ADOPTIA-pro sau contra !

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rucsi spune:

Draga Roxiana, pui problema intr-un fel foarte original si folosesc accest termen din diplomatie !Am sa incerc sa-ti raspund precum jidanii :printr-o alta intrebare. Iti trebuie curaj sa iubesti ? Iubirea este un act neconditionat,independent de vointa ta !
Ncesitate ? Cine considera absolut necesar sa te lupti cu niste legi imbecile si aberante pentru a adopta un copil ? Cine considera necesar sa infrunte totala neimplicare a statului , ba mai mult tergiversarile si betele in roata care se baga in mod sistematic ? Cine considera necesar sa fii privit ciudat de catre marea majoritate a oamenilor cu care intrii in contact , incepand de la asistenta de la spitalul in care te duci in speranta ca vei gasi un copil si terminand cu vecina idioata care se mira de " gestul tau" ea preferand sa creasca un caine decat un copil ?
Cine considera necesar sa treci prin diferite faze sufletesti , incepand de la frustrare si terminad cu deznadejdea cand vezi ca doar tu si poate familia ta ( in cazurile fericite )il considera pe acel copil ca fiind realmente al tau iar pentru restul este doar un copil care a avut noroc, un copil al nimanui care nici macar n-are dreptul la retete compoensate ?Consider ca este necesar ca eu, care am luat un copil de la 2 saptamani, sa nu pot beneficia de concediu pentru copil si de nici o alta facilitate ? Nici macar nu am nevoie, dar nici nu mi-era necesar sa trec prin toate astea. Voi face tot ce-mi sta in putinta pentru copiii mei , voi lupta cu prejudecatile , cu birocratia, cu rautatea si nu in ultimul rand cu PROSTIA. Si crede-ma , draga Roxiana, ca nu o fac nici din nevoie si nici din necesitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

rucsi, sa inteleg ca daca adopt un bb nou nascut nu pot sa stau acasa sa il cresc macar pina la 6 luni ?!

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

ba da, poti sa stai acasa in CIC daca indeplinesti conditiile pt. a putea beneficia de el.
Din pacate, in cazul lui Rucsi, din cate am inteles dintr-o alta postare de-a ei nu indeplineste conditiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rucsi spune:

Elise, daca indeplinesti conditiile, poti ! Din pacate eu nu le indeplinesc si nu se pune problema de bani, as renunta la ei , numai sa pot sta acasa cu copilul, dar nici asa nu se poate. Traim in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxiana spune:

fetelor va rog,explicati-mi si mie ce urmeaza dupa ce iti i incredintat un bb?Mie mi se pare ca asistenta sociala deocamdata evita sa-mi raspunda la unele nedumeriri?Cu cine mai exact ar trebui sa vb.sa-mi explice toata procedura,sa fiu sigura ca procedez corect si ca nu vine nimeni dupa un an sa-mi ceara copilul inapoi?E mai bine sa merg la un leagan si sa iau bebele de acolo?Deocamdata nici nu am gasit un bebe,deoarece eu vreau un bebe mic pina in 2 luni si mi-au zis si am verificat--la noi in maternitate nu este momentan nici un bebe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

in Bucuresti sint si bebei de 3 zile abandonati in maternitati - nu stiu insa "statutul", daca sint adoptabili sau nu.

Eu mi-am propus nici sa nu mai vad pina nu am atestatul si pot sa iau unul, ca mai rau imi fac.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Nu exista si nu va exista bebe de 3 zile adoptabil.
Nu stiu in amanunte legea noua, dar ca sa devina adoptabil un copil, DPC-ul trebuie sa faca ancheta si sa intrebe rudele pana la gradul 4 daca vor sau nu sa il adopte. Teoretic, copilul poate fi luat in plasament (ceea ce inseamna ca il ai acasa dar ai aceasta secure deasupra capului ca poate il vrea cineva din familia naturala) sau astepti pana devine adoptabil ceea ce dureaza luni de zile...
Toate fetele au riscat, au luat bebeii in plasament si au urmat calea legii cu copilul acasa.
Pentru amanunte privind legea noua poate va raspund alte fete. Cred insa ca e necesara o lamurire a notiunii de adoptabil pentru ca am intalnit la multe fete aceasta formulare folosita dar in inteles gresit.
Copilul este adoptabil atunci cand s-au facut toate demersurile prevazute de lege pentru integrarea in familia naturala, cand toti cei indreptatiti sa il "revendice" si-au dat acordul pentru adoptie, deci nu e suficient pentru a deveni adoptabil ca o lauza sa plece din materninate si sa zica "nu-l vreau".
E un subiect cu legislatia deschis de galinarodica, ar fi bine sa cititi legea ca sa stiti ce va asteapta.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrycalu spune:

Nui nici curaj nici necesitate,e iubire.
A mai fost scris,e armonia unei famili fericite,care-si doresc sa un bebe,sai ofere din dragostea lor,dar din nefericire nul pot avea pe al lor natural,consider ca daca nu poti avea un bebe,fericirea va fi dubla adoptandul,si noi eram hotarati ca vom adopta un bebe,dar sa intamplat minunea si am ramas ,dar nu excludem de viitor pe al doilea sal adoptam
30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Subscriu la cele spuse de Marrycalu.
Si eu eram hotarata sa adopt, am ramas gravi (fara nici un fel de tratament), am avut o sarcina frumoasa, bebe al meu are acum 7 saptamani aproape. Nici noi nu excludem sa il adoptam pe al doilea, oricum nu are nici o importanta pentru noi daca e al nostru sau e adoptat.
Nu trebuie decat sa ai inima plina de iubire si sa fii gata sa lupti pana in panzele albe pentru a avea copilasul dorit. Iar lui trebuie sa ii oferi multa, multa iubire.

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20724;122/st/20060107/dt/8/k/0200/preg.png
Pozici:
http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/gatita_pequena2004/my_photos

Mergi la inceput