Crestinismul intre credinta si indoctrinare (3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by impreuna

Irina mama, textul original l-a postat Jocelyn, eu doar l-am readus in discutie pentru ca nu ne-a lamurit nimeni care sunt argumentele Biblice pentru care Biserica (catoica si ortodoxa) au introdus aceste "traditii" (nici nu tiu exact cum sa le numesc).
Ca tot veni vorba de discutat pe ceva concret, am zis sa vedem exact cum sta treaba.
Stiu ca sunt amestecate intre catolici si ortodocsi, da fiecare poate sa raspunda in dreptul lui.
Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Da ,stiu ca Jocelyn a postat initial textul.
ok,hai sa luam prima problema de pe lista,rugaciunea pentru cei adormiti,care este comuna si ortodocsilor si catolicilor.
Rugaciunile pentru cei adormiti sunt o practica traditionala a Bisericii si este in stransa legatura cu invatatura depre nemurirea sufletului.Noi stim,conform invataturii scripturistice,ca dupa moartea trupeasca,sufletul traieste in continuare,fiind constient si luandu-si rasplata dupa viata traita in trup(Luca 16:22-31).
Hristos ne invata ca exista o zi a Judecatii,in care fiecare isi va lua rasplata pentru faptele facute.BO face distinctie intre Ziua Judecatii de Apoi ,cand toti cei morti vor invia si-si vor lua rasplata,si judecata particulara a sufletului,prin care trece fiecare om imediat dupa moartea sa.Judecata Particulara atestata in Sfinta Scriptura de catre Sf.Ap.Pavel: "Este rinduit oamenilor sa moara, iar dupa aceea, sa fie judecati" (Evrei 9:27)
Biserica crede ca pana la Judecata de Apoi soarta unui suflet poate fi schimbata prin rugaciune,daca Dumnezeu voieste,de aceea ne rugam pentru cei trecuti la vesnicie.Biserica Ortodoxa se roaga numai pentru cei care au murit in credinta cea drepta si pentru cei care nu au pacate de moarte(necununati,sinucigasi,etc.).Dar pentru ca noi nu stim niciodata cu siguranta cine a decedat cu pacate care nu se pot ierta, ci numai Dumnezeu stie, noi ne rugam pentru toti cei care au murit,afara de cei despre care se stie sigur ca se aflau in pacatele mai sus mentionate(erezie,sinucidere,necununati). Daca acestia sint in rai, ei n-au nevoie de rugaciunile noastre. Daca cei decedati au pacate ce pot fi iertate, Dumnezeu va primi rugaciunile noastre facute pentru ei si-i va scapa din suferintele iadului. Daca cei decedati sint impovarati cu pacate ce nu pot fi iertate, Dumnezeu nu va primi rugaciunile noastre in favoarea lor, ci le va intoarce in folosul celor ce le fac (Matei 10:12-13).
Sf. Scriptura nu interzice nicaieri rugaciunile pentru cei adormiti.Nu exista un verset care sa precizeze acest lucru.Deci afirmatia ca rugaciunile pentru adormiti sunt contrare Scripturii este nefondata,ca sa nu zic chiar mincinoasa.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Era postat dar nu scris de mine, am mentionat din cate stiu ca am gasit acele lucruri si la urma urmei fac parte din istorie si sunt adevarate, ca ne place sau nu sa recunoastem.

Irina, cine a stabilit gravitatea pacatelor, pacate de moarte si pacate pentru care poti fi iertat? Ca eu cred ca daca mori, nu mai poti fi iertat. De unde si pana unde credinta ca rugandu-te pentru un mort, Dumnezeu ii mai iarta din pacate?

Deci asta ar fi unul din lucrurile care nu are nici o legatura cu Biblia, cultul mortilor si nemurirea sufletului, vreti argumente biblice?

Biblia nu trebuie sa interzica fiecare lucru, ca sa realizezi ca nu e conform cu ceea ce predica Iisus

Alte doctrine nebiblice gandacelu: botezul pruncilor, spovedania, cultul moastelor si astea sunt cele mai simple exemple.








If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by Jocelyn

gandacelu, te fofilezi si ataci de fiecare data cand nu iti convine ceva. Asa i-ai dat cu tifla in cap si lui xenocid cand te-a prins pe picior gresit si mai bine admiteai ca ai facut o confuzie decat sa-i urezi "studiu placut", parerea mea.


imi asum critica 100%, sunt o scarba si o stiu

lui xeno nu i-am dat cu nici o tifla (te doare, xeno?:), doar ca intrebarea lui nu era pusa ca sa invete ceva (daca ma insel, nu uitati: sunt o scarba mica!)

nu ma fofilez deloc ca nu-mi e in fire, sunt atat de directa ca n-as putea sa ma fofilez nici dac-as voi

eu te mai intreb inca o data, stiu ca nu e o intrebare comoda, dar... cum raportezi avortul la porunca "sa nu ucizi"? (stiind ca in VT erau ucisi aceia care ar fi lovit o femeie insarcinata si ea ar fi pierdut pruncul, conform legii talionului)

tu spui "legitima aparare" - cum se impaca asta cu mesajul lui Hristos, care a fost atat de in legitima aparare sa se apere si nu a facut-o? la fel si apostolii

tu spui "legitima aparare" tocmai pentru ca te raportezi la VT, la legea talionului care era legea dreptatii, nu la NT care e Legea Iubirii...
si daca iti cere cineva haina, sa-i dai si camasa

cum, cum intelegi tu Legea Iubirii si manifestarea voii lui Dumnezeu?

pericolul este ca sa ajungem sa ne raportam prea mult la VT si sa uitam de mesajul lui Hristos: idem cu sambata:(

nu a certat Hrostos pe farisei care se considerau "drepti" pentru ca pazeau Legea? dar ce era in sufletul lor...

tu spui ca pazesti Legea, dar pazesti doar ce iti place tie din ea: sambata... cat despre "sa nu ucizi", faca-se voia noastra!


quote:
Te-am intrebat de mai multe ori, dat fiind ca mi-ai reprosat ca eu tin legea VT., Ortodoxia crede ca cele 10 porunci nu mai sunt valabile astazi? Sau ca una a fost scoasa? (si mai rau) Eu am sustinut tinerea celor 10 porunci, Dumnezeu nu schimba una si le lasa pe celelalte sau le anuleaza pe toate.

cele 10 porunci sunt valabile si astazi, desigur, numiai ca Hristos, adica Dumnezeu, si Duhul Sfant, adica Dumnezeu, au adus o Lege Noua, nu opusa VT, ci revelatoare... esentiala, lipsita de "formalisme"!

cinstirea lui Dumnezeu nu sta intr-un gest formal (a pazi sambata) ci in a te transforma pe tine, a te despatimi, a te elibera de patimi

de ce sunt doua Testamente? pentru ca sunt DOUA Legi, DOUA Legaminte: unul al dreptatii (moral, formal), altul al Iubirii (transfigurant)

crestinismul nu s-a opus VT, ci doar a pastrat din invatatura VT ce era esential pentru mantuire



mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Jocelyn
[
In plus, credinta in nemurirea sufletului este falsa si am mai demonstrat asta

De multe ori ma gandesc ce surpriza vor avea adventistii si martorii lui Iehova imediat dupa ce vor muri
Dar am asa,o mica intrebare,Hristos este mort sau viu?Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Am in familie pe unchiul meu si matusa mea, doi verisori mari, fata baiat.
Nu stiu ce i-a venit matusei, la un moment dat au venit niste americani si a ramas extaziata, a avut o revelatie ce rea este ortodoxia asta. Treaba ei, bineanteles. Dar apoi cand incepe sa ii faca zile amare sotului, de ajunge sa-si dea seama ca ori se da la religia ei, ori ajung la divort, cand deja incepe sa ne faca capul calendar,..., noi incercand sa nu o judecam, sa o iubim sa o respectam ca si pana acum.
Si ce mai vad eu la ea? Ca imi spune: "ai grija , ca chiar prin gura mea s-ar putea sa vorbeasca Dumnezeu..." deja zic ca nu e deloc bine....
In acest moment, matusa mea s-a bagat din nou in apa, a facut din nou botezul, ca primul nu se pune..., s-a imbracat si unvhiul intr-o camasa alba s-a bagat si el in balta, asa a facut si verisoara mea, si sotul ei, ca ce sa faca, o iubeste.
Verisoara mea e acum gravida. Verisoara mea nu isii va boteza copilul. Zice ca nu are discernamant. copilul. Eu nu am ripostat pentru ca nu cred ca se mai poate face ceva..., oricum se arata a fi foarte inteleapta si foarte desteapta, pe adevarat cale buna este ea, in timp ce noi suntem niste prosti, niste pacatosi ca am ramas la ortodoxie.
Din partea noastra tacere.. din partea lor... "tare inapoiati ati ramas."
Normal ca suntem dezamagiti... dar fiecare alege.

Si acum cu botezul, zice verisoara mea ca nu are discernamant , ca alege el sa se boteze la 18 ani.

Pai un bebelus nu are discernamant nici cand sa vorbeasca sa ceara vreau apa, vreau mancare, dar mama stie ce are el nevoie. Si asa cum se ingrijeste sa ii dea material ce are nevoie, cum sa nu ii dea spiritual ce e mai de pret, pe Iisus?
Iisus s-a botezat la 33 de ani pentru ca El a fost primul , de la El s-a schimbat totul, de atunci s-a cunoscut adevarata cale si a spus, "lasati copiii sa vina la mine".

Cum adica botezul copilului" nu e o doctrina biblica?

foarte interesant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Irina, e interesanta explicatia pe care ai dat-o cu privire la rugaciunea pentru "adormiti".
Dar cum nu este verset care sa spuna clar "nu va rugati pentru morti", nu este nici verset care sa spuna "rugati-va pentru morti". Insa Isus spune "lasati mortii sa isi ingroape mortii", de aici pare evidenta cat de mare ar trebui sa fie "preocuparea" noastra pentru sufletele lor.
Fiecare este judecat pentru faptele pe care le-a facut fiind in viata, nu spune niciunde ca dupa moarte se mai poate schimba starea pacatosului.

Oare de la rugaciunea pentru morti a ajuns biserica la "786 d.C. - Inchinarea la imagini si la relicve" si la "995 d.C. - Canonizarea sfintilor morti"?


Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

quote:
Originally posted by Jocelyn
[
In plus, credinta in nemurirea sufletului este falsa si am mai demonstrat asta



De multe ori ma gandesc ce surpriza vor avea adventistii si martorii lui Iehova imediat dupa ce vor muri
Dar am asa,o mica intrebare,Hristos este mort sau viu?

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA






Nu au nici o supriza, pentru ca cei morti nu stiu nimic. Daca esti mort nu mai ai parte de surprize. Daca ar fi asa as prefera sa mor ca imi plac surprizele. Unde scrie in Biblie ca dupa moarte iti continui activitatile???
Iar a doua intrebare daca Hristos e mort sau viu ...era la misto sau cum???

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001" target="_blank"> Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Jocelyn,ia uite ce versete imi sarira in ochi rasfoind Scriptura:4. Căci undeva, despre ziua a șaptea, a zis astfel: "Și S-a odihnit Dumnezeu în ziua a șaptea de toate lucrurile Sale".
5. Și în același loc, zice iarăși: "Nu vor intra întru odihna Mea!".
6. Deci, de vreme ce rămâne ca unii să intre în odihnă, iar aceia cărora mai dinainte li s-a binevestit, pentru nesupunerea lor, n-au intrat,
7. Dumnezeu hotărăște din nou o zi, astăzi rostind prin gura lui David, după atâta vreme, precum s-a zis mai sus: "Dacă veți auzi astăzi glasul Lui, nu învârtoșați inimile voastre".
8. Căci dacă Iosua le-ar fi adus odihnă, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, după acestea, de o altă zi de odihnă.
9. Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui DumnezeuEvrei 4Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

quote:
Originally posted by dyana
Cum adica botezul copilului" nu e o doctrina biblica?





Hai sa discutam concret pe referinte biblice. Unde scrie in Biblie de botezul copiilor???

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001" target="_blank"> Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Pot sa pun si eu o intrebare naiva? Da nu va suparati, bine? Ce inseamna practic si concret respectarea zilei Domnului (fie ea sambata, duminica sau...) Adica ce anume faceti voi? Ce trebuie facut si ce nu trebuie facut?

Q


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput