Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(11)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Buna dragelor
Nu mai scrie nimeni pe aici?

Ma gandeam sa va recomand si voua cartea despre Parintele Porfirie. Poate ati citit-o.. Are niste capitole la sfarsit despre educatia copiilor. Cum nu pot sa va scriu atat de mult, va scriu capitolele, poate va incita s-o cititi:
Educatia copiilor incepe din ceasul zamislirii lor
Ceea ce-i mantuieste si-i inraureste spre bine pe copii este viata din casa a parintilor.
Ocrotirea peste masura lasa copii necopti.
Copilul vrea alaturi de el oameni cu o rugaciune fierbinte
Multa rugaciune si putine cuvinte copiilor(asta mi-a placut cel mai mult)
Sfintenia parintilor este cea mai buna educatie in Domnul
Prin rugaciune si sfintenie puteti sa-i ajutati si pe copii la scoala
Invatati-i pe copii sa ceara ajutorul lui Dumnezeu
Copiii nu se zidesc prin laude necontenite


In fine, cuvintele mele sunt sarace si nu au reverb, in schimb cuvintele parintelui sunt pline de iubire, si dulceata, iti vine s-o iei la fuga pe campii si sa strigi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Adriana, unde gasec cartea?



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Ce bine de voi ca puteti cumpara toate cartile astea. Aici, singura carte ortodoxa pe care am gasit-o a fost Pelerinul rus, pe care v-o recomand (desi cred ca ati citit-o si racitit-o deja).
Marcu ascetul : "Cunostinta lucrurilor foloseste omului in vreme de ispita si de trindavie. Dar in vreme de rugaciune il pagubeste". Ma gindeam la internet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

fetele, pe Pr. Porfirie l-am descoperit pe pagina manastirii saraca, va pun un link sa vedeti ce simpla este viata in Hristos:)
(noi o complicam)

http://saraca.1plan.net/biblioteca/parintele_porfirie.htm

ce mai faceti? eu incep sa ma simt mai bine, ieri am iesit la o plimbarica... poate nu fac iar o recadere si redevin "speedy gonzales";)


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Buna dimineata dragele mele!
Anca,ma bucur ca esti mai bine.Va invit la mine la o cafea si o ciocolata.Eu sunt bucuroasa si ii multumesc Domnului pentru sanatatea ce mi-a data-o de-a lungul altui an din viata mea.Sper sa am o zi frumoasa si senina astazi.
Am o rugaminte la voi.Imi trebuie Acatistul Sfantului Mina in engleza.Daca il aveti va rog din toata inima mea sa mi-l dati.
Nu indraznesc sa ma gandesc la ideea ca l-as traduce eu,pacatoasa.
Nu detin un vocabular asa de larg in religie si de-ar fi numai asta.
Am sa intreb si traducatoarea de la biserica.
Va multumesc ca existati,

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

''In our days it is impossible to be a half-hearted Christian: either you are fully there, or not at all''
hieromonk Seraphim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Joanna, e ziua ta?
Dumnezeu sa te bincuvanteze si de-acum inainte!



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

Asa ma gandeam si eu, Joanna. E ziua ta? Daca da, sa te miluiasca Domnul intru multi ani! Si daca nu e



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Sabina, cred ca gasesti cartea la Libraria Sophia.. sau la pangarul marilor biserici.. incearca.. Cartea se numeste Ne vorbeste Parintele Porfirie si a aparut la Ed. Egumenita.


Am cautat-o si eu pe net, ca sa va dau link(amu) dar nu am gasit-o.

Joanna, daca e ziua ta, multi ani sa traiesti, si sa ne regasim cu toatele, intr-un loc mai minunat
(nu am gasit Acatistul Sf. Mina in engleza... mai cautam, mai cautam)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Sabina,Irina,Adriana,da,cu voia Celui Bun de sus ma bucur de inca o zi.
pentru voi toate.
Daca ati gasi acatistul m-ati ajuta enorm.Am tema pentru acasa pana pe data de 11 nov.
Doamne ajuta si inca odata va multumesc ca existati cu inimi asa de calde..nu calde ..da firbinti..

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

''In our days it is impossible to be a half-hearted Christian: either you are fully there, or not at all''
hieromonk Seraphim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daro26 spune:

La multi si binecuvantati ani, Joanna!

Sa te bucure Dumnezeu si sa-ti daruiasca toate cele de folos!



Drept cadou, iti trimit o micuta rugaciune pe care cred ca o stii deja, dar ...nu mi-a venit alta idee ce sa-ti trimit. Acatistul nu il am in engleza, sorry.

Rugaciune la ziua numelui sau a nasterii
Dumnezeule Preasfinte, cum voi putea sa-ti multumesc cu vrednicie pentru viata ce mi-ai dat? Tu m-ai scos din intunericul nefiintei si viata mea este un dar al bunatatii Tale, care m-a pazit pana acum, ma spijineste in necazuri si implineste trebuintele mele. Tu esti cel ce priveghezi asupra mea, indreptezi pasii mei in calea binelui si ma aperi de ispite. Cand ratacesc, Tu ma readuci in calea poruncilor Tale; cand ma poticnesc, Tu ma spijinesti; cand cad, Tu ma ridici, si cand pacatuiesc, Tu ma intorci si-mi deschizi parintestile Tale brate. O, cat de multe sunt datoriile mele catre Tine, pentru ca mi-ai dat viata si mi-ai dat in toate zilele semne despre parinteasca Ta bunatate si ingrijire. Plin dar de vie recunostinta Tie iti inchin toate zilele vietii mele si mai ales aceasta zi de sarbatoare pentru mine si ma rog cu umilinta ca bunatatea Ta sa nu ma paraseasca in tot timpul vietii mele si intelepciunea Ta sa ma povatuiasca totdeauna in calea binelui si fericirii, pentru rugaciunile si mijlocirile sfantului si ale Preacuratei Maicii Tale. Amin.



Mergi la inceput