Crestinismul intre credinta si indoctrinare (4)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Deci tot eu exagerez ca vreau sa pricep niste lucruri atat de simple nu? Eu am dat doar niste citate si este treaba mea din moment ce discutam despre credinta si indoctrinare si in al doilea rand pentru BO pretinde ca ascultand de traditie putem ajunge la mantuire.

Sau exagerez pentru ca intrebarile mele deranjeaza si nu exista suport pentru ceea ce se crede?

Cand am fost intrebata de ce este asa sau invers in biserica mea am raspuns cu argumente si cred ca si fetele ortodoxe pot raspunde la fel. Ce-ar fi ca fiecare sa raspundem, da nu e treaba ta ce crede biserica mea ca nu te afecteaza pe tine??

Imi pare rau ca te-am deranjat, poate gandacelu, care a avut si pana acum rabdarea de a-mi scrie, o va face in continuare.
gandacelule, apreciez faptul ca nu esti deloc suparacioasa.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Nu, Jocelyn, nu m-am suparat, dar recunosc ca m-a intristat ce ai adus in discutie....am sa iti spun si de ce, dar am sa fac asta intr-un mesaj personal.


_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Ok, inseamna ca am fost intr-un gand. Am perceput altfel mesajul tau. Si eu ti-am scris

Scuze pentru neintelegere.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

quote:
Originally posted by dyana

quote:
Originally posted by impreuna

quote:
Originally posted by dyana

Impreuna, ce a facut Iisus cu copiii , botez ... si altele.

Iisus nu a botezat , cand s-a aflat pe pamant, decat pe apostolii sai. Atat. scrie clar acolo. Nu ma pune sa pun versetul ca aseara am citit asta si nu am luat acuma biblia dupa mine... daca vrei neaparat il scriu maine.

Iisus nu a botezat decat pe Apostoli, nu a botezat pe nimeni altcineva. Pe Apostoli i-a trimis sa boteze.
Si Apostolii au botezat "neamurile", multimea, pe cate o femeie si casa lui si asa mai departe.

Vino TU, cu verset din Biblie in care scrie ca APOSTOLII AU BINECUVANTAT COPIII, in care scrtie ca nu au fost botezati copii, in care Iisus spune clar , copiii sa nu fie botezati.

Nu exista un asemenea verset.

Si daca aveti atatea nelamuriri cu privire la ortodoxie, v-ati dus vreodata la un preot? sunt atat de multi preoti extraordinari si daca nu i-ati cautat, va dam noi nume si locuri , si intrebati si pe EI indoielile voastre. Daca vreti sa incercati acest lucru, atunci chiar va cred ca vreti sa va lamuriti.
Daca nu vreti sa faceti acest lucru, atunci nu doriti decat sa eliminati ortodoxia si atat, in nici un caz sa va lamuriti in privinta ei.

Sunt sigura ca nu ati vorbit niciodata cu un preot adevarat, si nu i-ati pus intrebari, pentru ca ati fi vazut cat de bine va puteti linisti si lamuri.

Diana





Legat de botez ne invartim in jurul cozii:) Pai ori exista raspuns concret, care ar fi trebuit dat pana acu, ori nu exista. (adica un verset Biblic care sa arate clar ca cineva a botezat copii, nu presupuneri). Dumnezeu a instituit niste reguli clare pentru botez, care vine in urma credintei personale. Acum ca unora nu le convine si vor sa schimbe Biblia cu diferite interpretari, asta nu mai e problema mea, sincer:)
Eu nu am afirmat niciodata ca ar exista vre-un verset unde sa spuna ca apostolii au binecuvantat copiii, insa exista verset care arata ca Hristos a facut-o. Si El are autoritate mai mare decat apostolii, poate sa ma contrazica cineva:)?
De asemena nu am afirmat nici ca ar exista vre-un verset care sa spuna ca nu este drept sa botezam copiii, insa nu exista nici unul care sa afirme ca acest lucru ar trebui facut. De aici si dilema mea de ce oamenii impun lucruri care nu sunt specificate concret in Biblie, in schimb le critica pe acelea care sunt spune slar (cum ar fi botezul adultilor, ce este rau in asta de ii criticati pe NP ca boteaza adulti?)

Legat de ortodoxie, iti dau dreptate. Nu am vorbit personal cu nici un preot ortodox, desi sunt sincer interesata de punctele de vedere ale ortodoxiei. Mi-ar fi placut sa discut cu cineva, insa acum mi-a fost mai la indemana forumul, pentru ca discutiile pe aceste teme existau deja. Dar denizel avea dreptate cand zicea ca la felul cum sunt tratati NP de catre ortodocsi (inclusiv aici pe forum), e cam greu sa te hotarasti sa mergi sa discuti cu cineva. Plus ca majoritatea oamenilor mai degraba asculta de mesajele "parintilor" lor care ii indeamna la sentimente nu tocmai crestinesti pe ortodocsii care intra in contact cu NP, decat sa asculte de indemnul Lui Dumnezeu sa isi arate dragostea fata de semeni. Inca o data se adevereste zicala "e mai usor sa faci rau decat bine".
Dupa atitudinea de aici a ortodocsilor fata de NP, de ce m-as duce sa discut cu un preot? Sa imi spuna la fel cum aud aici " voi sunteti niste rataciti, niste eretici, ati lasat calea cea dreapta, focul iadului va mananca...etc"? De asa ceva crede-ma ca sunt satula.
Insa, daca as sti ca as gasi un preot care prin atitudinea lui sa arate dragostea lui Hristos, care sa vrea sa ma ajute sa ma apropii in primul rand de Dumnezeu, nu de ortodoxie sau de vre-o alta religie, iti spun cu mana pe inima ca m-as duce sa vorbesc. Am avut multe discutii frumoase si folositoare cu multi ortodocsi, care prin atitudinea lor plina de dragoste si intelegere mi-au ajuns la suflet! Si as mai face-o daca as gasi astfel de oameni.

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara



Aici, in mod public iti spun cu seriozitate, cand ai drum prin Bucuresti, ma anunti, si mergem impreuna la un preot, sa stii ca e tanar , si nu te voi duce ca sa te fortez sa fi de acord cu ortodoxia, ci ca sa oui aceste intrebari acestui preot care e extraordinar.
Vreau sa iti spun ca sunt multi preoti adevarati, fetelor ortodoxe,
puteti veni si voi cu exemple.
Voi fi acolo cu tine si te asigur ca vei avea parte de toata bunatatea si respectul cuvenit si vei fi mai mult decat apreciata ca te-ai dus la el sa il intrebi de una de alta, nici nu iti vei imagina.
Nu iti fac invitatia asta ca sa te convertesti la ortodoxie, am spus , fiecare alege. Ci a te lamuri si a vorbi cu cineva care tot timpul e cu Dumnezeu... am mai spus, noi cu problemele noastre, cu pacatele noastre, nici nu avem timp sa citim si sa ne rugam atat cat ar trebui.
Eu cand am vorbit ultima data cu acest preot, am plecat de acolo cat se poate de linistita, am fost din nou uimita de calmul si bunatatea lui.
Nu poti judeca niste preoti pe care nu ii cunosti , dupa niste gospodine ca noi, care in fond nu suntem perfecte si nu intotdeauna stim sa spunem cuvintele potrivite la momentele potrivite.
Ce zici? Te invoiesti?





Normal ca ma invoiesc, daca voi avea ocazia si timpul imi permite. Sunt sigura ca exista preoti extraordinari care se vede ca Il iubesc pe Dumnezeu si pe oameni si cred ca este o placere sa vorbesti cu ei.

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

gandacelule
Gandesti ca o mamica si sunt de acord cu tine.

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Jocelyn

Deci tot eu exagerez ca vreau sa pricep niste lucruri atat de simple nu? Eu am dat doar niste citate si este treaba mea din moment ce discutam despre credinta si indoctrinare si in al doilea rand pentru BO pretinde ca ascultand de traditie putem ajunge la mantuire.
Jocelyn,BO nune indruma spre Traditie cine indruma spre Hristos in cadrul traditionl al Bisericii.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Hai sa zic si eu ceva legat de viziunea bisericii asupra avortului.

Cred ca acea circumstanta atentuanta se refera la cazurile in care daca mama nu ar recurge la avort ca sa isi salveze viata, copilul oricum nu ar avea nici o sansa. Pentru ca avortul de produce la inceputul sarcinii (in mod normal). Iar daca mama nu are nici o sansa sa duca sarcina (vie) pana la capat, fatul in pantecele cui s-ar mai dezvolta si ar trai daca mama moare? (cred ca un exemplu ar fi sarcinile extrauterine, insa nu sunt sigura pt ca nu ma pricep la medicina). In cazul asta cred ca da, Dumnezeu nu cere absurdul. Insa cum zicea si gandacelu sunt destule cazuri in care medicii s-au inselat iar atat mama cat si copilul au fost bine, sanatosi.

Am avut o colega de servici care in luna 7 de sarcina a aflat de la medici ca fatul are malformatii grave (un caz foarte rar) si ca indiferent daca s-ar naste nu ar supravietii mult timp. Parintii au fost sfatuiti de medici sa recurga la avort. Dilema lor era foarte mare, durerea si mai si! Insa nu au acceptat nicicum ideea si s-au rugat lui Dumnezeu sa ii scuteasca de a face un pacat atat de mare sa isi omoare propriul copil. Cu o saptamana inainte de termenul nasterii, fatul a murit, asadar femeia l-a nascut mort. Bineinteles ca durerea a fost mare pentru ei ca au pierdut copilul, dar au fost cu sufletul si constiintza impacata pentru ca nu ei i-au luat viata copilului, ci Dumnezeu. Nu stim de ce Dumnezeu a hotarat sa ii treaca prin incercarea asta, dar atata timp cat ei I-au ramas credinciosi Lui, si L-au ascultat pana la capat, si Dumnezeu le-a ramas credincios. Acum sunt cei mai bucurosi parinti pentru ca Dumnezeu le-a ascultat rugaciunile si le-a daruit o noua sansa, au o fetita de 3 luni sanatoasa. (iar parintii sunt trecuti de 40 de ani:)
De ce ingaduie Dumnezeu astfel de cazuri? Poate pentru ca avem ce invata din ele.

Parerea mea este ca daca vrem ca Dumnezeu sa lucreze in viata noastra, trebuie sa Il lasam!



Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

quote:
Originally posted by impreuna

Parerea mea este ca daca vrem ca Dumnezeu sa lucreze in viata noastra, trebuie sa Il lasam!



Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara



Corect, ai pus punctul pe i. Asta trebuie sa facem, sa-i dam voie lui Dumnezeu sa ne arate calea, fara sa ne incapatanam in ideile nostre impamantenite.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001" target="_blank"> Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Impreuna,

eu asta fac zi de zi , de cand am avut parte de o perioada mai grea, poate chiar ingrozitoare, desi am stiut matematica si fizica, am facut cibernetica si sunt programator, ma ghidez zilnic dupa ce imi arata Dumnezeu, nu dupa ce ar fi neaparat rational si corect.

Am avut mari lispuri la inceput de drum, si am zis ca , oricat de desteapta as fi, e ceva dincolo de mine, numai Dumnezeu poate rezolva.
Am simtit ca nu pot trai fericita decat daca sunt cat mai aproape de familie, ce alta tara? nici msacar alt oras... dar m-am lasat pe mainile lui Dumnezeu si sa stii ca am intrat si in Biserica si m-am rugat

si acuma

am familia mea, un sot drag, mama mea e la 10 minute de mine, bunicii mei la o ora, fratele meu tot in cartier cu mine locuieste cu sotia lui; ma viziteaza aproape zilnic ... asa ceva , cand terminasem facultatea si nu aveam nimic, decat diploma si credinta in Dumnezeu... nici nu puteam, visa ca Dumnezeu are asa un viitor frumos pentru mine


asa ca in ce fac eu , pun mintea la contributie, dar legat de viata mea, cum va fi ea, numai Dumnezeu stie

deci ma las pe mainile LUI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

quote:
Originally posted by dyana

Impreuna,

eu asta fac zi de zi , de cand am avut parte de o perioada mai grea, poate chiar ingrozitoare, desi am stiut matematica si fizica, am facut cibernetica si sunt programator, ma ghidez zilnic dupa ce imi arata Dumnezeu, nu dupa ce ar fi neaparat rational si corect.

Am avut mari lispuri la inceput de drum, si am zis ca , oricat de desteapta as fi, e ceva dincolo de mine, numai Dumnezeu poate rezolva.
Am simtit ca nu pot trai fericita decat daca sunt cat mai aproape de familie, ce alta tara? nici msacar alt oras... dar m-am lasat pe mainile lui Dumnezeu si sa stii ca am intrat si in Biserica si m-am rugat

si acuma

am familia mea, un sot drag, mama mea e la 10 minute de mine, bunicii mei la o ora, fratele meu tot in cartier cu mine locuieste cu sotia lui; ma viziteaza aproape zilnic ... asa ceva , cand terminasem facultatea si nu aveam nimic, decat diploma si credinta in Dumnezeu... nici nu puteam, visa ca Dumnezeu are asa un viitor frumos pentru mine


asa ca in ce fac eu , pun mintea la contributie, dar legat de viata mea, cum va fi ea, numai Dumnezeu stie

deci ma las pe mainile LUI




Si sotul meu e tot programator:)

Frumoasa marturia ta si intr-un fel m-am regasit in ceea ce ai spus tu. Asa vad eu modul in care ar trebui sa se incurajeze crestinii.



Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput