu am spus la fel:de ce nu s-au mutat autorii manualului in padure,bey frate?!Studiau si ei in liniste si ne lasau naibii si pe noi in pace,nu?Bafta la scoala!
Mirela,hai sa traim sanatoase,ca vad ca suntem de-un leat!

No,dragelor,va doresc o duminica minunata!Sa auzim de bine!


Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Bine v-am regasit... Vad ca v-ati povestit ceva intre timp, recuperez si eu imediat! Ce mai faceti voi? Puii?

Noi am avut un mic clinch azi, are examenul de pian exact vinerea viitoare, eu am fost ocupata cu muncile si alte alea si azi recunoaste ca n-a atins pianul de joi cand a avut lectia. Cica a uitat, nah, ca sa vezi! Si ii mai si pasa cum va iesi cica! In rest, tot cu Harry Potter, ca m-am saturat pana peste cap, cred ca-i trimit un emai la teacher cand imi gasesc cuvintele potrivite, deja e prea multa magie pentru o scoala publica . In rest, sotul meu se pregateste intens de o vizita prelungita in Ro, daca o voi lua pe ulei in curand pe-aici, va rog sa ma banati o vreme.

Apropos, vroiam sa va intreb: programul asta step by step e si dintr-a 5-a in sus? Si o intrebare off-topic: educati-ma si pe mine, ce inseamna cc sau ccc pe care le vad pe-aici pe forum in postari (din deduceri propii ceva nesemnificativ ca postarile sunt coerente chiar si fara alea), da' ma-ntreb asa ca ...

Andra, Gabi, nebuneala din casa descrisa de voi persista si cu una de 10 si unul de 14. Motivele si mijloacele s-au schimbat, casa de nebuni a ramas .
Sanca, fiica-mea se mocaieste in timp ce fiul-meu fushereshte (ce ciudat arata cuvantu'), nicicum nu e bine. Greu pentru mine: "te rog termina temele odata! mai ai exact o juma de ora, nici un minut mai mult!" vs "atat? deja ai terminat? nu ai fost superficial?". Nu stiu daca te ajuta cu ceva, dar baietii au alt model de functionare decat fetele, mai ales pe-aici pe unde suntem noi, am observat. Cel mai important e sa il incurajezi sa nu se ascunda de tine. Sunt sigura ca mijloacele optime le gasesti tu cel mai bine. Si scoala e importanta, dar uita-te la anii de teenager care urmeaza sa-i treci cu el, crede-ma, merita toate eforturile. Eu ma lupt de ani cu fiu-meu sa puna osu', si n-am facut progrese prea mari (nu c-ar merge rau, da-i putoare cum n-am mai vazut, vorba aia: minimum minimorum efort pentru un mark rezonabil), insa stie ca minciuna are picioare scurte. Eu zic sa vorbesti si cu teacher: le explica bine? e atent in clasa? e excesiv de indulgenta cu copiii care nu-si fac tema? In cazul ultim te poate percepe pe tine la modul ca faci caz cand nu e cazul. Uita-te la problema din toate unghiurile. Sper sa gasesti o solutie ideala! By the way, fiul tau se culca la 8:30? WOW, noi incercam de ani si nu reusim inainte de 10:30/11:00. Mama denaturata ce ma aflu !!!
Mihaela, sper ca fiica ta e bine acum. Cu calciu ai grija sa primeasca si vit D in acelasi timp. In alta ordine de idei, fiica-mea n-are celular, pe-aici nu au copii asa mici. Fiul meu a primit anul asta ca liceul e departe, pentru urgente. Dar noi am facut o regula si am discutat-o: urgente si-atat! Il incarc cu 10$ in fiecare luna si trebuie sa-i ajunga. La inceput a facut ceva nazuri, ca unii colegi au nelimitat, dar i-a trecut repede la sugestia mea: daca vrea mai mult, din banii de buzunar, cum au zis si fetele aici, plus ca la scoala trebuie sa-l inchida in "locker". Acum ma enerveaza ca il si uita acasa de multe ori. Nu poti sa-l legi si tu de o cartela limitata? Numai asa poti sa controlezi factura. Copiii sunt copii orice am astepta noi si inca invata (chiar si din greseli), nu fi prea aspra cu ea .
Brenda, da' la 14 sa se mai intample ce mai zici? Si sunete vocale ciudate si mimat de batut la tobe (deformatie profesionala, zice el). Cred ca e haioasa rau totusi! Eu as filma-o si i-as da caseta cadou de nunta viitorului, tot zic ca am s-o fac, da' se linisteste subit .
Ana-Maria, ma bucur ca ti-a placut filmul. Ati vazut editia abia aparuta sau cealalta? Noi azi am vizionat Fratii Grimm. Ideea faina, dar nici pentru copii ca e violent, nici pentru adulti ca e poveste...

Va imbratisez si va doresc o duminica perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Revin, ca mi-am amintit o faza citind de problemele voastre cu pomi si fructe... Ca perele cresc in "bushes" nici nu comentez, no big deal, dar noi intotdeauna i-am spus pruna sau prunica unei anumite "parti". Ei, nu stiu cum, da' n-am cumparat fructul niciodata, n-am vorbit de el si nici prin minte nu mi-a trecut ca ea nu stie. Cand am fost in Ro a fost din cale afara de socata cand m-a auzit folosind cuvantul pruna cu dezinvoltura in public (iar eu am avut o revelatie la acel "maaaamiii" ). Pana la urma i-am prezentat copacul cu fructele, i-au confirmat si bunica, dar chiar si-atunci avea o privire, asa, ne-increzatoare. Asa ca se poate si mai rau decat sa nu le sorteze corect pe grupe, voi stati super din ce citesc. Si cine stie ce doba am mai omis din cultura ei generala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Mey,de baut n-am baut,insa cind am intrat la subiect,ultima postare aparea a mirelei68....buuun,zic lume noua! Cind intru in subiect,ultima postare era de fapt a ta,Ana.....ce mama ma-sii?
In fine,e bine si asa.......n-am innebunit de-a binelea,da' nici mult nu mai am......
Mihaela,multumesc pt postarea de la zz.Ma tocara doamnele mai ceva ca pe varza.....aia e......manifestarile unora "spune" multe......

BRENDA
"Lumea nu-i decit un Nicaieri universal.De aceea n-ai unde sa te duci niciodata."(Cioran)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput