Religia si Arta

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Sade Sfantu' Petrea la portile Raiului si-i ia la intrebari pe toti, care dupa ce coltura are... Vine sufletul la rai cu revista Dilema la subrat... poftiti, va rog! Vine o baba... "Alooo, mamaicaa! Cu mata ce e p-aci?" "La rai, prea-sfinte..." "Hm! Daaa? ai ascultat mata Bach? tz-a vibrat bre sufletu' la Mozard" "Paai..." "Si cand ai pus carpeta aia pew perete un' ti-a fost mintea?" "Aia era cu Maicuta Domnului, prea-sfinte..." "Asa? Si asta e o scuza?"


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

q, tare dor mi-a fost de tine, uite, in semn de omagiu, ma tavalesc pe jos de ras...


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by gandacelu
ce vreau sa subliniez este ca Sf. Ioan Gura de Aur nu se referea la arta in general, ci la spectacolele de teatru (subinteles la filme, ca pe vremea lui nu erau;)


Gandacicule, pai pe vremea aia blamarea teatrului era si normala! ce insemna "teatru" atunci era de fapt un spectacol al cruzimii, violent si orgiastic, cu victime din randul crestinilor in majoritatea cazurilor. dar tot Biserica crestina e cea care a reintrodus teatrul, ca arta, vezi catolicii cu ritualurile din timpul liturghiilor - a inceput cu un schimb de replici de trei randuri :-)). cica o forma de proto-teatru dinainte de Renastere ( "teatru" insemnand, la originea sa greaca, "a vedea") au fost vitraliile catedralelor crestine care infatisau credinciosilor (iliterati in majoritate) scene din Biblie, pilde, etc. un fel de teatru static adica :-) alta forma de "spectacol" ar fi cantul gregorian si mai ales intonarea lui Ave Maria in timpul slujbei, de fiecare data altfel, dar despre asta sa ne zica Sabina. dupa aia tot Biserica (recte catolica) a initiat asa numitele misterii, jocul de moravuri, ba chiar paradele (de sarbatorire a sfintilor), pe langa alte forme de teatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Gandacicule, pai pe vremea aia blamarea teatrului era si normala! ce insemna "teatru" atunci era de fapt un spectacol al cruzimii, violent si orgiastic, cu victime din randul crestinilor in majoritatea cazurilor.

nu, conchita, se referea la teatrul asa cum il intelegem si noi azi...


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Sabina:

quote:
Deci eu cred ca nu poti fi creator daca nu crezi.e imposibil sa fii autentic fara sa fii inspirat de Dumnezeu


eu nu cred asta, dar deloc nu cred. si nu vorbesc aici de originea inspiratiei creatoare, ci de darul asta care, dupa tine, ar fi rezervat exclusiv credinciosilor. ar fi chiar culmea! :-)) statistic, poate ca ai dreptate, marii creatori (de muzica) au sfarsit intr-un punct de credinta, dar cautarea in sine a fost atee. cautarea, inclusiv a credinciosului, tot atee ramane in esenta. ca daca te indoiesti, atunci se cheama ca n-ai gasit inca. daca n-ai gasit, inseamna ca n-ai crezut. si cum arta (aia adevarata care iti place tie :)) e cautare, q.e.d.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Gandacu, m-ar interesa sa-l citesc. inteleg ca nu vrei sa faci un rezumat, desi te-a rugat si Sabina, huh? :-)) okay, nu ne da rezumatul atunci, eu tot nu cred in "rautatea" teatrului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

hai ma q, ca desi rad in hohote, nu-s de acord cu tine.e vorba de cine poate avea acces la astea...si refuza.Baba Leana n-are vina...si nici acces:)


Conchita, eu altceva vroiam sa spun.Credinta creatorului nu trebuie neaparat sa fie constientizata...e inclusa actului de creatie, darul combinatoriciiil pot avea multi.Intelegi diferenta?
iar arta nu e mereu cautare....undeva in interior iti trebuie o mare siguranta ca sa pui pe hartie, panza etc ce simti inauntru.Cred ca asta e diferenta intre om si Dumnezeu, nu?

sigur, e un mare chin.dar nu pentru toti.Uite, pt bach si mozart era destul de usor.erau talentati baietii:))



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Sabina, nu am contestat sursa inspiratiei pentru creatie-care sursa e divina-, acolo ti-am dat dreptate. dar credinta si geniul creator nu se conditioneaza reciproc. inteleg dorinta de a gasi confirmare pentru credinta+creatie in credinta+creatia altora, dar nu e justificata si nici confirmata de realitate. au fost si sunt atei geniali, un exemplu e Saramago pe care nu-l poate suferi Gandacu. :-)) ce e arta, dincolo de estetic pur? e emotie. iar emotia nu este exclusiv religioasa si nici exclusiv crestina. vine de la Dumnezeu, da, ca e o forma de dragoste, dar indragostitul are liberul arbitru sa creada sau nu. iar Dumnezeu nu-si conditioneaza darurile de credinta, recte harul daruit cuiva pentru creatie. in ce ma priveste- daca mi se permite sa vorbesc din experienta mea limitata-, eu am "creat" in afara lui Dumnezeu, cand eram atee. mult mai bine decat dupa ce mi-am capatat credinta. iar acum nu mai "creez" deloc, poftim ce-am dat la schimb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

de unde stii ca era mai bine? daca acu n-ai mai facut?dar inteleg ce vrei sa spui.

cat despre saramago...pai da, el e un genial combinator, nu creator, in opinia mea.Din cultura lui imensa realizeaza lucruri f f interesante...si atat.sa vezi faza, un prieten de-al nostru, nereligios, nu vrea sa citeasca Saramago(enavghelia) pt ca din punct de vedere chiar cultural i se pare blasfemic....ca sa vezi!

oricum, nu mai trebuie sa spun eu cum cultura, arta, sunt strans legate de religie, e una din origini, asta o spun toti istoricii.si pe masura ce societatea a devenit laica...iata ce se intampla in arta contemporana, vate forme fara fond si cata goliciune pt ca nici formele nu mai sunt ce-au fost etc etc etc.Asta si pt ca exista acu sute de milioane de artisti....

eh.da poate are dreptate Q.unii n-au ce pune pe masa si noi....



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

si totusi


hai sa o lasam pe tanti marieta deoparte.si pe creator.sa ne referim la receptor.


sa zicem ca unui ateu ii place f f f mult Bach.Bach a scris exclusiv din dragoste de Dumnezeu.

asta comunica, si inca f f bine, indubitabil, asta e mesajul lui clar de tot.Cineva care iubeste aceasta muzica poate ignora mesajul???
asat ma framanta pe mine.daca asculti aceasta muzica, si iti place, si ai rabdare mai mult de 5 minute...daca te prinde, daca te emotioneaza...nu inseamna ca intelegi mesajul ei, si anume, exista Dumnezeu???

cand spun intelegi sa stoiti ca nu me refer la verbalizarea a ceea ce intelegi, ma refer la intelegerea intima, chiar inconstienta.Cand iti place ceva inseamna ca ai inteles, chiar daca nu schema, procedeele etc.Ai inteles ce se comunica.





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput