Viata sexuala si parintii

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Care este intrebarea?
Inainte sa va incepeti viata sexuala asigurati-va ca stiti sa va protejati si o faceti DE FIECARE DATA!!! Eu te sfatuiesc sa folosesti si anticonceptionale si prezervativ, mai ales la varsta asta. Prezervativul te protejeaza de bolile cu transmitere sexuala dar pentru cineva fara experienta nu este exact cea mai buna metoda de contraceptie. Mergeti frumos la un cabinet de planning familial si vorbiti cu cei de acolo, va vor ajuta cu sfaturi si iti vor putea prescrie anticonceptionale. Viata sexuala este o experienta minunata atunci cand o imparti cu iubitul tau dar se poate trasforma in dezastru daca nu stiti ce faceti si nu va protejati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

interesant subiectul, mai ales ca este discutat prin prisma celor doua parti fiica/mama.

las la o parte pe mister serafiotti care e ofuscat si are niste probleme de reglat cu adolescentii de bani gata si parintii lor (am fost tentata sa fac o gluma proasta si sa pun si pe u)

sint si eu mamica a unei fetite, are numai doi ani, dar ... stiind cum am fost eu, ma astept la cutremure si vulcani in privinta sexualitatii. Eu am inceput devreme viata sexuala si priveam sexul ca pe un joc, joc de seductie, joc de copii, joc de adulti, e adevarat ca erau cam amestecate sentimentele mele pe atunci, deh, eram copil Am avut norocul (si pretentia) sa incep cu o persoana care imi placea si avea experienta (era playboyul scolii ) asa ca in privinta asta totul a fost ok. Mult mai problematic a devenit cind m-am indragostit (si am avut o relatie stabila si lunga) cu respectivul... pentru ca vroiam sa ne simtim ca sot si sotie, sa dormim mereu impreuna etc.

Deci, da, e bine ca sexul sa fie inceput pe un fond amoros, dar nu e bine sa fie chiar "prima dragoste"... pentru ca totul devine mult prea intens, sufletul (si corpul) arde ca o torta in apropierea celuilalt si nimic pe lume nu mai exista inafara lui. Evident, nu scoala, nu parinti. Ori poate ca sint io prea... pasionala (m-am mai linistit de atunci, parol ).




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SSerafiotti spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel



las la o parte pe mister serafiotti care e ofuscat si are niste probleme de reglat cu adolescentii de bani gata si parintii lor (am fost tentata sa fac o gluma proasta si sa pun si pe u)

sint si eu mamica a unei fetite, are numai doi ani, dar ... stiind cum am fost eu, ma astept la cutremure si vulcani in privinta sexualitatii. Eu am inceput devreme viata sexuala si priveam sexul ca pe un joc, joc de seductie, joc de copii, joc de adulti, e adevarat ca erau cam amestecate sentimentele mele pe atunci, deh, eram copil Am avut norocul (si pretentia) sa incep cu o persoana care imi placea si avea experienta (era playboyul scolii )

Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose



Mais bien sur, (scuze pentru lipsa accentului circumflex, fa-te ca e acolo pus pe u) este muuult mai usor sa cedezi tentatiilor -ca si in copilarie, dupa cum marturisesti-, si sa faci glume proaste + afirmatii nefondate decat sa comentezi in vreun fel remarcabil un text pe care altcineva, spre deosebire de tine, il scrie intr-o maniera bine inchegata, cu argumente si fara atacuri ad hominem.

Dar deh, e adevarat ca eu am la indemana si altceva decat glume proaste, una din explicatiile acestui fapt extraordinar fiind ca la vremea cordelutei cu pompoane faceam compuneri pe post de 'joc de copii', nu sex in veceul scolii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

hihihi, esti complet lipsit de imaginatie si mojic pe deasupra, da nu ma supar, daca atita poti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

interesant subiectul.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SSerafiotti spune:

Citat:
citat din mesajul lui SSerafiotti

[quote]citat din mesajul lui chatonel

hihihi, esti complet lipsit de imaginatie si mojic pe deasupra, da nu ma supar, daca atita poti

Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose



Mmm, s-au terminat copiii si scolarii pe care ii poti invata ca sexul e 'joc de copii' de iti rapesti din timp sa imi adresezi jigniri?!

Bine-ar fi!

Cat pentru lipsa mea de imaginatie, multumesc lui Dumnezeu, nu mi-am imaginat copii facind sex, si nici nu intentionez. Ce sa fac, ma feresc si eu de lucruri ilegale. Dar se pare ca propaganda sexului intre copii pe post de 'joc de copii' e supercool si pe val!!! Sper ca pedofilii care colectioneaza asemenea materiale nu vor mai cadea sub incidenta legii, altfel e...aia...ptiu, zi sa-i zic...double standards?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui SSerafiotti

Cat pentru lipsa mea de imaginatie, multumesc lui Dumnezeu, nu mi-am imaginat copii facind sex, si nici nu intentionez. Ce sa fac, ma feresc si eu de lucruri ilegale.




:))) Daca ar fi sa-ti imaginezi adolescenti facand sex si sa incluzi neaparat factorul ilegalitate ar trebui sa-ti imaginezi si buletinele lor facand sex pe noptiera. Adolescentii nu au inocenta unor copii, nici aspectul fizic iar in ceea ce priveste maturitatea, ea nu are nicio legatura cu varsta. Multi sunt la fel de imaturi ca unii adulti de 30. Doar ca sunt mai frumosi si iubesc mai frumos, mai pur, sunt 100% dedicati iubirii fara a se gandi la viitor.




Mergi la inceput