ROMANII din BRAZIL

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dandush spune:

Heloooooo!!!....nu mai spuneti nimic??? Bonetica papusica, ce faci???

D.K.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

buna, aduc acest topic in actualitate pentru ca am niste intrebari pentru cei/cele care traiesc in Brazilia. sotul meu vrea sa faca niste investitii real estate in Brazilia, mai precis regiunea Fortaleza/Recife. Ce puteti sa imi spuneti despre regiune,despre prezenta strainilor acolo, despre oportunitati si..chestii mai neplacute, chiar...daca sunt. cum e piata imobiliara, se merita asemenea investitii?

multumesc .





Ktrinel si Ana Julia 32sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Ktrinel cele 2 orase de care ai spus sunt locuri de vacanta bine cunoscute pentru turistii brazilieni.Asta datorita climei placute pe tot parcursul anului(la citeva grade peste ecuator dar pe coasta Atlanticului).In ultimii ani vad ca au incercat sa le "populeze" si cu turisti straini.
Regiunea este foarte secetoasa si cam saracuta in comparatie cu sudul tarii.

Impozitele am inteles ca sunt mari iar investitori straini nu prea, niste agentii gen RCI incearca sa le propuna strainilor si brazilienilor care isi permit sa cumpere apartamente si imobile in aceste orase.
Preturile pe piata imobiliara mi s-au parut mari fiindca regiunea nu e foarte curata si nici foarte interesanta dupa parerea mea.Unele apartamente pazite 24 din 24 din centru ajung la preturile din USA.
Dupa cu aratau lucrurile, nu ma astept la o inflorire peste noapte a regiunilor respective.

Cit am stat acolo noua nu ni s-a intimplat nimic,dar crede-ma umblam fara poseta si cu doar foarte putin reais bine ascunsi.Multi straini s-au plins ca au fost atacati ziua in amiaza mare, mai ales pe plaja, din cauza aparatelor de fotografiat si al camerelor video.

Am cunoscut insa si straini care isi petreceau regulat iernile acolo, inchiriau un apartament ieftin de 200 de dolari pe luna si traiau foarte bine cu pensiile lor din Europa.

Cind am intrevat de ce nu am vazut companii straine prin zona, mi s-a raspuns foarte clar ca taxele sint mari.Oamenii in schimb tare prietenosi si dornici sa te ajute.Am cunoscut intelectuali care lucrau in domenii "nepotrivite" lor, dar scoteau un ban mai bun decit in profesiile in care ar fi trebuit sa fie in mod normal.

As zice sa mai prospectati piata si sa nu va luati neaparat dupa imaginea frumoasa pe care brazilienii v-o ofera.

Mariana 17+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

E cineva de pe forum in Sao Paulo?



Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Boneca, draga mea, ce mai faci? Ce bine sa te revad pe aici...

Noi...am ajuns in USA intre timp dar...asa cum scria si Nicole, duc dorul Braziliei, Rio mai ales.

Lai, tie cum iti e acolo?

Va pup pe toate!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Vianne, abia am ajuns de-o saptamana si-s cam singurica si cam deprimata.. dar sper sa treaca.
Oricum, Brazilia are un loc special in sufletul meu


Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Lai, te cred ca ti-e greu singura... Iti tin pumnii sa te simti mai bine:-)
Anul trecut prin ianuarie-februarie am fost si noi in zona Sao Paulo, in Piracicaba mai exact dar tot Rio ramane mai aproape de sufletul meu... Iubesc orasul ala.

Tu lucrezi acolo? Ai gasit job bun? Noi cand am fost al meu sot a incercat sa gaseasca ceva in Rio dar salariile erau f mici asa ca am renuntzat.

Beijos

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolada spune:

buna fetelor

nu s maritata cu brazilian si nici n am fost in brazilia(desi sper),in schimb am prietene brazilience si mi s tare dragi.uná e din fortaleza si are gemeni si una din salvador de bahia,acolo cica seara ies cu tobele pe strada si danseaza.eu ador samba si mergem la petreceri braziliene,care s super.
vianneti am vazut pozicile,frumoase foc ,sa fiti sanatosi si fericiti impreuna .
beijos la toate

www.camping-kasern-salzburg.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Carolada, multzam fain:-)Ar trebuie sa pun si poze din Brazilia:-)
Si Fortaleza si Bahia sunt superbe...

Sa fii si tu iubita si fericita...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

wowwwwww....ma bucur mult ca v-am regasit...
si mai ales ca subiectul a ajuns pe prima pagina...
nu mai are rost sa spun cat mi-e de dor de Brasil si de viata simpla si frumoasa de acolo...nu stiu cine spunea ca in Bahia se danseaza samba pe starda...nu numai in Bahia, cam peste tot...
sotul meu este din Campinas, un oras la 1 ora de Sao Paulo, si va spun ca anul trecut cand am fost in fiecare zi vedeam oameni dansand samba desculti in piata din centru...superb, mi-a placut la nebunie...
ma sperie un pic gandul de a locui acolo, singura mea grija fiind aspectul profesional, insa incerc sa privesc pozitiv spre viitor...


vacanta Filipine
vavanta Brasil
17+

Mergi la inceput