Religia si Arta (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

pai ce sa fac...

Probabil m-am molipsit de categoriseli... ori astfel, ori musai altfel! :)) Si-apoi eu am recunoscut ca fortez nitel, numai asa, de amorul polemicii*. Cat despre distanta dintre Lautrec si tata Maria lu' Gavril, pai e ca de-aci pan' la Paris... ocolind pe dupa soare. Asta nu ma impiedica sa-i iubesc pe amandoi. Si n-am nimic nici cu flamanzii, nici cu Rubliov. Sunt ok :)).

Q


* si pen'ca gandacica este absolut delicioasa cand se-ncinge :))


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by tata lu Toma

Daca intr-adevar articolul citat de Elena sta la baza discutiei noastre atunci eu am venit sa va spun "pe mine sa nu (mai) contati"


v
ps.da-mi pare rau pentru ca vad ca gasisem metoda de a va capta interesu'







_
Sunt moderator dar ma tratez



mooaaaama, ce ma inerfezi si tu! argumente nu ai, ma rog? numai verdicte? esplica cc ca la prosti te rog de ce sa nu mai contam pe tine. ai trei ore la dispozitie, ca ma duc pan' la scoala si viu inapoi, uochei? bye

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by qsar
Sunt ok :)).


asta stiu sigur :-)) Q, fa-mi te rog un pustiu de bine si meri si ceteste ce zise Savatie. cum ti se pare tie, sincer? e marturisire de fost artist, sau manifest extremist? dar nu citi ce scriu ailalti inaintea ta (vezi raii de Vlad si Lilanda :-)), ramai cu mintea pura, necorupta de predestinari culturale. :-)) mie mi se pare ca un testament literar, un fel de adio, dar raman cu tine ca te-am iubit rau de tot, dar acum m-am indragostit de Dumnezeu si cum poligam nu poci sa fiu, ata ete.

puahaha, cu Gandaca ai dreptate, cand se face ea rostogol ca un bulgare de zapada de zici ca acu' rade tot in vijelia ei. si cand ajunge la poalele dealului vezi ca de fapt era un bulgare de vata de zahar, adica dulce dulce. :-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Intii si-ntii io Nu am zis ca un artist trebuie sa fie ateu...adica sa nu creada in existenta lui D-zeu ...eu mai degreaba spuneam ca arta, produsul creatiei artistice nu trebuie incardat religios intr-un tipar sau altul, ori ca nu are scop religios (acela sa vorbeasca doar de Dumnezeu).
Eu nu cred ca arta si credinta sint doua lucruri care se exclud din start...sincer (parca mai toti eram de-acord ca geniul are esenta divina)!!! Si mi se par extremiste toate definitiile despre arta pe care le da Savastie...ca "arta saraceste lumea", ca "istoria artei e a parada a oamenilor complexati"...huh si iar huh

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Si-am citit si articolul cu pricina. Ntz! Da lu' parintele Savatie nu i-a spus nimeni sa nu se mai uite la teveu ca-l smintesc la cap reclamele la obeuri si la crema de epilat? Arta, nenica! Ha?

Q

PS. dilema: smenteala si smintire nu-i tot aia, nu?


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Am mai citi o dat si inca o data: apai nu e extremista viziunea de a considera arta un pericol?
"Credinciosul zice: "Pe mine Tie reda-ma".De aceea credinciosul nu poate fi artist. Pentru el scopul e intilnirea cu Dumnezeu si anuleaza metoda, adica arta. Omul necredincios nu are scop, si de aceea, ceea ce pentru credincios este metoda pentru necredincios devine scop. El se infige in metoda ca intr-o plasa de paianjen, o plasa pe care tot el a pregatit-o ai de aceea nici nu-i sesizeaza pericolul. "
De ce credinciosul nu se poate intilni cu Dzeu prin arta??

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Daca asta era esenta subiectului nici eu nu am ce comenta sincer...ca parca omul sufera inafara de extremism curat, si de un pic de "brain-wash"...deci orice artist este PA...si iete ca omenirea asta sta si se educa de secole in spiritul unor complexati...ce nu inteleg eu si poate ma dumereste careva Domnul respectiv se refera strict la religia ortodoxa, aia crestina cu toate ramuricile ei...sau la religie in general...de unde deduc ca si budhistii sau shintoisti, sau chiar musulmanii nexam artisti...Contradictii de-a valma...stergere cu radiera...si simplism la greu...mai ales aia cu tot ce atinge omul devine arta...este de milioane :-))

Mai ales asta suna a "noul slogan" al secolului nostru...pana si baietii de cartier care se joaca pe computer la net-ul din colt pot sa scoata asemenea filozofie...propozitia asta e super-folosita: Viata insasi a devenit o arta, o arta proasta. Omul nu-si mai traieste viata sa reala, ci o viata virtuala.

Concluzie: mda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Domnul respectiv continua sa se refere la sine, infuriat probabil pe propria-i erezie ("Un diazepam pentru Dzeu") carte pe care cica a scris-o "din perspectiva unui Dzeu internat la nebuni", asta pe cind chiar era intrenat la Spitalul de psihiatrie din iasi...
Am cercetat cu google si Q are fler...

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Daca e ortodox, atunci e bun. Corect, corect si iar corect! Dati-i inainte, fratilor, a zis Savatie ca arta e puah!, bineinteles ca asa e! Sa-traiti-toar'su-presedinte!!! N-avem nevoie de sminteli pe lumea asta, avem nevoie de (cat mai multi) smintiti!
Dati-mi o lamaie...


_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Si pentru ca m-ati intrebat, Salman Rushdie se intreba de unde vine inspiratia daca e intotdeauna din partea buna.
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput