!!!Totul s-a sfarsit ! Adio D. Doctor!

!!!Totul s-a sfarsit ! Adio D. Doctor! | Autor: AlecsandrU

Link direct la acest mesaj

Ma numesc Alecsandru Neacsu si incerc sa fac cateva demersuri pentru salvarea vietii tatalui unui prieten al meu, care intamplator este doctor!
Povestea incepea acum un an si cateva luni,cand domnul doctor Iftodi Nicolae, domiciliat in jud Tulcea, s-a ales cu o hepatita C dupa ce a mers la o doamna doctorita dentista,care avea aceasta boala si totusi practica insa nimeni nu stia acest lucru! Doctoritei i-a fost fost retrasa ulterior licenta de practica a medicinei insa domnul doctor Iftodi a ramas cu o boala fatala (ciroza hepatica) care i-a distrus aprope tot ficatul
Dupa nenumarate tratamente,starea acestuia a devenit din ce in e mai grava ajung sa aibe crize. Singura solutie pt supravietuire ar fi un transplant partial de ficat.Problema e ca se gasesc foarte greu donatori si cu atat mai greu donatori compatibili.D. Iftodi se afla pe liste de asteptare care ar putea dura pana la 2 ani dupa spusele sale.Insa el nu mai are de trait atat deoarece doctorii i-au spus ca trebuie facut transplantul IMEDIAT, altfel nu sunt sanse sa mai traiasca un an.Daca s-ar intampla nenorocirea, acesta ar lasa fara nici un ajutor si venit toata familia. Fiul sau cel mare,student la medicina in anul 2, m-a sunat azi si aproape ca plangea la telefon spunandu-mi ca a vb cu tatal sau si e din ce in ce mai rau si nu crede ca va mai rezista mult! mi-a mai spus de altfel ca va trebui sa renunte la facultatate!
Astfel m-am hotarat sa iau atitudine si sa incerc sa fac ceva pt acest om. Cred ca merita sa incercam sa gasim pe cineva ca ii poate salva viata avand in vedere ca dansul salveaza vieti in fiecare zi.
Am aflat de la un prieten despre acest forum, de la care am inteles ca
ar fi plin de oameni inimosi si am decis sa postez acest topic in speranta ca ne poate ajuta cineva !
Domnul doctor are varsta de 43 ani si grupa de sange A II.
Va rog din suflet sa ne ajutati sa gasim un donator compatibil pentru a salva viata acestui om .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

Alexandru, bun venit pe forum!As dori daca poti sa ne explici ce implica din partea donatorului, un transplant de ficat si consecintele lui! Probabil ca stiind lumea ceea ce inseamna mai exact acest lucru vei gasi mai repede donatorul compatibil. Si de asemenea ce inseamna 'donator compatibil', multumesc si SUCCES!www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Daca ai putea sa ajuti un copil sa-si capete vederea, ai face-o ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

alecs, bine ai venit pe forum!

in primul rand, trebuie sa trimiti anumite documente moderatorilor acestui subforum, ca sa verifice autenticitatea acestui caz (diagnosticul). succes in demersul tau si sunt sigura ca vei mai primi raspunsuri si sustinere din partea membrilor.

_
"I'll make him an offer he cannot refuse"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlecsandrU spune:


Multumesc de intampinare ! Va rog sa-mi scuzati greselile ortografice din primul post insa am decis sa scriu cat mai repede despre acest caz deoarece telefonul primit de la prietenul meu a fost extrem de bulversant.
Transplantul de ficat este unul riscant mai mult din partea pacientului si nu a donatorului! Ficatul este un organ care se regenereaza in cateva saptamani in cazul donatorului ! Problema e ca in cazul pacientului poate exista o rejectie a ficatului de la donator aceasta fiind fatala.
Inaintea operatiei de transplant se realizeaza o serie de analize prin care se determina compatibilitatea ficatului donatorului cu cel al pacientului.Aceste analize presupun in mare parte prelevare de probe de sange de la donator si analiza acestuia.Conditia primara este ca donatorul sa aiba aceeasi grupa de sange ca cea a pacientului, in cazul de fata grupa A. O alta conditie ar fi ca donatorul sa nu fie obez deoarece ficatul ar fi invaluit in grasime si nu ar fi posibila operatia.
Insa reusita operatiei nu este garantata in proportie de 100% pt pacient chiar daca se dovedeste prin analize ca ficatul e compatibil. Urmeaza o perioada in care ficatul se adapteaza la noul organism; in caz contrar acesta este rejectat si pacientul moare. Dupa cum am scris mai sus este vb de transplantul unei mici portiuni din ficatul donatorului, ceea ce nu implica absolut nici un risc char daca donatorul a depasit o anumita varsta.In unele cazuri nu au fost semnalate nici macar sangerari
Transplantul dureaza in medie intre 8 si 10 ore. Se preleva
proba de ficat de la donator si urmeaza transplantul propriu-zis in care ficatul pacientului este extirpat si inlocuit cu proba prelevata de la donator.
Repet ca scopul acestui anunt nu este unul de a cere bani sau donatii ci o modalitate de a gasi un donator . Acest om nu are nevoie de bani, are nevoie de un om marinimos ca sa-i ofere sansa la viata asa cum si el o ofera pacientilor in fiecare zi. Omul acesta cu sufletul mare va avea parte toata viata de recunostinta profunda a d. Iftodi si binecuvantare de la Dumnezeu.
Multumesc pentru ajutor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlecsandrU spune:


Am sa incerc sa fac cat se poate de repede rost de acte sa le trimit moderatorului pt autentificare. Acestea imi vor fi trimise de la Tulcea deoarece eu stau in Bucuresti. Oricum , o sa ajunga destul de repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

Alexandru, multumim pentru detalii, vestea buna este ca donatorul nu sufera in urma aceastei interventii iar pacientul are sanse sa traiasca in acest caz D-l Dr. Iftodi! Mult succes in gasirea donorului compatibil! Sunt sigura ca sunt oameni care au o inima suficient de mare pentru a salva un OM daca-i sta in putinta! www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Daca ai putea sa ajuti un copil sa-si capete vederea, ai face-o ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlecsandrU spune:

Multumesc mult danna ! Apreciez

Sper si eu din tot sufletul sa ne ajute cineva !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

si eu iti multumesc ca sunt oameni ca tine care 'sar' in ajutor prietenilor in suferinta !www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Daca ai putea sa ajuti un copil sa-si capete vederea, ai face-o ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlecsandrU spune:


Stiu ca toata lumea se fereste si ca toti au o repulsie justificata cand e vorba de taieturi si operatii , insa daca te gandesti
ca poti salva viata unui om cred ca e suficient pt a te motiva !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Bine ai venit,

Sper sa se gaseasca donator compatibil cat mai curand

anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutati-o pe Alinutza sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Alecsandru, bine ai venit pe forum si mult succes sa gasiti un donator compatibil cit mai repede posibil. Cred ca ar trebui explicat in amanunt ce presupune operatia donatorului, ca oamenii sa inteleaga. Eu n-am grupa A, dar daca as avea-o, ar trebui sa stiu toate amanuntele ca sa ma supun la o astfel de operatie. Sfatul meu e sa aduci cit mai multe informatii- riscuri, durata de spitalizare, medicamente necesare dupa, zile de recuperare... ca omul care doneaza sa stie tot si sa stea sa se gindeasca sa faca un astfel de gest. Altfel, lumea citeste si trece mai departe, pentru ca, hai sa fim sinceri, e greu (si foarte frumos) sa faci o operatie pentru cineva pe care nu-l cunosti. Oamenii trebuie convinsi sa faca asta, trebuie atinsi la coarda lor sensibila. Tinind cont de urgenta cazului, ma gindesc ca inclusiv oferirea unei recompense materiale nu ar fi ceva asa de iesit din comun.

Mergi la inceput