De la ce varsta ati lasat copii in excursie?

De la ce varsta ati lasat copii in excursie? | Autor: ciufulici

Link direct la acest mesaj

Fetita noastra de 7 ani (clasa a doua) ar vrea sa mearga intr-o excursie organizata de scoala pentru 5 zile. Excursia va incheia un capitol pe care ei il studiaza acum: "de pe camp pe mese" cu scopul de a intelege ei mai bine cum ajunge mancare pe mesele oamenilor. Ideea este foarte interesanta dupa cum scrie aici in scrisorica primita de la scoala. Tata a fost de acord din prima dar eu am inca retineri. Plecarea e cu avionul, intoarcerea e cu trenul. Daca ati avut experiente similare va rog frumos sa imi spuneti si mie cum a fost si ce au povestit copilasii la intoarcerea din excursie.

Multumesc anticipat

Ciufulici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Mey , eu am lasat-o pe fi-mea in excursie abia anul trecut , tot la varsta de 7 ani .Dar era excursie de o sg zi si ii lua autocarul din fata scolii , tot in fata scolii ii si lasa .Parca nu prea am curaj s-o las mai mult inca .Alexa e si un copil mai mamos , mai pisicuta si nu m-am indurat s-o tin departe mai mult .Pana si afara am o strangere de inima .
Doar cu maica-mea si cu nepoata-mea am lasat-o mai mult .


Comorile mele:http://www.geocities.com/nickysweet4u/nickysweet4u.html
They need us :
http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciufulici spune:

Multumesc pentru raspuns LauraNicole. Daca ma gandesc bine Diana face zilnic excursie pentru ca la 7:30 autobuzul scolii e la poarta si scoala e la 25 de minute de mers cu autobuzul pe drum de munte si ajunge acasa dupa ora 16 si mai tarziu in anumite zile.

Mai astept sa vedem cam pe la ce varsta au plecat copilasii vostri in excursii de cateva zile.

Acum daca tot cineva s-a gandit sa mute subiectul il rog frumos sa il mute la; "In floarea copilariei(4-12ani).
Intrebasem la "generale" conform cu regulamentul.
"Discutii generale
In discutii generale puteti posta orice doriti! "

Multumesc
Ciufulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Fi-mea e mica inca, dar eu la 7 ani, in clasa I, am fost in prima mea tabara, de 7 zile. Cu autocarul, iarna. Ce-i drept, mama o cunostea foarte bine pe invatatoarea care venea cu noi si avea incredere in ea.

Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63726" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Cine a facut sport de performanta e obisnuit sa plece singurel de acasa inca de la 5-6 ani (ex. sotul meu).
Noi facem tabara de copii de la 6 ani in sus. Intradevar, parintii nu prea isi trimit copii sub 8 ani singuri sau vin si ei.
Eu nu stiu cum va fi cu Petra, dar sper sa o pot lasa sa meaga singurica cu oameni de incredere inca de la varsta frageda........Mai vad eu (spune mama din mine )

Codruta & Petra (9 august 2005)

Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">Tabara de SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora35 spune:

fetita mea a fost plecata singura la mare pt 3 zile bineinteles ca nu ai cum sa nu stai ingrijorata eu zic sa o lasi este bine si pt ea(ii dai un tel mob sa o poti controla si eu zic ca este ok)

nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora35 spune:

am niste poze de anul asta cind a fost singura la mare si era foarte fericita deci oricum o sunam si de 3 ori pe zi ca sa vedem ce face ,este normal sa fi ingrijorata pt ca nu ai cum altfel

nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni
http://photos.yahoo.com/pufoasa2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciufulici spune:

Multumesc tuturor de raspunsuri. Am hotarat, nu va merge Diana in excursie de data asta.
Teodora35 am vazut si eu pozele fetitei tale, sunt ferm convinsa ca a capatat o experienta in plus si a prins si mai mult curaj.


Toate bune va doresc
Ciufulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Victor a fost in tabara cu trenul la 5 ani si jumatate vara trecuta.
vorbeam in fiecare seara la telefon, se mai smiorcaia la telefon, a si racit, dar cand l-am intrebat daca s-ar mai duce, a zis ca da.

De cand cu tabara, este mai independent, se spala singur,a invatat si cantecele noi(a fost in tabara de germana), s-a invatat si cu discoteca.

E normal ca parintii sunt ingrijorati cand e plecat kupilu'.
Cand am venit de la gara, am plans si eu si sotu' (care era viteaz pana atunci).

In februarie, il voi lasa in tabara de ski.

Codruta, daca eram mai aproape, il dadeam pe mainile sotului tau.
Am intrat pe pag taberei de ski si mi-a placut.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Sefii Casei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tink spune:

cge! ce tabara de schi? noi vom merge la schi si m-ar interesa si o tabara dar nu am gasit nimic pana acum!

eu n-am avut curaj sa-l las in tabara si acu copilu imi reproseaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Tink, am inteles ca s-ar organiza de la gradinita o tabara de schi prin februarie.
Sa vedem pana atunci cum va fi.


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Sefii Casei


Mergi la inceput