Le faceti jucarii? (2) Camera copiilor

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Pai, din veioza aia poti face ceva frumos daca ai inspiratie si iti faci timp. Nu stiu tu la ce te-ai gandit pana acum, dar eu as face in felul urmator, ca tot am in minte veioze pentru bebei.
As schimba daca este nevoie panza din care este facut abajurul cu un material pentru copii cu figurine din desene animate sau daca este un material frumos l-as pastra, dar as lipi pe el figurine. Iar de marginile lui as face niste zorzonele inegale care sa aiba in capat alte figurine sau stelutze sau mai stiu eu ce.
Sau as cumpara carton sau plastic tare din care sa fac un alt abajur pe care sa-l vopsesc in culori stridente si sa-i decupez figurile mici sau stelute. ca atunci cand aprinr lumina sa de-a flesuri in camera.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iman3 spune:

Doamnelor, hop si eu! Va tot citesc si "innebunesc" cu fiecare nou mesaj. Sunteti extraordinare.
O intrebare... mi- a scapat mie sau nu s-a mai spus... de unde ati facut rost de granulele de polistiren?
Nu ma avant ca nu am cu ce sa ma laud. fetele mele de 3 si 2 ani imi rapesc tot timpul. va invidiez cand vad cum va gasiti timp pentru aceste lucruri atatde palcute lor... Invat de la voi...
In schimb am si eu o "pasrica" cu piesele de mobilier si am vazut ca despre casute nu ati mai vorbit asa ca ma multumesc sa va urmaresc si fac si eu ce pot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Iman, poate gresesc dar despre granule imi amintesc ca era o fata (partea I) care isi facuse un fotoliu (?!) dar nu a revenit cu detalii.
Acum pt. ca mentionezi casutele de papusi si eu sunt interesata si chiar doream sa intreb daca a mai facut cineva sau pur si simplu imi poate da idei pt. anumite "piese" (detalii pt. structura, etc. am). Nici eu nu am timp dar ieri tot am incercat sa fac un...WC (Ha, Ha!), o veioza si 2 vaze. In curand as vrea sa incerc si niste castronele, farfurioare, mancarica, tort din lut si nasture si altele...
Am gasit si 2 siteuri (discutii pe forum, engleza) cu idei pt. reutilizarea sticlutelor, capacelor, etc. de aruncat, destul de interesante.
Oricum ceea ce imi doresc acum nu va fi "de vis" ci o casuta de baza, un inceput care sa-i tina ocupati pe copii, sa le dezvolte imaginatia si sa-i tina departe de...TV!. Ha, ha! Poate cand ma pensionez sa ajung sa fac ceva mai acatarii.
Asa ca... se mai baga cineva in proiectul "CASUTA DE PAPUSI"? Eu una apreciez orice sugestie si totul in timp...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Fetele.....bb 2 e pe drum...asa ca es impune o redecorare a camerei copiilor...cel putin pana reusim sa ne mutam in 4 camere.Sunt sigura ca am sa gasesc la voi idei minunate de decorat si nu numai.Eu una ma joc foarte mult cu puiutul meu...ii place sa decupam,sa pictam sa ne jucam cu plastelina.

Am gasit inclusiv o carte cu origamii......incerc sa fac si animalute de acolo,ornamente 3D........

MLte rog postezi aici siteurile de care zici?Sau poate pe PM?Merci mult de tot.

Roxi 5+ si Rares 9. april.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iman3 spune:

Eu am gasit un afrumoasa chiar casuta din vis... pe net tot de la prima parte a subiectului am luat link-ul dar aici nu stiu cum sa atasez imagini si nu mai am link-ul nu am pastrat adresa ca eu mi le-am salvat in calc. Incerca sa o pun pe photobouket... incerc. Pentru modelul care l-am ales mi-ar trebui niste sipculite si o sa o asmablez singura.
Deocamdata m-a tentat si ideea de a-i transforma patutul care este f mare intr-o chestie gen casura dar ce ma fac? Eu am 2 caprite si doar un singur patut!!!
De aceea ma gandesc sa fac o combinatie intre tabliile pe care le pot folosi de la patut si restul sipculitele din modelul ales...
Vorbim pe vazute dupa ce incerc sa pun poza...
Serios! Haideti sa facem un club al "tamplareselor" pentru copii. Si sunt foarte hotarata daca nu gasesc granule de polistiren, cumpar un bax si cu ce mai am ca de abia am renovat apartamentul si mai am ceva resturi si tot fac ceva macr mic pentrui ele...
Tinem legatura. da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Iman tu vorbesti despre casuta de joaca pt. copii, nu (cred)? Tu esti fata care dadea la partea I mai multe linkuri cu modele, cu sotul priceput la tamplarie?
Eu vreau sa le fac o casuta de papusi, mica. Ionela pt. asta am niste linkuri (cu accesorii). Asta vrei sau casuta pt. copii?
Va admir daca va bagati la ciocaneala! Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iman3 spune:

Oooo, nu! Nu inca pentru casuta de papusi. Chiar ma miram ce WC vrei sa construiesti ca exista pepiata tot felul de reductoare si scaunele petru WC care mai de care...
Da eu ma refeream la o casuta pt copii ... de joaca. asa cum le vad eu pe ele ciubarindu-se prin orice colt am zis ca tare le-ar place...
Mai nou am cumparat 2 saltele care se fac fotoliii si ma rog pot sa te joci cu ele in fel si chip ca sunt compuse din 3 parti. isi iau saltele acelea si le asaza asa ca un acoperis si se baga acolo cu pausile si spun ca aia e casa lor... asa mi-a venit ideea iar la locul de joaca din mall ele se inchid acolo in casuta ia mica de plastic.
Si nu , nu sunt fat cu sotul care se pricepe... sotul meu e total antitalent la incropeli gospodaresti. Eu sunt cu ciocaneala...
Succes si voua cu casutele pentru papusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Orice este pt camera copilului este de folos.Ma gandeam sieu sa-i transform camera dupa o anumita tema.....dar deocamdata sunt in perioada de oboseala si somnolenta permanenta,dar pomit ca imediat ce trece perioada aceasta ma apuc cu forte proaspete.
ML: orice link e util!Merci muuult!!!

Roxi 5+ si Rares 9. april.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Iman si ai mei se joca la fel cu pernele de la canapea si scaune, isi pun deasupra o patura si intr-o zi sunt in carusel, in alta in tren, casa, scoala sau mai stiu eu ce...
Si tot cu gandul la oarescare casuta de joaca, la ideea Conchitei am taiat pe o parte plasa de la tarc si la fel, isi pun patura, cara jucarii, perne si lanterne si cand se plictisesc topaie pana in tavan pe saltelele vechi de la patuturi lipite de tarc (se tin de el). Dar cel mai mult le place sa se legene si rasuceasca pe marginea de sus libera de la tarc. Asa ca salutare casuta!
Spor la treaba si sa ne arati ce iese!

Ionela pun linkurile pt. accesorii casuta de papusi. Trebuie sa ai timp insa sa intri in toate subiectele ca de ex. cel ce urmeaza - cum poti face tigle de acoperis din "solzii" de la conuri de brad:

http://www.allthingsmini.com/forum/index.php?act=ST&f=35&t=443&s=3d75115e72235676f510b9dbab220818

Aici este pagina intreaga unde am aflat si ca poti face perdelute din baby wipes (servetele umede??), etc...:

http://www.allthingsmini.com/forum/index.php?s=93d6967f18711dd7a97b53a92156ed73&act=SF&f=35

Si pe aici ceva:

http://www.allthingsmini.com/forum/

Si un leganus de bebe care se poate tipari. Nu ma incanta cele printate dar asta-i dragutel:

http://members.tripod.com/~cwoolse/miniprintables/images/cradle2.gif

Ieri am invartit si un aluat din acela cu sare si faina si incercat cate ceva. Lipicios nevoie mare! Mi-a iesit o carafa mititica, un tort (fara nasture in mot... Ha, ha, ha!), un mar, para si banana, un platou cu manere, o prajitura si o painica impletita. Asta-i cea mai frumusica. Aaa... si le-am copt de-au iesit tari ca pietrele. Nu e ce vreau si m-am mai documentat si tre, sa incerc cu FIMO (lut pe baza de polimeri).
Asa ca cine a mai lucrat pe aici cu lut? Qsar tu parca faceai martisoare primavara trecuta, nu? Si Scarmanus tin minte ca ai "copt" ceva la scoala... Mai dati pe aici fetelor?
Sfatul oricui e binevenit.
Ar merge sa fac chestii mititele din astfel de lut? Vopsesc apoi cu acrilice? Se baga la cuptor sau nu? Ati fost multumite? Hai ca v-am ametit si acaparat subiectul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heny spune:

ML, coca cu sare pe care o fac eu pentru decoratiuni e asa:
- 2 masuri faina
- 1 masura sare (fina sau grunjoasa, dupa cum doresti aspectul final)
- 1 masura apa calduta
- 1-2 lingura ulei (depinde de ce volum are coca)sau glicerina
O coc la foc mic la inceput, cu usa cuptorului intredeschisa putin, apoi la fiecare 1/2 de ora maresc flacara. Coacerea depinde si de grosimea obiectului (cam 2 ore pentru 0.5 cm). Cand incep sa se ingalbeneasca putin la coacere si sunt f tari, e gata. Le lasi la racit si le vopsesti cu vopsea acrilica. Dupa colorare si uscare se dau cu un strat, chiar doua uneori, de lac (ca si cel pentru parchet).
Aici gasesti idei si o alta reteta de coca.
Am mai multe site-uri cu decoratiuni, o sa va mai pun link-uri si data viitoare.
Pa pa!


Heny

Mergi la inceput