Fetele din America (53)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Anda, tre' sa ai un gauge undeva care sa-ti arate cat mai e in tanc. Da' de ce e in pamant si nu afara? Trebuia sa-i puneti pe fostii owneri sa-l scoata. Nu vreau sa-ti spun cat te costa sa-l scoti si cate permits iti trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Da de ce sa-l scot?
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by Sanca

Conchita,

cum iti faci instalatiile sanitare (sewage, legatura la apa, si electricul) daca nu este lotul connectat?
Casele sant frumoase, dar ce faci, iti pui septic tank in curte si putz?
Bine ca a trecut si Wilma, mai avem o luna din sesonul de uragane. Pana una alta, benzina scade - 25 de centi gallonul.







Prietenii astia care au asa o casa mmodulara, au platit tot in cei 100.000 $, adica si fundatie, si legare la apa, canalizare, etc. Pt. ca, desi la munte, toti au casute pe acolo, deci tevi exista. Au tanc septic, da' nu-i chiar in usa casei, ca-i lotul mare.
Iar legat de cutremure, au casa de aproape 9 ani, deci au prins si ceva cutremuraturi. Ziceau ca nu le-a picat nika prin casa, d-apai sa se mai si darime! Si au asa: living enorm, bucatarie idem, 2 bai si 3 dormitoare si camera de studiu (mare, ca au 3 fete), laundry room, si holuri intre toate astea (multe).

Noua ni s-a parut o idee excelenta. Dar intr-adevar, poate fi o problema aprobarea constructiei ei, daca nu se accepta in toate zonele!!!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Andrada,

poate ai indicator ca la masina cu sageata F....E

Noi ne pregatim sufleteste mai mult pentru filed trip. Are baiatul sleep over pe un vapor, si aici e ceata si frig noaptea, nu stiu cum o sa fie cu sac de dormit... Macar daca ar fi fost sa-i puna in hamace. Poate-mi imbolnavesc odorul, nici urat nu pot sa fac ca am semnat cam 30 de hartii, cum ca o sa fiu docila...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Laura Takacs
Conchi, nu-i de rau. Si al nostru e in dreptul garajului, dar muuult mai jos decat fantana, ca sa nu amestecam "licorile" .



la noi tanku e in fata casei, pompa in spate. si, bineinteles, ca floricicile din gradina din fata arata super, de la nitrogen.

Simina, da, sub 100,000 costa totul, asa ne-a iesit si noua socoteala. dar am zis ca, ia sa mai intreb si pe la lume, ca una is socotelile pe hartie, alta inveti din experienta altora.

Anca, daaa. in ritmul asta de mutari succesive, creca o sa ajungem si in laudatul ala de Colorado in cativa ani. :-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Anda, e "fixu" cu contaminatul de la underground tanks (nu ele propriu-zis, ci daca curg). Mai nou nu se ingroapa, se pun above the ground. Cred ca si asigurarea pe casa e mai scumpa daca ai tanc ingropat. Noi platim $25 extra pt el (al nostru e in garaj- neingropat). Nici la furnace, nu e acolo vreunul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

mie mi se pare foarte interesanta discutia despre case. Conchita eu sper sa trecem oceanul cit mai repede, dar e vorba de cum ne mutam, ptr ca sotul meu vrea sa ramina la compania asta, headquart-erele in Irvine ... va merge acolo sa vada cum e. o fi prea cald, o fi prea scumpa zona ... deci inca sunt multe necunoscute ...


***********************
ooooo....aceste cuvinte ne doare!

grumpy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Conchi...sint citeva probleme cu casele modulare (am intrebat si eu la mine la servici - io's in constructii).

Una la mina sint etrem de limitate la design si nu poti face schimbari in plan...cum arata in poze, exact asa o vei construii, fara nici un fel de deviere.
Trebuie sa fiii foarte atenta unde construiesti pentru ca nu toate terenurile sint OK, de exemplu nu poti pe waterfront. In plus iti trebuie de la bun inceput acces la un drum destul de lat. Multe comunitati nu-ti vor da acordul sa construiesti casa modulara. Trebuie interesat la village/city board.

Costurile care vor fii in plus (si sint substantiale) vor fi pentru macarale si camioane (cel putin macaralele sint costisitoare). Alte costuri sint pentru o multime de permise de constructie de care vei avea nevoie din diferite parti (la nivel de oras, sat, etc)

Trebuie sa fii foarte atenta cu toate regulamentele locale pentru ca variaza de la sat (village) la sat si de la oras la oras...



Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Pozele Noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Am auzit ca e tare scump Irvine in ceea ce priveste housingul, dar ar fi super daca s-ar putea face case modulare prin zona, la un pret mult mai mic. De prea cald nu cred sa fie, pentru ca fiind uscat, e placut. Liris, Conchita, mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Liris ..noi am lucrat in Irvine..si am locuit la 12 mile ..in Laguna Hills...toata zona este nu scumpa...extrem de scumpa...dar extrem de frumoasa...In Irvine ..totul este nou, esti aproape de absolut orice gindesti...si parca chiar prea perfect....ramine locul meu de suflet...

Mergi la inceput