Teste de glicemie pt baietel diabetic de 1 an (3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Ana sper ca s-a normalizat glicemia Alexutzului si ca acum este bine.
Cred ca e foarte greu pt tine ar cu incredere in Dumnezeu trebuie sa mergi mai departe.

Am achitat astazi testele comandate de Aurelia1278 din banii de la bazar....ce bine ca exista!

Va pup!


Mihaela si Alexia- Maria – 26 august 2004

Multumirea aduce fericire chiar si in saracie.
Nemultumirea aduce saracie, chiar si in bogatie. - Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

S-a normalizat glicemia...

La ora 22.30 avea glicemia 158....sper si sa dea Dumnezeu sa fie bine, sa nu picam in cealalata extrema...adica hipoglicemie...

Bine zici , Roandre, de acest bazar....BINE CA EXISTA!!!!!!!!

VA MULTUMESC!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Am lipsit o vreme de pe aici pentru ca Alex nu a fost foarte bine. Glicemiile iar si-au facut de cap...mai ales mari. Din nou a ajuns la 520. Greu de explicat si pt dr.
Am fost la Bucuresti la analize, care au iesit bine, doar hemoglobina glicozilata a iesit aiurea.
Va rog din sufelt , nu va suparati pe mine, dar cititi mai mult aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65729&whichpage=5
sunt foarte obosita si foarte suparata(tata este foarte bolnav,numai pot sta.
Abia acum 5 minute a adormit Alex.
Promit sa revin cat mai curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Sunt un car de draci.
Mai acum ceva timp am trimis un mail ministrului santatatii....prin care il intrebam daca exista vreo oporunitate sau vreun program de sanatate care sa ii poata ajuta pe copii cu diabet zaharat insulinodependent, in privinta testelor de glicemie, atata de necesare controlarii acestei boli.
Mare parte dintre voi, stiti cam ce presupune acesta boala, mai ales la un copil asa de mic ca Alex. V-am povestit....
Ei bine, iata ce mi-au raspuns de acolo:

"Ministerul Sănătății

DIRECȚIA GENERALĂ ASISTENȚĂ MEDICALĂ

STRUCTURI SANITARE SI SALARIZARE

Str. Cristian Popisteanu 1-3#183;Sector 1#183;70109 București#183;Telefon 021/ 307.25.66, 021/ 307.25.68 #183;

Fax 021/307.25.67și 021/ 315.50.33


Nr. 8497 / 22.03.2006


Doamnei, Ana Maria Bogdan

ana.maria@pscomp.ro



Ca urmare a scrisorii (e-mail) adresate ministrului sănătății, prin care solicitați sprijinul în procurarea #8222;testelor#8221; in mod gratuit va comunicam ca exista sume alocate pentru automonitorizare fiecărui județ, dar sumele sunt limitate si sunt folosite pentru diabeticii insulinodependenti la care se stabilește greu o schema de tratament.

Conform scrisorii dumneavoastră rezultă că sunteți printre cei care au nevoie și beneficiați, pentru copil, de autotestare prin program.

Testarea la 3 ore pare, de aici din birou, foarte traumatizantă în primul rând pentru copil.

Vă rugăm să vă consiliați cu medicul diabetolog curant și să faceți o evaluare a beneficiilor, a riscurilor, a costurilor acestei atitudini.

Medicul curant se poate consilia cu universitarii în domeniu și poate alege o altă atitudine terapeutică.

De asemenea vă comunicăm că prof. univ. dr. Viorel Șerban de la Timișoara coordonează activitatea Centrului de la Buziaș unde alături de copii sunt instruiți și părinții

Reveniți cu documente medicale în urma evaluărilor.



DIRECTOR GENERAL

CONF. DR. IOAN BURAGA


Red./dact. Dr. M.C.

Ei bine.....cum ramane cu acesti copii?????
Doamne, astia ne cred nebuni pe noi , parintii...de parca i-am testa de drag.....
Nu stiu ce sa mai zic....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Buna,

nici nu stiu unde sa postez.

sunt in ro si am cumparat la cererea Anei 10 cutii a cate 50 teste si dulciuri

1 cutie teste a costat 31 euro si dulciuri in valoare de 32 euro.

Momentan sunt in provincie dar, duminica o sa incerc sa trimit coletul in Bucuresti.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69136&whichpage=1" target="_blank"> Sa redam speranta si copilaria lui Denis!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">La 1 anisor e diabetic insulinodependent si are mare nevoie de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Alexandra , multumesc tare mult.

Daca ai un card , ar fi bine sa ne dai un nr de cont ca sa iti vireze Roandre din Bazar banii.....Daca nu, da-ne o adresa unde sa trimitem banii prin posta si asta cat mai repede ca pe urma vine pastele....

Plus de asta ...Alex are nevoie de teste....

Contacteaza-ne pe PM sau pe mess pe mine sau pe Roandre si da-ne datele tale pentru a face transferul ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Super DidiAlex ca ai adus teste si dulciuri.
Astept sa-mi spui un nr de cont, banca, sucursala si titularul contului pt a putea face transferul si suma totala.



Mihaela si Alexia- Maria – 26 august 2004

Multumirea aduce fericire chiar si in saracie.
Nemultumirea aduce saracie, chiar si in bogatie. - Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Fetelor,
Noi suntem momentan la socri si ei o sa trimita acest pachet la cumnata mea in bucuresti, duminica.
In legatura cu banii, suma totala de 342E(in lei,) cu facturile anexate o puteti da ei atunci cand luati pachetul. o va dau nr ei de telefon in curand..pp ca pe mail/mess. A, ea este pana marti seara in bucuresti.
Ce spuneti?

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69136&whichpage=1" target="_blank"> Sa redam speranta si copilaria lui Denis!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">La 1 anisor e diabetic insulinodependent si are mare nevoie de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

DidiAlex, prefer nr de cont pt ca nu am cum sa merg in cursul zilei la banca sa scot bani in numerar. Eu pot da ordine de plata de acasa si asta o pot face si seara...dar la banca nu am cum sa ajung sa ridic banii.
O solutie ar fi sa trimit banii in contul Anei si sa-i ridice ea inainte sa se intalneasca cu cumnata ta sa ia pachetul.



Mihaela si Alexia- Maria – 26 august 2004

Multumirea aduce fericire chiar si in saracie.
Nemultumirea aduce saracie, chiar si in bogatie. - Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Cred ca ultima varianta este cea mai buna.
Noi am avut niste carduri dar habar nu am pe unde or fi..
cand pachetul e in bucuresti dau de veste!
Sanatate la puiuti!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69136&whichpage=1" target="_blank"> Sa redam speranta si copilaria lui Denis!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">La 1 anisor e diabetic insulinodependent si are mare nevoie de noi!

Mergi la inceput