De ce sinteti atei (3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Babisa, in primul rand sper ca nu-ti inchipui despre atei/agnostici ca ar darama biserici si ar omori preoti daca ar putea.
Uite, despre mine personal pot sa-ti spun ca detest extremismul si fanatismul iar habotnicia ma enerveaza dar cu toate astea consider religia ca pastratoarea traditiei unei comunitati, consider ca a avut si mai are o importanta culturala ne-neglijabila in viata unui popor. Asta ca sa nu mai vorbesc de minunile arhitecturale reprezentate de biserici sau catedrale sau alte lacase de cult. Imi plac foarte mult bisericile/catedralele/moscheile/sinagogile/templele, e primul loc pe care-l vizitez atunci cand ajung intr-o asezare omeneasca pe care n-o cunosc. Mi se pare ca numai acolo pot sa 'simt' pulsul, istoria si trecutul comunitatii respective. Am vazut enorm de multe lacase religioase, de la bisericile din Moldova pana la cele traditionalist-indiene pierdute in satele din Chiapas, nu cred ca am vizitat vreodata un loc fara sa-i vad mai intâi lacasul de cult. Toate mi-au placut, in fiecare am descoperit cate ceva interesant, toate au avut ceva de spus espre cei care le-au construit si cei care le-au utilizat de-a lungul vremurilor, uneori am aflat mai multe acolo decat in oricare alt muzeu. Si cu toate astea nu le dau semnificatia religioasa pe care le-o dau credinciosii (casa lui D-zeu, loc de meditatie etc). Asta era doar o paranteza, acuma iti raspund si la intrebari

1. Mi-a placut fraza 'noi credinciosii suntem in 2005' . Pai toata planeta e in 2005 si budistii, si hindusii si triburile africane. E vorba de calendarul greogorian creat parca prin secolul 16 si care a fost adoptat treptat, pana in secolul 20, de toata omenirea (sau poate ca unele tari musulmane folosesc un alt calendar?!)

2. Idem Kehleyr, Mos Craciun in forma actuala a aparut abia prin secolul 20, data de 25 decembrie a fost aleasa intentionat prin secolul 4 pentru a contracara alte sarbatori pagane care aveau loc la aceeasi data (nasterea lui Mithra, solstitiul de iarna etc). Bradul impodobit nu are fundament biblic, cred ca vine de prin Scandinavia. Iepurasul de Pasti e tot traditie inventata mult mai tarziu, poate ma insel dar nu-mi amintesc de vreun iepure cu oua de ciocolata in Biblie?! Evident ca n-o sa-i spun toate astea unui copil (o sa le afle singur mai tarziu) o sa-i repet aceleasi povesti fantastice pe care le stim cu totii. Doar o sa-i povestesc si Alba ca Zapada, asta nu inseamna ca e o realitate.

3. Botezul si casatoria religioasa sunt traditii care pot fi foarte usor delimitate de semnificatia religioasa. Dealtfel daca ai asistat la vreo nunta la tara ai remarcat poate ca foarte multe din obiceiuri n-au nici o legatura cu crestinismul si cu biserica ci sunt de fapt traditii pagane. N-o sa-mi sfatuiesc copilul daca sa se casatoreasca religios sau nu, o sa consider ca atata vreme cat a fost destul de matur sa-si aleaga un partener de viata va fi capabil si sa decida singur daca vrea sa mearga cu el la biserica, in fond deja e matur si e problema lui.

4. Uite ca nu m-am gandit, habar n-am ce zic, sau daca zic ceva, o sa ma supraveghez. In orice caz sunt o gramada de clisee verbale pe care toti le spunem fara sa ne gandim prea mult sau fara sa le dam vreo semnificatie profunda.

5. Pai depinde si unde traiesti. In unele locuri nu esti deloc 'inconjurat' de religie si nu se vorbeste de D-zeu 'la tot pasul'. Ba chiar dimpotriva, nu se vorbeste nicaieri in afara bisericilor si trebuie sa cauti cam mult ca sa gasesti un adevarat credincios cu care sa poti discuta (in cazul asta noroc cu forumul ca aici sunt din belsug )

adrienne si adusca eu una m-as reincarna in bonobo (cimpanzeul pigmeu) . Au viata sociala si au reguli de morala ba chiar mai avansate decat cele umane: sunt condusi de femele si fac dragoste in loc de razboi!
Uite www.primates.com/bonobos/population-crash.html" target="_blank">aici
"Bonobos are fascinating creatures and little understood. They have the only great ape society led by females, with a sophisticated social structure that encourages cooperation and peace and settles disputes through sex. If humans allow our closest relatives to go extinct, we have failed as a species."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

quote:
Originally posted by adusca

doruletz, si mie mi se pare tare naiva comparatia, in schimb va fi ca un fel de "demonstratie" pt credinciosi.

mie una nu-mi ajunge asa ceva ca sa cred, credincisilor nu le trebuie dovada, asa ca.........

Fetele de pe DC

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....


hai mai adusca pai tu chiar nu-ti dai seama ce 'miracol' ar fi ca dupa ce am discutat aci de filozofie, biologie moleculara, Kant, Darwin, ADN, serotonina si gauri negre etc sa cadem toti in extaz si sa ne convertim in fata unei povestioare pentru copii?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by doruletz

Catalina, poate ca de asta nu reusesti sa te incadrezi nicaieri, probabil ca nu e posibil sa fie toate bune si sa ni se potriveasca toate, pana la urma trebuie sa facem o alegere. (zise psihanalistul de serviciu din mine, hehe )


A, nu, ca n-am nici o problema din cauza asta, adica nu-mi doresc musai sa ma "incadrez" undeva, era doar o constatare ca oamenii nu se pot categorisi usor.
quote:

In ceea ce priveste ideea "de ce"-urilor unui copil duse pana la "cauza" intiala pe care ne-o imaginam ca fiind D-zeu... as avea doar 2 mici intrebari:
1. De ce sa oprim sirul intrebarilor cand ajungem la D-zeu? stii si tu ca un copil (sau un stiintific ) ar continua sa intrebe "de ce?" (sau "cine"? sau "cum"?). Oare nu oprim sirul "de ce"-urilor acolo unde ne 'convine' mai mult?
2. Sa ne imaginam ca traim acum 2000 de ani: cat de lung ar fi sirul "De ce"-urilor fata de cel de azi? Bineinteles ca ar fi foarte scurt. Dar cel de peste 2000 de ani cat de lung ar putea fi in comparatie cu azi? Nu cumva e scris in genele umane sa numim 'D-zeu' tot ceea ce nu cunoastem (inca)?



Dar "de ce" sa fie scrisa in genele umane o asemenea chestie?

Doruletzule, nu m-ai inteles, important nu e cat e de lung sirul intrebarilor, pt ca eu cred ca si daca ajunge kilometric tot vor fi lucruri care ne scapa. Pt ca nu putem cunoaste totul. Oare "de ce"?


_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by doruletz

quote:
Originally posted by adusca

doruletz, si mie mi se pare tare naiva comparatia, in schimb va fi ca un fel de "demonstratie" pt credinciosi.

mie una nu-mi ajunge asa ceva ca sa cred, credincisilor nu le trebuie dovada, asa ca.........

Fetele de pe DC

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....


hai mai adusca pai tu chiar nu-ti dai seama ce 'miracol' ar fi ca dupa ce am discutat aci de filozofie, biologie moleculara, Kant, Darwin, ADN, serotonina si gauri negre etc sa cadem toti in extaz si sa ne convertim in fata unei povestioare pentru copii?!



Fetele mele, nu ma dezamagiti! Voi, care sunteti capabile sa discutati despre ADN si Kant, trebuie sa stiti si ca uneori povestioarele pt copii sunt groaznic de profunde. Dar, ca si pt Kant si ADN, trebuie sa si vrei sa le intelegi, trebuie sa crezi, cum spune Myrrha, ca in spatele lor se ascunde un sens.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

quote:
Originally posted by cataghe
Pt ca nu putem cunoaste totul. Oare "de ce"?
_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)



Pai atunci suntem de acord => tot ceea ce nu cunoastem la un moment dat = D-zeu.
Avea dreptate in cazul asta cel ce spunea (nu mai stiu cine):
"D-zeu e numele pe care-l dam ignorantei umane."

(precizare: 'ignoranta' in sensul de 'necunoscut/nedemonstrat' nu e vorba de faptul ca religiosii ar fi ignoranti, sper ca s-a inteles corect)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Catalina, imi cer scuze, n-am vrut sa jignesc dar sunt convinsa ca daca tu n-ai crede deja ca exista o viata eterna si tie ti s-ar parea la fel de naiva povestioara asta. Mi-e greu sa cred ca va convinge pe cineva care nu e deja convins mai demult si cu alte argumente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

dragelor eu vreau sa multumesc tuturor pt. ca pt. mine e cel mai ineresant subiect de pe acest forum si am invatat multe de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by doruletz

quote:
Originally posted by cataghe
Pt ca nu putem cunoaste totul. Oare "de ce"?
_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)



Pai atunci suntem de acord => tot ceea ce nu cunoastem la un moment dat = D-zeu.



Nope, gresit. Dumnezeu nu e masura a ceea ce nu cunoastem, ci e motivul pt care niciodata nu vom cunoaste totul.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by doruletz
Avea dreptate in cazul asta cel ce spunea (nu mai stiu cine):
"D-zeu e numele pe care-l dam ignorantei umane."

(precizare: 'ignoranta' in sensul de 'necunoscut/nedemonstrat' nu e vorba de faptul ca religiosii ar fi ignoranti, sper ca s-a inteles corect)

--------------------------------------------------------------------------------



super, acuma schimbam si sensul cuvintelor, asta era stiinta cu ccc care va laudati, dragilor? "ignoranta" inseamna clar "nestiinta". nu exista sinonime gen "nedemnostrat, necunoscut" pentru "nestiinta", orice dictionar am cauta. cand religiosul e un ignorant, inseamna pur si simplu ca e prost, nicidecum ca stie ceva dar nu tot, sau stie si nu poate demonstra. daca stie si nu poate demonstra, atunci vizionar de-a dreptul.

daca ii dai dreptate celui care a scos perla asta nepretuita pe gura, inseamna ca nici tu nu ai inteles nika din mentalitatea religiosilor, oricat ti s-ar explica, ti s-ar face marturisiri de credinta, etc. nu ca trebuie sa fii TU pe topicul asta neaparat convinsa ca si religiosii isi folosesc creierele pentru cunoastere, dar macar pentru decenta conversatiei si pentru faptul ca eu, personal, chiar ma asteptam la niste scuze pentru lista de invective proferate pana acum. in numele eticii atee, daca exista asa ceva. nu e mesaj de-al tau in care sa nu ne faci idioti. ma intrebam cand o sa obosesti? eu sunt in stare sa pun pariu ca o sa se intample cand o sa iti tii bebelusul in brate si-atunci nici o veriga lipsa din lume n-o sa te poata convinge de contrariul miracolului pe care il vei trai.

Adrienne, ai fost super de super la discutia asta. prima persoana de cand e DC (urmata de Kehlyr) care se declara atee si vorbeste civilizat, fara mistouri ieftine si fara acuze cu cei care se declara credinciosi. ba mai are si idei constructive la subekt. felicitari sincere, aveti parte de toata admiratia mea.

cat despre etica, macar google poate sta marturie ca etica e originata in morala de factura religioasa, si nu invers. asa ca e normal ca, conceptual, sa retina din esenta demonstratiei religioase despre Bine si Rau, despre motivele pentru care facem Bine si nu Rau. deci myrrha nu e habotnica la faza asta, ci doar perfect informata.

If you let a smile be your umbrella, then most likely your butt will get soaking wet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by doruletz

Catalina, imi cer scuze, n-am vrut sa jignesc dar sunt convinsa ca daca tu n-ai crede deja ca exista o viata eterna si tie ti s-ar parea la fel de naiva povestioara asta. Mi-e greu sa cred ca va convinge pe cineva care nu e deja convins mai demult si cu alte argumente.

Doruletz,motivul pentru care am postat-o(am gasit-o undeva pe net) nu a fost ca sa convinga,ci pentru ca mi s- parut foarte profunda,in ciuda naivitatii aparente.Pana la urma suntem oameni,atat de mici,atat de limitati,si totusi,nu simti,undeva acolo,in inima ta,ca viata e mai mult de atat,ca nu se poate ca totul sa fie doar biologie,ca suntem prea putin si totusi prea mult ca sa nu fim nemuritori?Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput