Religia si Arta

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Sabina, subiectul e incitant dar concluziile tale sunt cam pretioase si elitiste.
Ce facem cu cei pentru care "Rapirea din Serai" nu inseamna decat o carpeta pe perete dar care l-au gasit pe Dumnezeu ?
Dar cu sufletul celor care vibreaza puternic la Mozart fara ca asta sa-i fi dus (inca) la Dumnezeu ?



_
Sunt moderator dar ma tratez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

ufff, Vlade, pai ce faci aici, vezi ca m-ai deconspirat fara se vrei.

Pentru primii imi pare sincer rau ca dimensiunea materiala a vietii nu e dusa la bun sfarsit,ceea ce nu ii face inferiori, a nu se intelege asta, iar pentru urmatorii imi pare f f bine pt ca in momentul in care te emotioneaza Mozart inseamna ca pe undeva exista in tine Dumnezeu. na, ca am zis-o.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Apai, n-ai direptate !!!
De ce crezi ca masura ta e buna ?
De ce nu accepti ca primii sunt foaaaaaaaaaaaaaaaaarte fericiti si impliniti, pe acest pamant, fara pic de Bach ? Si care zic cu convingere ca e o porcarie !
De unde siguranta ca daca-mi place Mozart e semn Divin ? Ce facem daca in schimb, nu pot sa-nghit Wagner ?
Hai sa-ti mai dau o categorie intermediara : cei care au oroare de si de carpeta cu pricina si de opera lui Mozart. Aia care asculta cu placere Abba sau Queen sau mai-stiu-eu-ce si zic si despre manele si despre simfonica ca sunt horror ?

_
Sunt moderator dar ma tratez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by Sabina

iubiiii, nu, nu, sterge repede:)))


pai uite.Forma de sonata.Da continutul sonatei de mozart nu e tot una cu cel al sonatei de Brahms.

Forma de rondel.ceva exprima ala de toamna si altceva ala de vara

la asta ma referea, forma nu e tot una cu continutul.Schema formei e in mare respectata...da ce-a pus autorul inuntru e extrem de diferit.

sigur, exista si o semnificatie a formei, nu zic ba, dar asta e alta mancare de peste.



pai nu despre forma aia vorbeam, sabina, cel putin nu eu.
ci ca arta se transmite pe sine prin exact forma in care se comunica... continutul unui rondel de toamna e diferit de al unui rondel de vara tocmai pentru ca exprima altceva, in chiar forma lui (!)

nu stiu daca ai inteles... oricum, este o discutie colaterala, fara nici o importanta


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Parerea mea este ca arta, in sensul bun al cuvantului (ca poate unii considera si manelele si kitsch-urile sunt tot o arta), nu poate decat sa te apropie de divin si cred ca geniile muzicii, picturii sunt doar o reprezentare slaba a ceea ce ar fi fost omul daca si-ar fi continuat viata fara pacat.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Tata lu Toma, esti pe dinafara!!! Aci se vorbeste de "arta mare", nu de Queen si Abba...chiar ce inseamna "arta mare"??? va intreb asa, pe jumatate novice, fiindca, desi am descoperit cu ceva vreme in urma, frumusetea rezolvarii unui sir recurent, m-am apucat sa studiez www.houseofcopenhagen.com/moma_collection/" target="_blank">un soi de arta, la o scoala care se cheama Academie de Arta. In fine, drept e ca traiesc intr-o societate care, desi crestina, nu e deloc religioasa, campusurile nu au capela, iar "artistii" de aici, desi considerati cei mai buni in lume in domeniul lor, nu vorbesc despre inspiratia divina...ciudat, nu??? Sau asta nu e "arta mare" si nici pe departe profunda...
(a propos despre von trier; e drept ca in "breaking the waves" vorbeste mai mult sau mai putin simbolic despre Dzeu, insa in "Dogville" vorbeste direct si sarcatisc: "God blessed Dogville" si "daca ccc creatia Lui este atit de mare, de ce ne pune sa ne tirim in genunchi?"...ca sa nu mai spun de tema razbunarii!!!)
In fine, parerea mea este ca toti privim arta dintr-un punct de vedere foarte personal...iar concluzia Sabinei ca "daca vibrezi la Mozart" e ca si cum l-ai avea pe Dzeu in tine" seamana cu "inspiratia cuvintelor" a myrrhei :-))

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

draga lilanda, am mai vorbit despre dogville si eu am vazut acolo Dumnezeul Vechiului Testament, acela din Sodoma si Gomora

nu mai reintru in semnificatii, pentru ca l-am vazut acum 2 ani si nu mai tin minte in amanunt, am scris doar ce am retinut la prima vizionare

Queen nu e arta mare?! eu ies de pe subect, ca m-am suparat!




mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Lilando, pe dinafara au ba, io vaz ca ne-am cam pus cu to(n)tii de acord si ca ajunseram la vorba Sabinei ca arta e ceva personal, adicatelea religios ... iote cati ne-nchinam la Freddy !


_
Sunt moderator dar ma tratez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

ptiu ca io nu ma inchin



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

quote:
Originally posted by tata lu Toma

Apai, n-ai direptate !!!
De ce crezi ca masura ta e buna ?
De ce nu accepti ca primii sunt foaaaaaaaaaaaaaaaaarte fericiti si impliniti, pe acest pamant, fara pic de Bach ? Si care zic cu convingere ca e o porcarie !
De unde siguranta ca daca-mi place Mozart e semn Divin ? Ce facem daca in schimb, nu pot sa-nghit Wagner ?
Hai sa-ti mai dau o categorie intermediara : cei care au oroare de si de carpeta cu pricina si de opera lui Mozart. Aia care asculta cu placere Abba sau Queen sau mai-stiu-eu-ce si zic si despre manele si despre simfonica ca sunt horror ?

_
Sunt moderator dar ma tratez




pai n-are legatura cu fericirea!!! si tu erai probabil f fericit pana sa descoperi...hai sa zic, vinu bun, da de cand l-ai descoperit esti si mai fericit:))

Wagner era cam megaloman asa...si cam necredincios, normal sa nu-ti placa:)) dimensiunea morala a operei lui e tare discutabile(si nu ma refer aici la conceptia ieftina conform carie el de de vina pt nazism etc)


categoria intermediara...hm....niste carcase(nu va suparati, da acma asa e, la modul brutal, sincer si dur.Tre sa fii defect sa nu-ti placa muzica clasica))



Anca, in muzica forma egal schema.Poate ca info din rondel nu pot fi aceleasi cu info din oda in metru antci9schema lor), e adevarat.dar prin forma se intelege in general schema.daca vrei sa diseci simbolica schemei asta e altceva.iar Queen nu e arta mare, no way.e f f bun,iti trezeste simtaminte,[:D-], da nu-l compari cu Brahms de pilda.E vorba si de oaresce stiinta la mijloc.


Lil, pai daca ar vorbi de inspiratia divina tare caraghiosi ar fi.Despre asa ceva in general marii artisti nu vorbesc.uite, bach consiedra ca el nu e prea bunasa, ca il iubeste pe Dumnezeu si ca incearca sa-i dedice fiecare sunet, dar ca din pacate nu e destul de inzestrat precum haendel.Deci modestia e cheia, de aia nu-i auzi pe cei mari vorbind de asa ceva.

Jocelyn, cam asa
Acu, oameni buni, ce misto ar fi sa fiu eu aia in stare sa trag concluziile:))sa nu exageram



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput