Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(11)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

si aici www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/nou43.htm" target="_blank">intamplarea cu Arhanghelul Gavriil.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Cuvine-se cu adevarat, sa Te fericim pe Tine Nascatoare de Dumnezeu;
Cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru.
Ceea ce esti mai cinstita decat heruvimii si mai marita fara de asemanare decit serafimii
Care fara stricaciune, pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut,
Pe Tine cea cu adevarat nascatoare de Dumnezeu te marim.

Imparateasa mea cea preabuna si nadejdea mea,
Nascatoare de Dumnezeu, primitoarea saracilor si ajutatoarea strainilor,
Bucuria celor mahniti, acoperirea celor necajiti,
vezi-mi nevoia, vezi-mi necazul meu;
Ajuta-ma ca pe un neputincios, hraneste-ma ca pe un strain.
Necazul meu Il sti; dezleaga-l precum vrei, ca n-am ajutor afara de tine,
Nici alta folositoare grabnica, nici alta mangaietoare buna afara de tine,
Maica lui Dumnezeu, ca sa ma pazesti si sa ma acoperi in vecii vecilor.
Amin.

Doamne Iisuse Hristoase, pentru rugaciunile
preasfintei Maicii Tale, binecuvanteaza, acum si pururea si in vecii vecilor.
Amin.


asta sa fie??
daca nu, pune in bara de la google primele cuvinte si iti apar o multime de optiuni:)

eu am cabntat axionul asta de nenumarate ori cand eram la corul Symbol.



Sabinico, asta este rugaciunea...si-ti multumesc mult, cu ocazia asta am constatat ca eu nu o spuneam toata. Totusi eu vreau si povestea inceputului ei. Ca cica monahii din Sf. Munte Athos nu incepeau rugaciunea cu "Cuvine-se cu adevarat..." si-a venit un arhanghel si-a spus unui calugar: "Nu, uite asa trebuie sa te rogi...scrie!" Calugarul a raspuns ca n-are nimic de scris si-atunci arhanghelul a scris el cu degetul in piatra, ca in ceara, inceputul rugaciunii asa cum il stim noi astazi.
Mersi mult. Pupici.
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan si bb din burtica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

quote:
Originally posted by Sabina

si aici www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/nou43.htm" target="_blank">intamplarea cu Arhanghelul Gavriil.

[

Multumesc mult, Sabina! Chiar asta vroiam. Sunt tare bucuroasa!
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan si bb din burtica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Sabina, multumesc si eu. Am copiat-o si am laminat-o ca sa mi-o pun la servici.
Mi-e frica. Stiu ca nu-i bine. Singurele care ajuta sint psalmii si rugaciunile la Maica Domnului. V-am spus cum mi-am "botezat" cabinetul ? Maria Medical. Sper sa nu fi fost prea increzuta. In curind o sa am si website pe care o sa-l decorez cu poze de flori facute asta-vara la Cheia. Sa vedem daca-i dau pe brazda pe americani. De fapt, sint oameni foarte cumsecade. Iertati-mi divagatia, simteam nevoia s-o spun cuiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

quote:
Originally posted by amuleta

Sabina, multumesc si eu. Am copiat-o si am laminat-o ca sa mi-o pun la servici.
Mi-e frica. Stiu ca nu-i bine. Singurele care ajuta sint psalmii si rugaciunile la Maica Domnului. V-am spus cum mi-am "botezat" cabinetul ? Maria Medical. Sper sa nu fi fost prea increzuta. In curind o sa am si website pe care o sa-l decorez cu poze de flori facute asta-vara la Cheia. Sa vedem daca-i dau pe brazda pe americani. De fapt, sint oameni foarte cumsecade. Iertati-mi divagatia, simteam nevoia s-o spun cuiva.



Amuleta, tare simpatica divagatia ta. :) Sa-ti ajute Dumnezeu in tot ce faci si sa-ti alunge frica!
Cu drag,
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan si bb din burtica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Amuleta, va fi totul bine.


macar tu faci ceva.
eu sunt in butoi, nu ma adun deloc, fac umbra pamantului degeaba:(





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

JoannaDragelor,eu sunt cam deprimata zilele acestea,nu prea imi vine sa scriu nimic,dar va pupic pe toate si Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Nu pot sa nu impart cu voi ce citesc. NU ma pot dezlipi...

http://www.homepagez.com/ortodox/Viata%20si%20invataturile%20Sfantului%20Ierarh%20Nifon.html

Numai bine!
anto


...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan si bb din burtica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Sabina, Irina,
ce-i cu voi fetelor? Eu va doresc sa nu cadeti in deznadejde, totul se va rezolva! SUS sa va fie inimile, astea lumesti si trecatoare nu trebuie sa ne mahneasca peste masura!
Va pup.
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan si bb din burtica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Sa continuam aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61120
cu toata dragostea.
Doamne ajuta,

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

''In our days it is impossible to be a half-hearted Christian: either you are fully there, or not at all''
hieromonk Seraphim Rose

Mergi la inceput