Despre gradinarit (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

quote:
Originally posted by maggda

Buna gradinereselor, nu am mai scris pe aici de vreo 2 luni ca suntem tare ocupati cu finisajele din casa avand in vedere ca le facem noi.
In legatura cu muscatele curgatoare se pot tine afara pana la 2-3 grade noaptea, nu mai jos.Trebuie tunse iar cele lemnoase aruncate(chiar daca ne pare rau) pt ca altfel in anul urmator nu vor mai avea flori multe.
Trandafirul japonez daca nu are soare nu infloreste indiferent ce-i faci.Si eu am 2:unul galben(l-am dus in camera ca arata bine la camera galbena) si unul rosu care e inca in terasa si e plin de flori.
Chestia aceea lipicioasa sunt excrementele de la paduchele testos(sigur il vei vedea pe frunze si tulpina).E tare pacatos.Si eu am avut la 2 lamai si la leandru in vara si i-am stropit cu Mospilan si gata, s-au dus!
Alexia la begonii s-ar putea sa ai fainare dar nu stiu cu ce trece, intreaba la magazinul de ierbicide.
Pt a vedea meteo(99% sigur) uitativa de aici de pe DC.

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965






Multumesc mult pentru raspuns. O sa caut Mospilan.
In legatura cu trandafirul cred ca aveti dreptate, la primavara o sa-l pun pe balconul dinspre sud pt ca acum il am pe Nord si este mai umbra. imi aduc aminte ca la mama acasa avea trandafirul pe balconul asezat la sud si cu toate ca era vara o caldura de mureai acolo el era plin de flori.

Pupici si o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

quote:
Originally posted by IoanaM

Am primit si niste frunze de la Cristina din Husi, si au ajuns cu bine!



Frunze de violete? Pai...ai o intreaga colectie! Cum le-a ambalat?

Simina
album foto1 si album foto2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

posesoarele de gardenii...rog niste sfaturi din experienta voastra, cum le place si ce le place....
am cumparat de circa o luna una...avea o floare...a mai dat una...acum incepe sa se ofileasca floarea si desi e plina debobocei nu da nici unul semne sa se deschida... si nu as vrea sa mi se usuce/strice si asta...caci cu una am dat deja chicx...luandu-ma dupa niste sfaturi dintr-o carte



peca si Niko
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Magda, inca o intrebare despre muscate si gata, va dau pace :))) Iarna le tii intr-o camera luminoasa sau, dimpotriva, mai in semiintuneric? Temperatura sa fie normala? Mi-ai dat o idee foarte buna cu ruptul ramurelelor si multiplicarea muscatelor. Mai intai se tin in apa sa le dea "mustatile", tin eu bine minte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Andrushka ramurelele rupte le pui direct in pamant si ai grija sa uzi doar cand pamantul e uscat ca sa nu putrezeasca.Eu le tin intr-o camera f putin incalzita si f bine luminata.

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Maggda,multumim de sfaturile referitoare la muscate. Si eu am inceput sa le inmultesc de pe acum am pus altoaie direct in pamnant in ghivece mai mici si vad ca s-au prins. Eu la iarna am sa le tin pe holul de la intrare(la bloc)si acolo sper sa le fie bine, pentru ca au multa lumina si este potrivit de cald, defapt am inteles ca nu le trebuie prea multa caldura.
Dar muscatele normale, am cateva si cresc foarte inalte, are ceva daca le tund dar imi e sa nu le stric, ca asta iarna au stat inflorite mai toata iarna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

quote:
Originally posted by peca

posesoarele de gardenii...rog niste sfaturi din experienta voastra, cum le place si ce le place....
am cumparat de circa o luna una...avea o floare...a mai dat una...acum incepe sa se ofileasca floarea si desi e plina debobocei nu da nici unul semne sa se deschida... si nu as vrea sa mi se usuce/strice si asta...caci cu una am dat deja chicx...luandu-ma dupa niste sfaturi dintr-o carte

peca si Niko
_


Citeste aici cateva sfaturi despre gardenie.
Eu am avut una dar am pierdut-o tocmai din cauza ca n-am stiut ca e o floare destul de pretentioasa si are conditii speciale de ingrijire.



Simina
album foto1 si album foto2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

relya draga me multam fain de sfat, este grozav japonezul asta, l-am primit cado' acum un an jumatate si are o ditai tulpina groasa, nici nu vreau sa ma gandesc cat a costat, cert este ca era sa-l pierd era aproape mort nu stiu de ce si i-am schimbat locul si i-am pus ingrasamant lichid si si-a revenit miraculos, ascultati-ma pe mine: japonezii astia sunt imprevizibili

alexia eu am balcon spre sud dar este ferit si bate soarele numai dimineata pe el adica de la est
adi uite-l aici, o sa incerc sa-l 'surprind' si ziua, problema este ca nu prea ajung ziua acasa
japonezu' by night

flori si pisici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

quote:
Originally posted by ardit
adi uite-l aici, o sa incerc sa-l 'surprind' si ziua, problema este ca nu prea ajung ziua acasa.


E foarte frumos! Sa-ti infloreasca in continuare! Asa ceva imi doresc si eu, mai ales ca e culoarea mea preferata. Am sa caut la anul unul ca al tau.
Hibiscul meu arata asa:
poza1,poza2,poza3,poza4
Toate florile apartin aceleasi plantute, dar au nuanta de rosu diferita.

Simina
album foto1 si album foto2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

adi multam fain, sper sa reziste, in urma cu multi ani am incercat sa prind japo' galben dintr-un fir si nu am reusit, pe urma am aflat ca astia cu culori mai deosebite se prind mai greu, solutia este sa-i iei de-a gata crescuti un pic, de ex cum este ala al tau corai, am avut si eu unul identic dar tot asa a chelit complet si el la un moment dat, i-am schimbat locul si acum i-a dat neste frunzisoare micute deci traieste. E superba colectia ta, din ala frez n'am vazut niciodata!

va doresc un we fain plin de soare

Mergi la inceput