ADOPTIA-pro sau contra !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

rodi meriti tot binele din lume..io ma inclin in fata ta cu Mareeee respect..




olteanca


Liana

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Roxiana, ai cumva de facut un referat si te-ai gandit sa ne pasezi noua tema? Nu cred ca noi suntem cele care trebuie sa-ti spunem daca pro sau contra, dat fiind ca toate suntem pro. Sincer au cam inceput sa ma irite genul asta de "dileme" stil stire senzationala, lansate de persoane care n-au legatura si nici un fel de interes cu subiectul in cauza. Nu pot sa trec cu vederea nici superficialitatea moderatorilor in a posta tema in cauza la acest capitol (adoptia)

Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns svety spune:

Eu cred ca-i un lucru minunat sa adopti un copil. Noi daca nu am fi putut face, sigur adoptam. Chiar la un moment dat am vorbit despre asta. Inca nu sunt hotarata: am un copil peste vreo doi ani as adopta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Adoptia nu insemana nici curaj si nici necesitate , ci este modul nostru de a darui dragoste . Nu vad de ce noi nu suntem privite ca ceea ce suntem de fapt : MAME .Este cel mai de pret dar pe care il putem primi de la Dumnezeu ; nu conteaza modul in care ai devenit mama . Copilul meu drag ma striga tot timpul asa - MAMA - si asta e tot ce conteaza .Eu sunt mama lui si singurul lucru de care am nevoie in acest drum a fost RABDAREA pentru a putea strange din dinti atunci cand ceilalti erau nepasatori , pentru a asculta parerile unor persoane care oricum nu ma interesau , pentru a parcurge acesti pasi impusi de lege cu bete in roate de la ceui care practic ar trebui sa ne ajute .
Partea cu necesitatea ma zgarie tare , copilul meu nu este un obiect de care am nevoie o perioada . Copilul meu este un dar de la Dumnezeu , este o minune care ma face sa simt ca a meritat sa trec peste orice ca sa il strang in brate . Atunci cand a inceput sa strige mama ( in urma cu o saptamana ) si eu si sotul meu am inceput sa plangem si bietul copil se uita la noi mirat .In clipa aceea am crezut ca zbor , cred ca stiti de ce senzatii vorbesc .

http://pg.photos.yahoo.com/ph/map75ro/album?.dir=e4c8&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Este si curaj si necesitate dar si multe multe altele si nu in ordinea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

Ponicid ,ma bucur ca mai este cineva care gandeste ca mine!

corina urziceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

Eu cred ca este nevoie de multa dragoste, de iubire pentru copii si restul vine de la sine.

Cuvintele "curaj" si "necesitate" nu isi au rostul dupa parerea mea... iubirea vine din suflet si atunci cind simti ca acel copil este o particica din tine cred ca esti pregatit pentru orice.

Asta simt eu

dolcebaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxiana spune:

dragele mele imi pare sincer rau ,nu m-am exprimat corect.Sunt putin derutata si zapacita.Nu am stiut exact unde sa postez subiectul si nu am crezut ca imi va raspunde cineva.[b]Imi pare sincer rau.[/b]voi mi-ati dat curaj sa-mi exprim teama.....doresc foarte mult sa adopt un copil,de fapt chiar am depus dosarul pentru primirea atestatului de adoptator,dar frica mea cea mai mare e ca nu cumva pina la hotarirea judecatoreasca prin care imi e incredintat copilul definitiv,sa apara mama naturala si sa il vrea inapoi.Ce fac atunci?stiu si sunt sigura ca ma voi atasa imediat de el,si ca pentru mine va fi numai al meu.Ce ar face orice mama daca cineva ar incerca sa o desparta de copilul ei?mi-e groaza de ideea asta.
Imi pare sincer rau se felul cum a fost enuntat subiectul.Nu ma prea pricep la cuvinte.
Chiar daca o parte din prietenii mei "ma sfatuiesc "sa nu fac pasul asta eu vreau si pot sa iubesc un copil,vreau si pot fi o mamica care sa-i ofere dragoste in primul rind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Roxiana, bine ai venit! Daca asta e ceea ce simti cu siguranta vei fi cea mai buna mamica din lume. Si o data ce ai puiul langa tine vei vedea ca ai sa poti misca muntii din loc. In ceea ce priveste teama ca mama naturala isi va vrea copilul inapoi - desigur, e un risc, dar in afara de mediatizarea unor cazuri in emisiuni de 2 lei - nu am auzit sa i se fi intamplat cuiva asa ceva. Fii un pic mai optimista si mergi inainte. Nu spun ca e usor, dar spun ca MERITA!

Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

eu cred ca e... iubire - nici curaj, nici necesitate.

Elise

Mergi la inceput