A gasit cadoul de Mos Nicolae!

A gasit cadoul de Mos Nicolae! | Autor: april

Link direct la acest mesaj

Ieri, ma trezesc cu ea in bucatarie, toata un zambet, cu cadoul in brate. Era sa lesin!

"Ce faci puiule?
Mami, a venit mosu, in dulap! Uite, ce am scris aia mi-a adus."

Nu mai aveam cuvinte, imi venea sa urlu, eram socata. Ca sa o dres, i-am spus ca mosu a venit mai repede la mamici la serviciu ca luni seara nu poate sa vine, e racit si o sa faca febra. Asa ca, le-a adus la serviciu la parinti si sa le puna ei in geam pt copii. Asta mi-a venit pe moment, credeam ca n-o mai scot la capat.

"Dar la toti copiii le-a dus cadourile la serviciul parintilor?
Da, mami, da sa nu le spui copiilor, sa nu le strici surpriza."

M-am speriat sa nu i se spulbere visul cel mai frumos al copilariei, faptul ca exista mosu'. Era cat pe ce. Dar avand 6 ani se pare ca mult n-o sa mai tina pacalelilea astea.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Initial creeata de april

Ieri, ma trezesc cu ea in bucatarie, toata un zambet, cu cadoul in brate. Era sa lesin!

"Ce faci puiule?
Mami, a venit mosu, in dulap! Uite, ce am scris aia mi-a adus."

Nu mai aveam cuvinte, imi venea sa urlu, eram socata. Ca sa o dres, i-am spus ca mosu a venit mai repede la mamici la serviciu ca luni seara nu poate sa vine, e racit si o sa faca febra. Asa ca, le-a adus la serviciu la parinti si sa le puna ei in geam pt copii. Asta mi-a venit pe moment, credeam ca n-o mai scot la capat.

"Dar la toti copiii le-a dus cadourile la serviciul parintilor?
Da, mami, da sa nu le spui copiilor, sa nu le strici surpriza."

M-am speriat sa nu i se spulbere visul cel mai frumos al copilariei, faptul ca exista mosu'. Era cat pe ce. Dar avand 6 ani se pare ca mult n-o sa mai tina pacalelilea astea.






Si a mea tot cam atatia ani are... si nu stiu cat o sa o mai duc cu pacalelile: anul trecut de mos mi-a zis ca avea mosul pantofi la fel ca ai lu' tata lu' Cutare, si zilele trecute mi-a povestit ca a auzit de la colegi ca nu exista mosul... nici nu stiu ce sa fac sa mai chem mos anul asta sau nu?

Eu am ascuns cadoul in mos in balcon, stiu ca acolo nu umbla... acum ca e mica.

6 ani -14 februarie 2006


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Si copiilor mei le-a povestit un baietel mai mare ca nu exista Mos Craciun, ca de fapt parintii pun cadourile etc...dar fi-mea a fost convinsa ca o mintea baietelul respectiv, inca nu s-a pus pb ca Mosul nu exista, ba chiar ieri am scris scrisorile ptr Mos.

Eu tineam pina anul trecut cadourile in pod, dar cum ei se joaca mult acolo m-am gandit ca cel mai bun loc e portbagajul masinii...asa ca, de 2 zile ma plimb cu cadourile de Mos Nicolae, dar macar sint sigura ca nu au cum sa le descopere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

April, dar ce prezenta de spirit ai avut!!!! Ai "dres-o" remarcabil. Felicitari!
P.S. Muta cadourile pe dulap. E ceva mai sigur. (cel putin asa sper eu...)


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

da , pe viitor le las la vecinii fara copii!
numa' ce greu le bagam in casa ca nu pot misca nimic de ea, tot timpul e dupa mine, ce i-am adus, ce am in plase, doar cu smecherii o tineam sa le pot pune in dulap la noi, unde e a nu a cautat niciodata. Pana acum. Sper ca am fost destul de convingatoare. Macar inca cativa ani sa mai traiasca acest vis frumos al copilariei.
Stiu ca eu tot asa am aflat de mos, cotrobaind prin dulapuri, aveam eu ceva dubii.....iar cand s-au confirmat am fost fff suparata. Oricum eram ceva mai mare.Curiozitatea mea mi-a distrus frumosul vis.
Si nu imi doresc acelasi lucru pt fetita mea, nu inca.

Copilaria este atat de frumoasa incat as da orice sa mai cred in visele ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Eu si sora mea stiam deja cum e cu mosii dar cadourile erau totusi niste surprize pe care le primeam in ziua de Ajun .Dar noi incepeam scotocitul cu vreo 2 saptamani inainte ,doar ,doar o sa aflam ce a cumparat mama ,uneori mergea ,alteori nu .
M-am amuzat copios cand am citit despre fiica ta aprilsi mi-am amintit pataniile noastre .
Iusti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

eu si fratemiu am gasit intr-un an cadourile de Mos, ne-am uitat la ele si le-am pus inapoi in acelasi loc...
si la cateva zile cand ne-au intrebat ai nostri ce vrem am insirat ce vazuse sus in debara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Si eu tot cu ele prin dulap (ascunse in pungi, printre uumerasele cu haine). Pina acum nu a umblat (in ianuarie face 6 ani) si sper sa nu-i trazneasca tocmai acum!

Miöar place sa reusesc sa o fac sa mai creada in Mos inca vreo citiva ani. Sa vedem daca si reusim! Mi-a venit si mie ideea cu o vecina, dar Bianca e mai mult pe la ea prin casa si prin beci, asa ca are sanse mari sa gaseasca pe-acolo cadourile (desi acolo nu-si permite sa umble).

April, ai fost f. inspirata. Bravo tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Tare faza. Mi-a placut. Simpatic copil. Numai eu ce mai cotrobaiam prin dulapuri inainte de Craciun
Eu le tin in garaj, ascunse. Sper sa le gasesc cu succes luni noapte dupa ce adorm ei. . .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

April, felicitari!!!
La noi Robert a povestit unei fetite de 6 ani jumate ca nu mai exista mos nu mai stiam ce sa fac cu el sa-si tina gura... Eu i-am spus secretul anul trecut cand a mers la scoala, insa farmecul sarbatorilor e aceeasi si de atunci, tot asteapta su sufletul la gura ce va primi (ca asta conteaza, nu batranul gras si barbos, nu?)

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

quote:
Originally posted by Porumbita

eu si fratemiu am gasit intr-un an cadourile de Mos, ne-am uitat la ele si le-am pus inapoi in acelasi loc...
si la cateva zile cand ne-au intrebat ai nostri ce vrem am insirat ce vazuse sus in debara...



SI noi, adica io si sora mea, faceam la fel In fiecare an le cautam pana le gaseam, apoi dupa ce le studiam bine, le puneam la loc de unde le-am luat, dar le puneam exact asa cum au fost ca ai nostri nici macar nu-si dadeau seama Dupa ce am mai crescut le-am povestit...au ramas saraci

Faza cu pantofii a patit-o si cumnatu meu anu trecut cand s-a imbrac in mos pentur fetita prietenilor lor Saracu n-a stiut cum si pe udne sa o dea cand micuta i-a spus tare senina "mosule tu ai pantofi exact ca a lu Luci"



Claudia&Raul (01.04.2004)

Mergi la inceput