Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare (10)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Gandacico, bine ai revenit !! Asteptam sa ne spui mai multe despre revista

A fost cineva in pelerinaj la Iasi?

Fetelor, va doresc o saptamana linistita si frumoasa !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Buna dimineata!



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

Buna dimineata, Sabinuto si fetelor dragi!
MI-am schimbat conexiunea la Internet si sper ca de-acu sa fiu si eu ceva mai activa, am internet nonstop. E si o ispita ca mereu imi vine sa trag cu ochiu`.
Dupa ce ne povesteste Gandacel am sa va spun si io despre mica noastra afacere de familie
Va doresc o saptamana luminata! De harul Sfantului Duh.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Buna dimineata!



buna sa-ti hie inimioara, fata moshului

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

ce vreti sa va spun? nu am prea multe de povestit... abia ce m-am angajat... stati putin, sa produc ceva, si apoi va spun!

irina, spune-ne tu!

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

Ne-am facut o editura cu carti ilustrate pt copii. Prima carte este Cuviosul Gherasim si leul. Vrem sa scriem despre sfinti pe intelesul copiilor. Apoi si povestiri din Biblie. Poate si ceva catehetica. Suntem doar la primul pas. Sper sa reusim



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daro26 spune:

Fetelor, bine v-am regasit! V-am citit acum mai pe indelete dupa muuuuult timp in care n-am mai reusit sa intru pe forum. Nici nu sunt prea bine sufleteste... da' nu-i decat din cauza mea, ca m-am culcat pe-o ureche si-am zis lenii oboseala... si uite acum nici la spovedit nu ma trage inima... Nu vreau sa va stric buna dispozitie de astazi cu plangacelile mele. Voi cum faceti sa va revigorati sufleteste dupa o perioada in care timpul v-a fost acaparat de multe alte lucruri de facut ("grija de multe") ?

Ieri la predica parintele vorbea despre dispozitia cu care ar trebui sa venim inaintea lui Dumnezeu, cu evlavie, cu smerenie, cu trezvie. A luat pe rand exemple din Vechiul si Noul Testament, exemple de oameni care s-au intalnit cu Dumnezeu (Adam in Rai, Moise, Ilie, Avraam, si multi - nu-i mai enumar - in Noul Testament). Si ne spunea parintele cu cata grija ar trebui sa venim noi la Sf. Liturghie, la intalnirea noastra cu Dumnezeu, cu cata atentie ar trebui sa ne rugam acasa... si nu numai. Imi plac mult cuvintele... evlavie, smerenie, trezvie, dar... ce lunga e calea de la urechi la inima, cum spunea pr. Arsenie Boca.

Parca la Sf. Efrem Sirul auzisem "si vrand , ma aflu in cele pe care le urasc"...adica superficialitate - cu tot ce tine de ea (mandrie...)... Nu-mi vine sa recunosc ca le am, dar se dau pe fata in multe...

Voi cum ati luptat impotriva lor? Stiu ca sunt multe carti pe tema asta si poate nici nu e bine sa va trag de limba... Dumnezeu stie lupta si stradaniile fiecaruia.

Sa aveti o saptamana binecuvantata!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

Scuze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daro26 spune:

Irina, super ideea! Acum am citit mesajul tau.Sa va ajute Dumnezeu sa reusiti!

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Dragele mele,veniti aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59763

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

''In our days it is impossible to be a half-hearted Christian: either you are fully there, or not at all''
hieromonk Seraphim Rose

Mergi la inceput