O singura biserica? (9)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by myrrha

quote:
Originally posted by irina.c.

[quote]Originally posted by myrrha
[quote]Myrrha,canonul de care ziceam nu face decat sa constate o stare de fapt.Te excluzi singur,ca sa zic asa,prin absenta ta de la comuniunea crestina.Nu pune nimeni absente sau te excomunica,unde am zis eu asa ceva?


Am inteles ca in canonul pe care l-ai citat, dupa 3 "absente" esti afurisit, adica excomunicat.
Sint sigura ca asta nu se mai intimpla in Bo demult, ca 3 sferturi din populatia ortodoxa a ro ar fi excomunicata



Excomunicarea e una si afurisania e alta.Afurisanie inseamna blestem,adica cel care lipseste 3 duminici de la Liturghie cade sub blestemul bisericii si este exclus de la comuniunea cu ceilalti,adica de la Sfintele Taine.Dar daca marturiseste pacatul la Spovedanie este iertat.Excomunicare inseamna excluderea oficiala din Biserica si nu stiu daca mai esti primit inapoi.Dar ,asa e cum zici tu,o (foarte)mare parte a crestinilor ortodocsi se afla sub afurisania Bisericii din cauza lipsei la Liturghie.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Eu cred ca politica e o chestie care nu rezista in timp, ci in mod intrinsec se schimba, in functie de interesele unora si altora etc.
De aceea schisma, pentru ca are o origine politica, nu are cum sa reziste.
De aceea daca reunirea bisericilor se va face sub semnul politicii, deci compromisului + tolerantei + relativitatii, nu va rezista (ca biserica intreaga, se va imprastia curind).
Eu mizez pe o unire a ceea ce e substantial comun. Cred ca in timp ceea ce e auxiliar credintei crestine va disparea, va fi inlocuit cu alte chestii auxiliare (si la catolici, si la ortodocsi etc)

Elena, DA, categoric, nu exista biserica perfecta pentru ca nu exista oameni perfecti (NU, nici papa nu e perfect), dar exista mai bine si mai rau, mai conform cu crestinismul si mai putin conform. Iar biserica are rolul ingrat de a stabili asta (prin apararea doctrinei adevarate de cea falsa, adica prin inchizitie, naspa cuvint)

Cum aperi adevarata credinta de relativism? Cu asta se lupta de fapt si Bo si Bc. In moduri diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

quote:
Originally posted by conchita
Elena , Biserica nu are cum sa fie perfecta. nici una dintre ele. Biserica e turma, iar turma suntem noi, imperfectii. de-aia nici nu pot sa subscriu la infailibilitatea Papei.




Reformulez putin pentru ca nu sunt sigura ca am exprimat bine ce am vrut sa spun: Toate hotaririle luate, toate documentele emise de biserica, de exemplu la ortodocsi Pravila Bisericeasca (la catolici si la protestanti nu stiu cum se cheama echivalentul pravilei) sunt perfecte, fara greaseala ?

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Irina, eu stiam ca excomunicarea si afurisenia sint acelasi lucru (uite in dex). Pai sa fii blestemat nu e totuna cu a fi exclus din biserica?
Cum poti fi blestemat si sa ramii in biserica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Nu, Elena, nu sint. Numai dogmele sint (considerate) fara greseala.

Restul tine de disciplina bisericii respective. De pilda, celibatul preotilor e o chestie de disciplina. Nu poti spune ca e gresita sau negresita dogmatic, poti sa o judeci din alte perspective, culturale, traditionale. Deci aici e "loc de greseala" la orice biserica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Conchita,cred tie iti sta pe limba termenul de iconomie,la asta vrei sa te referi cand spui libertate in BO.Adica exista canoanele Sfintilor Parinti care nu se pot modifica,dar sunt aplicate cu iconomie,adica tinand cont de fiecare persoana in parte,de circumstantele vietii sale,etc..Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by myrrha

Irina, eu stiam ca excomunicarea si afurisenia sint acelasi lucru (uite in dex). Pai sa fii blestemat nu e totuna cu a fi exclus din biserica?
Cum poti fi blestemat si sa ramii in biserica?

Nu,exista diferente intre excomunicare si afurisanie,nu sunt acelasi lucru,conform dreptului canonic.Este o diferenta a fi sub blestemul bisericii,care se ridica imediat ce regreti pacatul si te spovedesti.Excomunicarea se face prin decret oficial al Bisericii,adica se scrie pe hartie "xulescu este excomunicat din BO" ,si acesta nu mai poate primi nici un fel de Taina a Bisericii,este in afara Bisericii,nu mai este considerat crestin ortodox.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Cum poate biserica sa blesteme?

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by cataghe

Cum poate biserica sa blesteme?_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Adica?Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by irina.c.
Este o diferenta a fi sub blestemul bisericii,care se ridica imediat ce regreti pacatul si te spovedesti.



a blestema = a invoca urgia divinitatii impotriva cuiva; a supune unui blestem; a condamna la nenorocire; a excomunica; a injura, a ocari, a huli.

Astea sunt sensurile pe care le-am gasit in dictionar; daca a excomunica nu e corect, care din celelalte e corect?

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput