Crestinismul intre credinta si indoctrinare (4)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Irina, din ce spui situatia seamana mult cu cea din BC. Si BC specifica ca NFP trebuie folosita in caz de motive intemeiate pentru a nu avea copii. Doar ca nu o judeca neaparat duhovnicul, o poate face si credinciosul singur. Motivele pot fi medicale si/sau economice.

Mi-a mai venit in minte o diferenta intre NFP si restul mijloacelor de evitare a conceptiei. Cind ai apendicita, esti bolnav, doctorul intervine asupra corpului tau si il repara. Cind faci vasectomie sau iei pilule sau folosesti prezervativ pleci de la premiza ca fertilitatea e o boala care trebuie vindecata. Cind metoda contraceptiva da gres, copilul rezultat e un rateu, cind de fapt ar trebui sa fie un succes al fertilitatii, al starii de sanatate a corpului.
Abstinenta nu actioneaza in nici un fel asupra corpului, nu il repara. E o diferenta, nu?

Qsar, exista abstinenta din frustrare si abstinenta din iubire. Sint fooooarte diferite. E diferenta dintre tacerea complice, impacata dintre doi soti care se iubesc, se cunosc, au incredere unul in altul si "tratamentul tacerii", dintre doi soti plini de resentiment, care incearca sa se frustreze reciproc. "Tratamentul tacerii" (adica cind sotii sint suparati si refuza sa-si vorbeasca) e pacat de moarte in BC, la fel ca prezervativul...

Elena, si pentru mine inseamna mult crestinismul acesta viu. O poveste asemanatoare celei povestite de tine e cea a Papei Ioan Paul al II-lea, impuscat in 1981 de un musulman (rana a fost atit de grava, ca nu si-a mai revenit niciodata complet dupa aceea). Dupa ce si-a revenit, Papa l-a vizitat in inchisoare pe musulman. Nu se stie ce au vorbit, dar la sfirsit musulmanul plingea. Papa l-a iertat.

Si eu, cind ma gindesc la d. profesor, imi vine in minte inchisoarea (si Nicolae Steinhardt). Corpul devine o inchisoare atunci cind isi face simtite limitele, gratiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by xenocid

Irina.c imi aduci aminte de Soarele Gol de Asimov. O societate alienata in care sotul si sotia se intalneau doar holgrafic cu exceptia momentului in care concepeau.Eu cred ca tu te'ai nascut prea devreme :)Alin*segmentation fault*

Ce bine ai spus-alienata.La fel de alienata ca si cea in care oamenii se intalnesc parca holografic mereu :)Si nici primul,nici al doilea caz,nu reprezinta invatatura crestina.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

"Qsar, exista abstinenta din frustrare si abstinenta din iubire. Sint fooooarte diferite."

myrrha,

Pai daca abstinenta de orice fel (nu doar sexuala) vine din frustrare sau produce frustrare, nu mai are nimic de-a face cu trairea crestina si cu invataturile duhovnicesti... deci, e cam degeaba!

Parerea mea!
Q


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Pai, Q,
ceea ce spui tu e fix ceea ce spune Papa Ioan Paul al II-lea (citat mai sus, Love and responsibility, pag.170-172): "adevarata castitate nu duce la dispret fata de corp sau la distrugerea vietii conjugale sau sexuale. Acesta este rezultatul falsei castitati, castitatii cu nuanta de ipocrizie sau, chiar mai frecvent, a lipsei castitatii." E un capitol lung pe tema asta, a castitatii pozitive, din iubire, nu din/pentru frustrare. Adica mai pe sleau, cind iubesti pe cineva si te bucuri de prezenta lui fara sa faci neaparat dragoste, doar il tii in brate, impartasesti sentimente, emotii, ginduri. Asta e castitatea. O forma de iubire care depaseste relatia corporala. Daca nu e o forma de iubire e goala de sens, e o frustrare absurda si fara rost, care produce refulari si resentimente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Apropos de distractie.

Eram in germania, la bursa.vroiam sa fac marea cu sarea, sa invat limba, sa lucrez, sa citesc, sa studiez la pian etc.


acolo , in loc de la revedere...toti zicea viel spass, adica...ceva de genu, simte-te bine, distreaza-te etc.

ce m-a enervat.Io ma duceam sa compun, eram serioasa, patrunsa de eveniment,era pe viata si pe moarte fiecare boaba pe portativ si ala imi ura distractie placuta.

de-atunci am oaresce retineri in privinta distractiei..cand e vorba de treburi serioase.

sigur...nu putem trai in sobritate incontinuu(ar fi grotesc)....da viel spass in fiecare secunda e cam mult pt mine....



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput