!!!Totul s-a sfarsit ! Adio D. Doctor!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Confirm ID-ul

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlecsandrU spune:

I-am cerut fiului d. doctor Iftodi sa-mi trimita mai multe informatii legate de transplant si acesta a tinut neaparat sa scrie cateva cuvinte cititorilor acestui forum. In mare parte sunt lucruri spuse si de mine insa la cererea acestuia si cu acordul dvs voi posta spusele lui :

" Buna! Numele meu Eduard si sunt fiul Domnului Doctor care are nevoie urgenta de un fragment de ficat pentru transplant.Multi nu stiu ce inseamna asta si majoritatea vor sa afle la ce riscuri se supun daca sunt donatori.As vrea sa informezi toata lumea ca riscuri din partea donatorului nu sunt,pentru ca lor nu ii face mare lucru ci ii sectioneaza o portiune mica de ficat ~1 cm cub.Celulele hepatice adica hepatocitul are proprietatea de a se regenera , si a se divide rapid.Inainte de a dona fragmentul de ficat,donatorului i se face toate analizele posibile pentru siguranta lui in primul rand si apoi pentru siguranta primitorului.Despre o greseala sau a neglijentei doctorilor nu se pune problema si sa va explic de ce.Tatal meu si donatorul o sa fie operati si tinuti in evidenta marelui Doctor si Profesor Irinel Popescu care a facut primul transplant de ficat in Romania si in prezent pleaca in fiecare saptamana in Germania unde are interventii de acest gen.Despre riscuri poate sa va confirme orice doctor ca nu sunt si va asigur si eu ca sunt la facultatea de medicina.Despre spitalizare vreau sa va spun ca o sa fie maxim 1 saptamana si donatorul o sa fie nevoit sa tina cateva luni un regim alimentar, dar nu cred ca asta e un lucru prea grav si cred ca merita sa faci un sacrificiu atat de mic pentru a salva viata unui om.Vreau sa va spun ca tatal meu a fost medic primar oncolog si a salvat si el multe vieti si mai ales viata mame mele acum 6 ani si cred ca merita si el acelasi lulcru.Cel care il va ajuta o sa se simta fericit o viata intreaga stiind ca a salvat nu doar viata unui om , ci viata a tuturor oamenilor care vor mai fi tratati de tatal meu dupa acest transplant,daca bineinteles o sa fie un om bun care sa ii salveze viata. am grupa de sange AB si oricare are nevoie de ajutorul meu o sa o fac cu cea mai mare placere.numarul meu de telefon este 0742226318.Va multumes! si cine ar putea sa il ajute pe tata sa nu ezite sa o faca,pentru ca nu are ce pierde ci numai de castigat."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlecsandrU spune:

Iata si ultimile informatii oficiale primite de la d Doctor Irinel Popescu:

"Donatorul de Tesut hepatit trebuie sa intruneasca urmatoarele conditii:

1. Sa aiba grupa sang. A(II)
2. Sa nu fie supraponderal (aprox 65-80kg)
3. Varsta cuprinsa intre 20 si 60 ani, indiferent de sex
4. Donatorul va trebui sa se prezinte la sectia de GASTroenterologie pt
urmatoarele analize:
- hemoleucograma + vhs
- grupa sanguina +rh
- anticorpi - hiv
- antigen hbs
- anticorpi hcv
- anticorpi htlv
- bilirubina totala
- tgo; tgp
- albumina
- colesterol
- trigliceride
- glucoza
- creatinina si uree

5. In spital donatorului i se va face o ecografie abdominala + punctie
hepatica( nu este dureros)

6. Donatorul va sta o singura zi in spital pt analize
7. Dupa aprox 10 zile se va afla rez punctiei hepatice
8. Daca rezultatul este favorabil donatorul se va prezenta la spital pt R.M.N( tomograf)
9. Ficatul nu trebuie sa fie gras
10.Donatorul trebuie sa fie clinic sanatos
11.Donatorul va trebui sa se prezinte cu : bilet de trimitere de la dr de familie, adev de salarizare si buletin

Donatorul nu se expune la riscuri !!!
Portiunea de ficat donata se reface in cateva saptamani !
Pentru pacient este important ca organiosmul sa accepte grefa de ficat ! "

Acestea sunt toate etapele operatiei explicate cat se poate de detaliat !
E cam tot ceea ce pot face eu in momentul de fata, e tot ce imi sta in putere sa fac! Cuvintele sunt de prisos, sper totusi sa nu fie prea tarziu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlecsandrU spune:

Fisa medicala a pacientului:

Nume: Dr. IFTODI NICOLAE
Varsta: 43 ani
Diagnostic: Ciroza Hepatica Secundara infectiei vhc decompensata portal
si parenchimatos

INSTITUTUL CLINIC FUNDENI
SECTIA GASTROENTEROLOGIE, ETAJ Iv
DR. GHEORGHE LIANA
TEL. CABINET: 021/3180400

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlecsandrU spune:

Se pare ca in urma demersurilor facute AM GASIT un donator!

Am fost zilele trecute cu el pt a afectua primele analize, cele preliminare in stabilirea copatibilitatii. Vom primi raspunsul saptamana viitoare.
Speram cu totii sa nu fie probleme si ca donatorul sa fie compatibil !!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela73 spune:

Felicitari si jos palaria pentru donator! Greu de gasit oameni cu asa suflet mare. Inca odata felicitari si multumiri donatorului.
Mihaela


http://community.webshots.com/user/mihaela7373

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Ma bucur enorm ca ati gasit un donator.
Sper sa fie compatibil.
Sanatate multa si reusite. Domnul fie cu voi!

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii


Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlecsandrU spune:


Donatorul gasit s-a dovedit a fi compatibil pana acum la toate testele si analizele realizate! Asteptam rezultatele ultimului test referitor la volumul ficatului donatorului. Speram sa fie bine pana la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bAly spune:

Doamne ajuta in continuare!!!

Alina, mamica de 2 fetite, Andreea cea nazdravana si Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fairy_adina spune:

"Acolo unde doi se roaga in Numele Meu , voi fi si Eu printre ei ." Cam asa suna un citat din Noul testament .... Iata Uriasa promisiune a lui Dumnezeu . Cu ajutorul Lui totul va fi bine .
Doamne ajuta!

www.claudiu-cioca.tk" target="_blank"> Claudiu Cioca-a inceput drumul spre Lumina
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62812" target="_blank">Maini condamnate la tacere
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele

Mergi la inceput