Despre gradinarit (13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

De asta zici ca n-ai vazut pana acum? Pai creste la discretie in gradini, pe strazi, sub forma de pomisor sau tufa. Eu la mare am vazut tufe intregi. Si aici sunt destui de multi.

Simina
album foto1 si album foto2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

@adi....mersi mult de pontul cu seit-ul....cautasem ceva despre plante/flori.....dar nimic concret...dar se pare ca nu am fost destul de minutioasa in cautarile mele


peca si Niko
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaM spune:

Da, Simina, am o intreaga colectie, da din astea nu am...
uite, din astea:
http://community.webshots.com/photo/404243674/404287264KIBHiC


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

E foarte frumoasa! Asta da!

Simina
album foto1 si album foto2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaM spune:

Am o petunie curgatoare superba, mov inchis cu mov mai deschis, mirositoare, care a scapat de la moarte sigura datorita voua. Era plina de paduchi si mai daduse in ea si fainarea. Am tratat-o cu Mospilan si cu Topsin, am curatat-o de frunzele moarte, si acum, dupa o luna, a luat-o razna. Da o gramada de lastari si de boboci.
As vrea sa incerc sa o pastrez pana la anul, dar nu stiu cum. Daca atunci cand vine frigul o tund foarte mult, astfel incat sa ramana doar cu radacina si cu cateva frunze, credeti ca o pot lasa in casa peste iarna, sau sa incerc sa o tin la rece, fara sa o ud decat foarte putin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Ioana petuniile nu se tin de la un an la altul ca muscatele, ele sunt de un sezon.Culege seminte si prin ianuarie iti pui seminte in casa, cand cresc plantutzele un pic le pui cate una in cutiutze de iaurt sa pahare unifolosibile si in aprilie-mai depinde de vreme le pui afara.

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaM spune:

Da, in mod normal asa as fi facut, doar ca nu orice petunie face seminte. A mea e hibrida, cumparata de la unguri. Am incercat sa o polenizez, sa obtin seminte, dar nu face. O tin afara, si nici contributia mea, nici a albinutelor nu au convins-o sa imi dea cateva seminte. Da aia ma intreb, poate ca voi ati reusit sa pastrati o petunie de la un an la altul. Oricum eu o sa incerc, ca nu am nimic de pierdut. Vom vedea ce iese...
Uite aici poze:
http://community.webshots.com/photo/437058314/471697463dEPpXE
http://community.webshots.com/photo/437058314/471697040BUiijI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

fetelor cand se scot bulbii de gladiole si cum ii pregatim pt. anul viitor? flori nu mai fac...frunzele mai sunt inca verzi...as scos ieri vre-o 10 bulbi...caci am pus in locul acela radacina de levantica....am lasat bulbii cu tot cu frunze pe terasa sa se usuce...pot sa tai deja frunzele jos?
si restul bulbilor inca vreo 100 ...cand ii pot scoate....acum cat sunt frunzele verzi sau cand sunt uscate de tot?

va rog sfaturi

peca si Niko
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Eu am vazut ficusi impletiti de vinzare... Chiar la Ikea, nici macar nu erau prea scumpi, doar citiva euro. Din pacate nu mi-am luat si acum e cam departe Ikea de mine.

Mie mi-a inflorit o clematita mov ca nebuna!!! Numai una din doua, nu stiu ce a apucat-o!!! E splendida!!!

Violetele sunt inflorite toate (am roz si mov) si am achizitionat si 3 orhidee, si ele sunt inflorite si le merge bine pina acum.

Floarea-soarelui am taiat-o sa-i recuperez semintele pentru la anu', ca incepusera sa cada pe jos...

Am incercat sa fac niste buturi de smochin cind am taiat niste ramurele si de liliac de la vecinu' (depaseau niste ramurici pina la mine) si... cred ca am reusit. Asa pare ca au facut mugurasi!!!

Va pup si va urez o toamna inflorita. Chiar acum citeam intr-o revista ca toamna trebuie curatata gradina si pregatita pentru iarna, strinse frunzele uscate, taiate florile uscate cit mai scurt, tunsi arbustii, smulse buruienile, sapat si aerat putin pamintul... La treaba fetelor!!!

Eu mi-am cumparat multi bulbi de lalele si zambile de toate formele si culorile (pestrite), trebuie sa-i plantez cind oi fi in forma...
Ma enerveaza pisicile (am doua adulte si 4 pisoiasi mititei aciuiti pe linga casa) ca-si fac nevoile prin ghivecele mele si-mi mai si dezgroapa lavanda de e una acum cu radacinile la soare! Degeaba tot pun pamint peste ea ca au grija sa se joace si s-o rupa! Dar am gasit eu o reteta de repulsiv pentru pisici natural (cica merge si la veverite) si miine le alung!!!



~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Peca eu am scos bulbii de gladiole de mult, de vreo 2 luni.Drept e ca am avut doar 5 in comparatie cu tine care cred ca ai o padure de gladiole cand infloresc.
Fetelor ieri am bagat in casa trandafitul japonez, begoniile si ficusul benjamin.Azi ma gandesc sa bag si leandrul si ciresul japonez ca azi dimineata la Arad au fost 4 grade.Mi-e groaza de tunsul muscatelor, replantatul lor ....
pupici si spor la lucru

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput