V-ati lasa copiii in excursie?

V-ati lasa copiii in excursie? | Autor: mirelam

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu este clasa I. Are 7 ani si jumatate.
Saptamana viitoare, doamna invatatoare (este o persoana careia ii place sa mearga foarte des cu copiii in excursii si tabere), vrea sa plece cu ei in excursie la Slanic Prahova. Excursie de o zi, cu mancare data de noi la pachetel.
Si inca ceva. Nu accepta sub nici o forma sa mai mearga si parinti sau bunici cu ea. Ca sa-i lasam, ca se descurca ea cu ei, ca doar asa se invata independenti si capata incredere in ei.
Nu ca nu i-as da dreptate dar, sincera sa fiu, mi-e cam teama.
Povestiti-mi si mie din experientele voastre. Voi v-ati lasat copiii la varsta asta in excursie? S-au descurcat bine? Cum a fost?
Aaaaa, sa va mai spun ca prin ianuarie februarie vrea sa plece cu ei la munte 3 zile....va dati seama ca nu voi fi om pana nu-l vad inapoi acasa?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Mirela si eu sunt in aceeasi situatie ca tine,adica sunt in clasa I dar INCA nu s-a pus problema unei excursii,am mari emotii!!!

Cat priveste excursia la munte eu una nu prea sunt de acord sa plece ATATEA zile,mai ales cand sunt geruri afara si batai cu zapada!

Sper sa avem si alte opinii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi, copiii mei sunt inca mici, insa iti pot spune ca cele mai frumoase amintiri ale mele sunt din tabere si excursii. Aici la gradinita se fac excursii in oras de 1/2 zi, cu copii intre 3-6 ani si eu am spus ca ii las sa mearga (nu ma intreaba de fiecare data, am semnat un acord general). Prima data am fost in tabara la munte in scoala primara (cam intr-a treia), si am stat 2 sapt. Si acum tin minte detalii din tabara aia de la Lacu Rosu, a fost prima data cand am plecat singura de acasa, ma simteam ... mare!

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_c spune:

noi l-am lasat prima data in excursie cu gradinita la varsta de 4 ani. Cu ocazia zilei de 1 iunie au plecat cu autocarul la munte dimineata si s-au intors seara. Atunci a plecat insotit de bona pentru ca mi-a fost teama sa-l las singur. La intoarcere primul lucru pe care mi l-a spus a fost : sa nu ma mai trimiti niciodata cu mamaie in excursie ca m-a zapacit de cap. Sfatul educatoarei a fost acelasi : data viitoare sa-l lasati singur , ca nu s-a putut distra deloc. Si asa am facut , de la 4 ani si jumatate in fiecare an a mers singur in excursii.
Lasa-l sa mearga cu copiii , cele mai frumoase amintiri eu le am din tabere si din excursii nu din concediile cu parintii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ei, a trecut timpul cand imi faceam probleme...Ai dreptate, Mirela, sa-ti faci ganduri, toti ne facem.
Eu am lasat-o pe Ioana, din clasa I, in orice excursie sau tabara s-a facut cu clasa ei, ba si cu alte clase sau scoli. Totul era sa am incredere in persoana cu care merge.
Aceeasi politica o adopt cu Teodora (cl. a 2-a), dar din pacate invatatoarea ei nu este asa de "plimbareata".
Da-i putina libertate pruncului...

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Pentru o zi DA, in cls I-a. Pacat ca Andradei ii este rau pe masina si nu cred ca o sa vrea (atunci cand va fi cazul).


Antonela
Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Si Bogdan a fost acum o sapt. prima data in excursie, dar nu am avut asa emotii pt. ca au plecat la vreo 50 km si au stat doar cateva ore.
Nu are nici 5 ani si a fost foarte incantat, cu toate ca a mai fost in acel loc.
Parerea mea este sa-l lasi, asa va avea mai multa incredere in el.

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

Mirela lasa-l pentru ca sigur se va bucura de increderea si libertatea pe care i-o acorzi. Fetita mea a fost in tabara de la gradinita, si in excursii, de mai multe ori pe an, chiar din clasa I. I-a placut foarte mult si chiar nu mi-am facut griji.
In excursie plecau cu autobuzul, cu pachetel.Bneinteles ca mai aducea n el inapoi ii puneam sandvisuri, dulciuri si fructe. In fiecare excursie i-am dat si ceva bani de buzunar si mereu venea cu cate ceva "amintire". Intodeauna s-a simtit bine, fie jucau carti pe drum, fie cantau iar acolo vizitau manastiri sau faceau cate o drumetie.
Intr-una din tabere am fost si noi intr-un weekend - a fost superfrumos, drumetii, plaja, jocuri...nu s-ar mai fi intors acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Mirela, invatatoarea pleaca singura cu toti copiii? Daca da, eu n-as lasa-o pe fi'mea... Daca nu, cite cadre didactice insotesc grupul de copii?

Carmen

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."
(Enriyeu Castaldo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Mirela, lasa-l fara probleme. Fata mea este clasa a doua si in clasa intai au fost in 3 sau 4 excursii. Toti copiii au fost super incantati. Iar eu nu cred ca voi uita vreodata cum a coborat fata mea din autocar, dupa prima excursie: obosita, tarandu-si geaca si rucsacelul, DAR cu un zambet larg pe fata.

Si inca ceva: cand a fost in prima excursie, toata ziua nu am fost in stare sa fac nimic. As fi dat telefon invatatoarei din 5 in cinci minute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Mirela,fetita mea a fost anul trecut in excursie de-o zi pe Valea Oltului,avea 5 ani si a fost super incantata.Au plecat dimineata la ora 8 si s-au intors seara la ora 23,f.obosita...mai dormisera ei si prin autocar la intoarcere dar a fost f. fericita,ne-a adus si cadouri de la Manastirea Dintr-un Lemn...Bineinteles,o sunam pe educatoare aproape non-stop dar mi-am dat seama ca eram exagerata.
Mult timp ne-a povestit cat de mult i-a placut.

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

Mergi la inceput