ROMANII din BRAZIL

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellaalba spune:

Dragele mele,
in vara trecuta am avut ocazia sa merg in Brazilia ca turist. Mai exact la Rio de Janeiro. Conditiile in care am fost eu (sejur organizat de IBM Viena) au fost de exceptie! Brazilia e o tara fantastica...si acolo am inteles cat de frumoasa a facut Dumnezeu lumea pentru bucuria noastra!
DAR!!! Brazilia e o tara amarata rau de tot! Eu am stat la un hotel de 4 stele pe plaja de la Copacabana, dar la intrarea in hotel gaseam in fiecare dimineata homeless-ii dormind pe asfalt. Receptionerii ne sfatuiau sa ne scoatem inelele si lanturile de aur cand ieseam din hotel!!!
Noi pretindem ca Romania e o tara saraca??? E parfum pe langa Brazilia. Nici cel mai amarat catun nu e cum am vazut io cartierele traditionale din Rio!!!
Asa ca n-as sfatui pe nimeni sa se stabileasca acolo!!!
Succes si ai grija!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Fetelor, in 17 ianuarie plec 3 luni in Brazilia, pentru o lunga vacanta si pentru a vizita familia sotului. Cand o sa am acces la internet o sa va povestesc cam tot ce e pe acolo...
Beijos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boneca30 spune:

Vianneastept sa vi cu detalii din BRAZILIA,,si unde te duci mai exact in Brazil?!
fetelor zilele astea promit sa intru sa va mai scriu despre Brazil!
Noi am decis sa mergem cam pe la sfarasitul anului!
Vianne nu uita sa te duci la plajele din Brazil depine in ce oras mergeti?sotul meu spune ca toate plajele sunt super frumoase un vis ,si mai zice sa ocoliti RIO DE JANEIRO,el care este brazilian nu are curaj sa se duca acolo!asa ca mare grija ,ochii mari si distractie placuta!
NICOLE bine ai venit in grupul nostru!Mai dane detalii cum e viata pe acolo?!
va pupic dulce!!!
Roxysi Viki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sasha.hodorkovski spune:

[font=Arial][/font=Arial]

Sasha Hodorkovski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sasha.hodorkovski spune:

Boa tarde!...Sunt romanca dar Locuiesc in Brazilia (in Sud) de un an de zile. Am o companie in Curitiba (satul Parana). Din ce am sesizat pana acum, pot spun urmatoarele
1. Daca vrei sa te stabilesti in Brazilia, alege zona de Sud -Parana sau Santa Catarina. In Parana poti sa mergi in capitala statului, Curitiba. Este un oras cam cat Bucurestiul, fff bine organizat, cu unul dintre cele mai ridicate niveluri de viata din Brazilia si cu un potential economic foarte ridicat. In Santa Catarina (Florianopolis)poti sa mergi daca iti doresti sa iti cresti linistita copii sau daca ai un stil de viata foarte calm. Este o zona exceptionala, au peste 42 de plaje extraordinare dar sunt usor provinciali.Daca te intereseaza sa iti dezvolti o afacere, cel mai bine ar fii sa alegi Sao Paulo (f aglomerat, peste 22 de milioane de persoane), Porto Alegre sau Curitiba.Rio este un oras dragut dar cu o criminalitate excesiva si foarte murdar (oras turistic, ce mai)
2.Referitor la demersurile de care ai nevoie, mai multe pot sa spuna cei de la Ambasada din Bucuresti. Initial am luat viza pe 90 de zile cu si am prelungit-o aici la Politia Federala cu inca 120 de zile (fara probleme).Acum am obtinut viza de afceri (2 ani) care se prelungeste automat cu viza pe viata.
3. Calitatea serviciilor este exceptionala. Daca un taximetrist trebuie sa te astepte 120 de minute pana tu vizitezi Maracana sau mai stiu eu ce obiectiv turistic, te asteapta fara probleme si fara nici un fel de comentariu. In centrele comerciale fetele sunt excesiv de dragute, uneori obositoare chiar.
4. Nivelul de viata este destul de ridicat (salariul de incepator intr-un departament de sales la o companie care vinde geamuri este undeva la 500 usd - 1,200 R$). Cei de top management castiga peste 10,000 usd pe luna.
5. Produsele de import sunt cu CEL PUTIN 100% mai scumpe decat in Romania. O masina care in Ro costa 8,000 euro aici o cumperi cu 24,000 usd. Un telefon pe care in Ro il cumperi cu 500 euro, aici il iei cu 1,200 usd. In general toate apar mai tarziu decat in Europa
6. In ceea ce priveste apartamentele, gasesti cu suprafete cuprinse intre 90 - 1200 mp. Pretul unui apartament de 100 mp, cu piscina pe terasa este undeva la 70,000 usd, dar gasesti si la 40,000 usd. Chiriile sunt variabile in functie de condominio (ce iti ofera imobilul respectiv - sala de jocuri, piscina exterioara, portar, sala de fitness etc), dar pentru un apartament decent undeva la 300 usd este un pret rezonabil.
7. Nu sunt asa de...exibitionisti ca si romanii. Am intalnit milionari care conduceau un Chevrolet (Opel ) Astra. In orasele cu favelasuri(cartiere fff sarace) multe, cazurile de rapiri sunt nenumarate asa ca le este frica sa se expuna.
8. Comunitatea romanilor este destul de mare (mai ales in Sao Paulo) si destul de bine pozitionata. Singura femeie ministru dintr-un guvern brazilian este romanca (Claudia Costin). PR-ul fostului presedinte, Cardoso, este tot un roman, nascut la Cluj, prof Legmann, proprietarul Nescafe este tot un roman etc...Sunt sanse mari ca un roman sa reuseasca in Brazilia.
Daca mai vreti detalii, va astept.
Cu drag, Sasha

Sasha Hodorkovski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

uaaaau ineva din Brazilia de-adevaratelea, bravos!

pana una alta eu o sa ma multumesc cu o expozitie de fotografii "Brazilia, oameni si locuri" - cred ca asa se numeste, la muzeul de arta din Cluj.

Roxa

Serbanica talharica



ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

aoleu! Si noi visam sa ajungem la Rio in acest an!





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Mirela, nu e chiar asa. Brazilienii insisi, care provin din alte locuri, pot avea o imagine usor deformata. E adevarat ca e o problema criminalitatea in Rio si ca trebuie sa te interesezi ce cartiere trebuie ocolite cu totul si in ce cartiere trebuie sa ai grija (mers insotit, nu noaptea etc.). Dar daca iti iei masurile de precautie necesare, se poate face turism in Rio, si, daca aveti posibilitatea, e pacat sa ratati asa minunatie de oras.

(fie vorba intre noi, eu in Bucuresti nu umblu niciodata singura noaptea, sunt parti ale orasului unde n-as pune piciorul nici in timpul zilei, nu prea umblu cu bijuterii de valoare la vedere, in autobuz tin cu dintii de poseta etc.; dar n-as sfatui lumea sa nu vina in vizita ca e prea periculos; acum e adevarat ca per total, criminalitatea in Rio e mai ridicata decat in Bucuresti, dar masurile de precautie sunt aceleasi)


Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Sasha, bine ai venit pe DC si pe subiectul asta!

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sasha.hodorkovski spune:

Fetelor,
Ma bucur tare mult ca v-am gasit!Referitor la Rio de Janeiro, criminalitatea este intr-adevar ridicata, ca in orice oras mare.Am intalnit patrule de politie cu mitraliere ziua in amiaza mare, au fost dimineti in care nu am reusit sa ma odihnesc din cauza zgomotului helicopterelor etc.Ce trebuie sa aveti grija in Rio de Janeiro
1. Daca mergeti pe plaja Copacabana, Leblon sau Ipanema nu va luati la voi nici un fel de accesoriu, bani sau bijuterii, nici chiar ceasuri. Favelasurile sunt foarte aproape iar cei vizati sunt turistii. O "razie " a populatiei din favelasuri pe plaja nu dureaza mai mult de 10 minute.
2. Daca mergeti in oras, aveti grija la posete si bijuterii. Mie personal nu mi s-a intamplat niciodata nimic (gracas a Deus)dar am intalnit o multime de persoane care au avut...dificultati.
3. Nu va numarati NICIODATA banii pe strada sau intr-un loc public.
In rest, bucurati-va. Vizitati Gradina Botanica, mergeti pe Maracana, stati la plaja, mergeti cu telecabina pe Pao de Acucar si urcati la Corcovado sa vedeti Statuia lui Isus. Oricum, in Brazilia sunt locuri cel putin la fel de interesante ca Rio de Janeiro. Si mult mai sigure


Sasha

Mergi la inceput