Fisa medicala pt. permis auto

Fisa medicala pt. permis auto | Autor: anacami

Link direct la acest mesaj

Buna,
trebuie sa-mi preschimb permisul de conducere, iar printre altele se cere "fisa medicala de consultatii pentru conducatorii de autovehicule completata (tip B)".

Cum se procedeaza:trebuie sa ma duc la Politie, sa iau fisa (formularul) dupa care trebuie sa ma duc la o unitate medicala sa mi se completeze (la orice policlinica, spital?)?

Sincer imi este groaza cand ma gandesc ca va trebui sa pierd ceva timp pe acolo, cred de ordinul zilelor...
Ca idee:am sunat la Medsana, mi s-a spus ca dureaza vreo 4 zile! (nu au consultatii la toate specialitatile in aceeasi zi) si costa aprox. 5 mil. lei!

Puteti sa-mi dati un sfat, cum as putea sa o obtin mai repede si mai ieftin? Multumesc!

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)
Poze < 8 luni , > 8 luni
dupa 1,1 ani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Dai spaga la un spital, dar nu e corect


If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Cami, te duci vis-a vis de Politia de la Udriste si vezi ca sunt intr-o parcare niste chioscuri care au tipizate. De acolo iei fisa tip si te duci cu ea la policlinica. Daca ai un medic de familie care te poate ajuta sa termini mai repede ar fi super.
Eu am fost si am facut-o la Policlinica Vitan. A durat 2 zile: in prima zi am facut unele analize si mi-a luat sange, iar cand trebuia sa ma duc dupa rezultatul de la sange am facut si restul de analize.
Mult succes

Elena & Alexandra (25.09.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cori-Cori spune:

Si eu a trebuit sa-mi fac fisa medicala, ultima data cand am fost in Romania, in august. Tot pentru preschimbarea permisului de conducere.
Mi-am facut-o la policlinica aceea de la Cutitul de Argint (cred ca asa se numeste si statia de autobuz/ tramvai). Cele mai scumpe consultatii sunt ceva de genul 300 000 lei. Da' tipa de la casierie s-a straduit sa-mi gaseasca tot ce era mai ieftin. Per ansamblu, m-a costat maximum 2 milioane.
Singurele consultatii serioase au fost cele de oftalmologie si ORL (mi se pare si normal). Restul au fost mai mult de forma (exemplu: ginecologie, unde m-a intrebat ticnitu' de doctor daca am ajuns la vreun meci de fotbal pe Allianz Arena din München ).
Am inceput intr-o vineri dupa-amiaza si-am terminat sambata dimineata (a trebuit sa-mi scoata si sange). Luni, la orele douasprezece, fisa era gata.
Acuma, depinde si pe unde stai in Bucuresti.

Eu zic ca nu-i asa de complicata treaba...

Succes mult!

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Nu trebuie fisa de la politie, orice policlinica are acest formular tip.Te duci la casierie la orice policlinica vrei tu sau la informatii si platesti o taxa pentru acest formular , cu care te duci apoi pe la anumite cabinete, ca nu-ti trebuie stampile chiar de la tot ce scrie acolo. Eu de exp, m-am dus la policlinica Grazovici, a costat 400.000 , am fost la psihiatrie, oftalmologie, neurologie si mi-am facut VDRL-ul (a costat sub 100 de mii la Institutul Matei Bals) au scris acolo "negativ" ; m-am dus la medicul de familie si mi-a scris ca nu sunt luata in evidenta pentru boli cronice si a parafat. A durat 2 zile.
Nu am dat shpaga deloc.
M-am dus cu dosarul complet la Udriste la 8.30 si intr-o ora era depus.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goanga23 spune:

Pot sa-ti spun ce am facut eu cand mi-am schimbat permisul..am fost la Politia Udriste, am luat un formular tip si apoi m-am dus la Spitalul Colentina unde i-am spus portarului ca as vrea sa ma jute cineva cu fisa auto ca nu prea am timp sa-mi fac toate analizele...chiar tipul de la poarta (NU la intrarea principala) mi-a spus ca ma poate ajuta el!!! ...in fine, am stabilit cu el sa ii dau 2 mil (asta in 2003) si dupa 2 ore aveam fisa cu toate analizele , parafe de la diversi medici...imi fac mea culpa pt ca am incurajat spaga noastra ce-a de toate zilele dar, sincer,nu avem chef sa imi fac toate analizele din fisa (cine a vazut fisa stie despre ce vorbesc ...inclusiv control ginecologic!!!)...
Aici (California) am trecut din nou ex scris si practic pt permis si singurul test a fost cel pt vedere dat chiar la sediul DMV ( cei ce se ocupa de permise de conducere)...in fine...Politia Romana e mai cu mot..

Numai bine,
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

wow. eu mi-am schimbat permisul in urma cu 6 luni si m-a costat 400,000 dar la timisoara. in 3 ore am avut fisa completa. in trecut tin minte ca si eu a trebuit sa umblu pe la clinici cu fisa dupa mine.

michelle7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

quote:
Originally posted by Jocelyn

Dai spaga la un spital, dar nu e corect


If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

asta e calea cea mai rapida


iubirea mea
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Mda, treaba cu spaga e cea mai simpla, rapida si eficienta metoda. Dar am impresia ca la ORL tot te cheama si e bine asa. Dar stiu si persoane daltoniste care au carnet, deci ... la noi cred ca se poate tot.

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/album?.dir=/2c7b

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Va multumesc mult!
Cu doctorul meu de familie este o adevarat aventura, are un program imposibil; chiar daca imi iau liber de la servici (am inceput serviciul si nu prea imi permit sa lipsesc),pot avea surpriza sa nu o gasesc acolo (adica sa-si schimbe "subit" programul"); mi s-a intamplat de cateva ori
De analize m-am cam saturat, am inteles ca sunt o tona; nu prea inteleg de ce-ti trebuie consult ginecologic..; oftalmo sau cardio m-ai zic,dar celelalte..


Camelia si Sebastian (26 mai 2004)
Poze < 8 luni , > 8 luni
dupa 1,1 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

gineco nu e necesar. eu mi-am facut fisa medicala de 4 ori pana acum si nu am completat niciodata rubrica aia cu toate ca era pe fisa

michelle7

Mergi la inceput