@ construit CASA! (6)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Nicol, si la noi tot asa se poarta fosa septica: o groapa cu peretii ziditi, pe fundul careia se pune piatra, apoi se acopera bine.
Flafi, cred ca iti trebuie o recomandare din Bucuresti! Despre suma ceruta nu stiu ce sa spun! Sa facem un calcul la suprafata, cred ca ar trebui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

numai sotul meu nu a vrut sa ne facem casa in alte parte unde mai puteam noi sa facem.
ca nu aveam utilitati, i-am zis ca se poate cu forare de apa, fosa septica si tot asha...
era mai greu, poate mai scump, dar mai departe de "neamuri".
acum e o "placere" soacra va fi intr-o parte si cumnatu vecin deasupra.

crixia pune-ma si pe mine pe lista.pls.si ca procent hai sa zicem un 25% ca sunt doar pereti din bca.

jo si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Jo, sorry , tocmai pe tine sa te uit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:


flafi, nu am inteles pentru ce acei mesteri ti-au cerut 100 mil, daca e numai pentru manopera(mina de lucru) e cam mult dar nu exagerat, avind in vedere preturile practicate pe metru patrat, daca include si materialele e chiar putin, materialele de calitate costa
eu iti voi da miste preturi manopera care se practica la noi in provincie
pentru rigips se ea in functie de model intre 100-150 pe mp
gresie, faianta de pus 110-150 mp
glet + var 90mp
sapa intre 60 si 100 mp
acum inmulteste aceste preturi cu inca 20-30% cu cit e mai scump in bucuresti si calculeaza cit mp ai....asa vezi cam cit te-ar costa

nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

fetele noi am reusit saptamina asta sa mai cumparam 100 mp de scirtitoare ca mai avem de izolat niste peretii, si ne-am hotarit sa o luam de acum ca e ceva mai ieftina, miine sper sa reusim sa luam si plasa...( scirtiitoare 42.000mp, plasa 30 mp)
simbata trecuta am luat ghiuveta, wc si oglinda din baie
am sa dau si niste preturi pt. cele care urmeaza sa le cumpere( ca sa stie ce le asteapta
in baie: cada, cabina de dus+ cadita, si bateriile aferente, luate de la romstal 20.000.000 lei
giuveta cu masca 4.400.000, WC + rezervor= 1600.000, oglinda cu dulapior si spot 2400.000,bateria si sifonul de ghiuveta urmeaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

as avea si eu o intrebare pentru magda, daca mai intra pe aici...ce marca de calorifere aveti??? noi vrem sa achizitionam caloriferele si nu stim ce sa luam...mi-ar fi de ajutor o parere...
am mai auzit ca centralele Vaillant ar fi mai economice, adica ar consuma mai putin in comparatie cu Feroli, ramine sa mai studiem
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Nicol, cum este cada de la Romstal? Noi suntem intre cada pe colt si cea dreapta. Parca sunt mai adanci cele drepte. Si cabina? Din ce am avazut mi-ar placea cele care sunt din fibra(acryl) de jur-imprejur! adica sa aibe 4 pereti cabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

crixia, cada e pe colt din acryl, alba si foarte mare are cam 160/160??? (scuze nu stiu daca am scris dimensiunile bine, o sa intreb sotul si revin), cabina de dus are cadita tot acryl e tot pe colt, patrata(mai sunt si semirotunde dar alea sunt mai mici ca dimensiuni) iar peretii sunt dintr-un plastic care imita bine sticla si prin care nu se vede..
sper ca m-am facut inteleasa
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

bebe mersi de raspuns. Pai 100 mil este doar manopera, cu materialele noastre. Mai am 2 oferte unii cu 85 mil si o varianta cu 60 mil. Din toate astea fiecare are avantaje si dezavantaje.
Cei cu 100 mil- nu au inclus tot in suma asta, ne tin 2 luni jumate, dar sunt profi si tineri.
Cei cu 85 mil- nu au inclus montaj calorifere ( dar asta o face socru meu, deci nu-i bai), sunt cam batrani si nu se prea pricep la rigips, dar sunt oameni de treaba
Cei cu 60 mil- ii stie socrul meu, dar vor sa stea in apartament pana termina si mi-e teaman sa nu distruga mobila ce va ramne acolo. In plus astia nu au vazut inca apartamentul doar ce le-a spus socrul meu.

Astia cu 100 mil ne-au dat urmatoarele preturi:
60.000 / mp- demolat
100.000/mp- darmat ziduri
170.000mp- faianta+ gresia
50.000- finisaj la montajul usilor
120.000/mp- glet
200.000/mp- zidarie
120.000/mp- rigips
50.000/mp- zugravit
500.000/calorifer- montajul
300.000/wc- montaj
1.000.000- montaj cada
1.000.000/baie- scurgeri
Mie mi se pare cam mult...

Si am uitat sa va spun ca din vara incep si noi contructia la casa P+ Etaj, dar dupa ce vom termina cu amenajatul apartamentului.




"So if you tried to understand me
Would you crucify or damn me
Or stand by me
Like smoke around the flame" Vaya con Dios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

ce sa-ti zic flafi, trebuie sa alegi varianta care iti convine cel mai mult,
vad ca va ia mult la demolori...te intreb si eu asa fara suparare asta n-o puteti face voi cei din familie fara a mai plati, noi ne construim casa si sa stii ca am pus si noi mina la munca destul, dupa amiaza si in wekend faceam ce stiam si puteam singuri: de ex. sotul mea(care nu e tocmai muncitor) a raschetat dusumelele si a slefuit usile, eu ajutata de socrul meu am lacuit, gardul tot noi l-am vopsit...etc...asa ca daca ar fi sa demolez ceva cred ca decit sa dau o caruta de bani pe metru patrat mi-as mobiliza familia,sotul ar strica si eu as stringe molozul...cind e de construit mai greu daca nu te pricepi( dar sunt aici printre noi si fete care se pricep si impreuna cu sotul fac chestii de amenajare interioara, de ex. magda, pe care sincer o admir)
pt. gresie, faianta iti ea prea mult...incearca sa negociezi, macar la 150 mp
si la glet e mult, la noi a fost 40.000 mp iar varul 40 mp/negociat
la zidarie iar e mult maxim 150 mp

despre montaj ce sa-ti zic pe noi ne costa pt. o baie 5.000.000lei
asta insemnind alimentare cu apa, asezat cada, dus, chiuveta, Wc...si alte montaje oglinda,port prosoape doua, suporti hirtie igienica,dispozitiv sapun lichid si ce ne-o mai veni in gind sa cumparam...cred ca ii pun sa monteze si neonul daca il cumparam

Mergi la inceput