Despre gradinarit (13)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mica-mica spune:


De cand am bagat florile in casa, am observat ca unele au pe pamant niste musculite, musita cred, care deja incep sa-mi zboare prin casa . Le-am schimbat pamantul dar musita tot mai apare, ce ma sfatuiti ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Prepara o solutie de mospilan, conform intructiunilor de pe plic.
Mospilanul il gasesti in farmacii fito-sanitare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Mica-mica, am si eu o problema asemanatoare, de cand am bagat muscatele inauntru, au facut niste mici purici albi si au inceput sa le cada frunzele; unele mai aveau flori frumoase, cu ce as putea sa le dau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Muscatelor nu le place la caldura din apartamente/case.
Incearca sa le tii intr-un loc mai racoros/macar pe timp de noapte.
Eu am gasit solutia cu balconul mic inchis,desi e o inghesuiala de flori, dar n-am ce face,trebuie sa treaca cumva si sezonul rece.
Deja mi s-a facut dor de timpul frumos, ma uitam zilele astea la pozele cu flori din vara si m-a apucat nostalgia.
Acum pe balconul mare/deschis e pustiu.
Christel, daca nu gasesti la tine mospilan, incearca si metoda cu mucul de tigara. Lasa cateva zile un flacon de apa cu mucuri de tigara si apoi uzi florile cu apa aceea (dar nu exagerat). Poate scapi de musculite si asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:



Adi, nu le tin in casa, le tin in holul de pe palier, acolo au lumina si caldura nu prea, o sa incerc si cu apa cu mucuri de tigara.
Merci.

quote:
Originally posted by adi2003

Muscatelor nu le place la caldura din apartamente/case.
Incearca sa le tii intr-un loc mai racoros/macar pe timp de noapte.
Eu am gasit solutia cu balconul mic inchis,desi e o inghesuiala de flori, dar n-am ce face,trebuie sa treaca cumva si sezonul rece.
Deja mi s-a facut dor de timpul frumos, ma uitam zilele astea la pozele cu flori din vara si m-a apucat nostalgia.
Acum pe balconul mare/deschis e pustiu.
Christel, daca nu gasesti la tine mospilan, incearca si metoda cu mucul de tigara. Lasa cateva zile un flacon de apa cu mucuri de tigara si apoi uzi florile cu apa aceea (dar nu exagerat). Poate scapi de musculite si asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaM spune:

Plantele trebuie udate cu apa in care s-au tinut tigari, nu mucurile de tigara.
Se cumpara 10 tigari din cele mai ieftine, se desfac din hartia aceea in care sunt puse, si se pune tutunul in 1 litru apa. Se lasa sa stea 2-4 zile, dupa care se uda plantele cu solutia obtinuta. Metoda e verificata: musculitele dispar.
PS. Acele musculite care sar, la suprafata pmantului, mai ales cand udati plantele, nu sunt daunatoare. Va inteleg ca va deranjeaza "la ochi", asa ca daca vreti sa scapati de ele, folositi solutia de mai sus.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri. spune:

WOW, ce subiect interesant!!! Si eu care am atatea intrebari despre plantute, ca imi plac tare mult si acum ca m-am mutat la casa mea pot sa-mi fac damblaua Dar nu prea stiu mare lucru asa ca o sa va rog sa ma ajutati si pe mine.
Am primit cadou de casa noua o planta f frumoasa: Nolina si am vazut ca Ioana are in pozele ei asa ceva. Poate imi zici si mie ce si cum sa-i fac. Mai am un ficus starlight, caruia ii merge f bine, i-am prins si un puiut. Am mai primit o Craciunita (nu stiu sigur...pt ca am vazut pe aici o craciunita care arata altfel decat a mea si ii zice tot asa), e vorba despre planta aia care face frunze rosii in varf...ii mai zice Euphorbia parca. De cand am primit-o au inceput sa-i cada frunzele intr-o veselie...si am scos-o la frig in balcon....si s-a potolit. Acum ii merge bine.

Don't worry, be happy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Craciunita de care zici e de fapt "Steaua Craciunului" sau "Poinsetia". Si eu vreau sa imi iau una zilele astea.
Detalii gasesti www.egradini.ro/plante/poinsettia/poinsettia.htm" target="_blank">aici sau pe forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaM spune:

Nolina este o planta care se ingrijeste ca un cactus. Apa putina, pamant nisipos, si soare mult...sau cel putin multa lumina, acum, iarna, ca soare - din parti!
Daca vrei mai multe informatii legat de plante, poti sa intrebi, iti voi raspunde cu mult drag! Sau hai pe forumul de care zicea Adi2003!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Fetelor chiar pe pagina 15!!!!Se vede ca e iarna .Eu azi am pus seminte de petunii ca sa-mi fac rasaduri si sa am in mai petunii inflorite.Voi ce mai faceti?Ce va fac florile?
pupici la toate

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput