Clubul cititoarelor (3)

Clubul cititoarelor (3) | Autor: Teodora D.

Link direct la acest mesaj

Partea I-pierduta
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55180&whichpage=1" target="_blank">Partea a II-a
Sa continuam impartasirea impresiilor provocate de unul dintre cele mai frumoase hobby-uri:lectura!


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Roxana, ba da, e dragutza foc, shi haioasaaa
M-am hotarit, dupa ce termin Orient, Occident incep Povestashul.

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!
august-septembrie-nou!
pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Teodora, din cite mi-a povestit mie prietena mea din Ro, care a tradus si publicat in Ro mult Cortazar si Llosa, Rayuela in spaniola inseamna "sotron" si de aici numele romanului. Romanul poate fi citit cap coada de la pagina 1 la sfrisit si are un inteles, dar capata cu totul alt inteles daca il citesti ca pe sotron, sarind de la un capitol la altul. Tocmai de aici vine genialitatea lui Cortazar. Ba au fost unii critici care au mers pina acolo incit au spus ca este precursorul hypertextului (linkurile acestea pe care le folosim noi azi in pagini html ca sa mergem de la o pagina la alta).Kafka on the Shore e superba. Imi place enorm Murakami.Povestasul e excelenta.A citit cineva isabel Allende? Ce imi recomandati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Adrienne,multumesc,m-am lamurit!
De I.Allende am citit "Casa spiritelor", care se spune ca e capodopera ei si cred ca iti va placea daca agreezi genul "literatura fantastica"; tot de ea am citit "Tara mea inventata",despre care am scris la partea a 2-a si din care am aflat ca fantasticul a facut parte din viata ei de zi cu zi in Chile.
Lectura placuta, orice ai alege!


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Isabel Allende imi place si mie mult de tot, inainte de casa spiritelor am citit "portrete in sepia" care e si mai interesanta, si "fiica norocului". mi-au placut toate.
am sa comand si eu ultimele carti scoase in colectia de autor Murakami, pana acum cateva luni aveam toate cartile, dar m-am oprit la "cronica pasarii arc". am avut nevoie de o pauza dupa ea....mi se pare extrem de diferita fata de celelalte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by Alinax

fetelor...nu a mai citit nimeni nimic in ultima perioada?
eu tocmai amterminat "De veghe in lanul de secara" de Saliger dar nu pot sa spun ca mi-a placut asa ca nu v-o recomand sa o cititi

mi-ar placea sa incep ceva foarte foarte interesant de citit...aveti vreo recomandare??? plizzzzzzz


Cititorul de Bernard Schlink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Eu am citit "Memories of my melancholy whores" a lui Marquez...e, nu pot sa zic ca nu mi-a placut deloc, e el, asta e clar, dar de la melancolicele astea la veac sau la general in his labyrinth e cale cam lunga...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by Llaura

Eu am citit "Memories of my melancholy whores" a lui Marquez...e, nu pot sa zic ca nu mi-a placut deloc, e el, asta e clar, dar de la melancolicele astea la veac sau la general in his labyrinth e cale cam lunga...



Mie mi-a placut tare mult nuvela :-)) Mi-a adus aminte de ddd "Despre dragoste si alti demoni" si, in plus, m-a emotionat sa citesc despre puritatea unui sentiment in conditii deloc pure...

Va dau o veste trista: site-ul cu carti online, nu mai e la locul lui! :-((

Edit: adrienne, daca n-ai citit nimc de Allende, io zic sa incepi cu "Casa Spiritelor".

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

da Lilanda ai dreptateee.....am incercat si eu ultima data saptamana trecuta....sper sa fie doar temporar. noroc ca am salvat cate ceva.
Descantec daaaa......cititorul de bernard schlink...ce carte superba!!!!
vad ca mai tuturor place Cortazar....Saramago nu a citit nimeni? ca eu sunt fan inrait....are un stil aparte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

multumesc descantec pentru recomandare

si ma bucur mult ca s-a readus in discutie subiectul pentru ca mereu gasesti cate ceva interesant din ceea ce mai citesc fetele

eu acum citesc "Un om norocos" de Octavian Paler si e faina pana acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Ma bucur tare mult ca a reaparut acest subiect.

Ma inspira mult in activitatea mea de a-mi comanda carti de la librariile on-line .
Sper sa va inspire si pe voi ceea ce am mai citit eu.
Deci in ultimele luni am citit Murakami - Iubita mea Sputnik, Padurea norvegiana, In cautarea oii fantastice.
De Saramago, ca tot era vorba am citit "Evanghelia dupa Isis Cristos, controversata si discutabila, dar intr-adevar stilul sau este remarcabil.
Allende este exceptionala. Chiar daca cea mai buna dintre cartile sale este Casa Spiritelor, in mod normal cronologic se citeste Fiica norocului, Portret in sepia si abea apoi Casa spiritelor.
Am descoperit de curand Amelie Nothomb -Uimire si ctrenur, -interesant.
De asemenea l-am descoperit de curand pe Amos Oz si am citit cam tot ce am gasit-Pantera din subterane, Cutia neagra si Sa cunosti o femeie. Un scriitor profund - carti bune.

Un alt scriitor care imi place mult este Nelson Demille, de care am citit cam tot ce a aparut. Este vorba insa de alt stil -carti de actiune cu subiect mai mult sau mai putin politic.

O scriitoare pe care am citit-o mai de mult si mi-a placut foarte mult (n-a mai aparut nimic nou pe piata cam de mult timp) este Rosamunde Pilcher.

Si acum vreau sa va intreb daca aveti cumva in format electronic Sotron-Cortazar, il caut de mult timp, dar se pare ca a fost editat in Romania cam de mult timp si este epuizat.

De asemenea ma intereseaza parerea voastra despre Michel Houllebecq -daca ati citit ceva de el.

Ma bucur ca exista acest subiect.


Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii


Exista unele femei care in loc sa-i faca sa sufere pe mai multi barbati, asa cum e firesc,
se concentreaza asupra unuia pana il extermina. Acestea se numesc "fidele".

Mergi la inceput