Viata sexuala si parintii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este nevoie imperioasa de informatii corecte, complete, de educatie sexuala corecta, completa (?!) si din timp. Aceasta este opinia mea. Lipsa informatiilor sau informatii partiale, trunchiate sau gresite duc sau pot sa duca la efecte extrem de nedorite.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

mie, mama nu mi-a spus niciodata:" daca iti pierzi virginitatea, ma dezamagesti profund!!" mi-a dat sfaturi mereu, mi-a explicat ce implica o relatie sexuala, consecinte, si mai presus de toate ma asigurat ca voi gasi intelegere la ea, orice s-ar intampla.
cred, ca asta distruge cel mai tare o adolescenta, faptul ca nu primeste de la mama intelegere intr-o situatie limita, ca mama o ignora, o trateaza cu raceala. e o gresala cumplita facuta de un adult!!!

si la fel am inceput sa vb cu fata mea, inca nu e timpul pentru multe amanunte si detalii.....desi a trebuit sa i le spun, dar voi incerca sa-i prezint cat mai realist lucrurile.

si voi pune si aici cateva informatii, sfaturi, pe care eu le-as da unui adolescent, caci poate citesc pe aici si adolescenti ai caror parinti nu le spun astfel de lucruri!


contactul sexual este intr-adevar minunat, puternic si important. el poate aduce insa si dezamgire, boala si dezastru. este prea frumos ca sa-l risipesti, prea puternic ca sa-l iei in joaca si cu siguranta nu merita sa mori pentru el!

o boala venerica( caci exista multe astfel de boli!) poate fi transmisa printr-un singur contact cu un singur partener infectat!

multi tineri, mult prea tineri, au relatii sexuale fara a avea maturitatea, pregatirea sau chiar dorinta necesara.

foarte multe tinere raman insarcinate fara sa intentioneze acest lucru. sarcina le obliga sa ia decizii foarte dureroase care le afecteaza definitiv viata!

multi tineri isi pierd sanatatea, sau chiar viata din cauza bolilor cu transmitere sexuala, desi ei nu-si doreau altceva decat sa aiba un timp grozav in pat!

boli cu transmitere sexuala:
-gonoreea; care produce la femei infectii pelviene superficiale dar si grave cauzand probleme pana la distrugere organelor de reproducere,
-sifilisul; netratat la timp afecteaza alte organe precum creierul si inima, cauzand chiar si moartea,
-chlamydia; infecteaza si reinfecteaza milioane de oameni, fara vre-un simptom evident; la femei poate distruge trompele uterine, cauzand infertilitatea;
-herpesul simplex; apare si dispare ani la rand, producand iritarea pielii, iar o mama infectata transmite si copilului la nastere boala, doi din trei nou nascuti care se molipsesc de herpes la nastere mor, iar ceilalti raman cu handicapuri grave.
-hepatita B; o infectie grava a ficatului, infectia poate ramane ascunsa ani de zile, cauzand in final complicatii fatale, ciroza sau cancer.
-SIDA sau HIV, despre care toti stim ca duce, inevitabil la moarte, cea mai cumplita boala!

bolile cu transmitere sexuala au consecinte mai grave pentru femei!

secretul unei relatii sexuale minunate si cu adevarat libere este asteptarea persoanei porivite, a locului si timpului potrivit. aceasta inseamna a pastra contactul sexual pentru o relatie matura, serioasa, permanenta daca se poate!


o sa mai revin si cu alte informatii, care sper din toata inima sa foloseasca cuiva!


Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

quote:
Originally posted by kariguld

secretul unei relatii sexuale minunate si cu adevarat libere este asteptarea persoanei porivite, a locului si timpului potrivit. aceasta inseamna a pastra contactul sexual pentru o relatie matura, serioasa, permanenta daca se poate!
Kari



De aceea e bine sa se impinga mai spre maturitate inceperea vietii intime. Pentru ca atunci gandirea este mai limpede. Pentru ca atunci chiar poate intalni persoana potrivita pentru acel pas, pentru ca atunci poate face fata mai bine responsabilitatilor ce apar.

Pana atunci ar fi minunat sa traiasca adolescenta, asa, frumos si platonic. Dar daca totusi se intampla, ca mama voi fi acolo, sa pun umarul, ca totul sa fie bine, sa o ajut cu informatie, atat cat imi va permite.




www.trilulilu.ro/BladeBV/7fb8941079542d" target="_blank">epilog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zupina spune:


viata sexuala prima data de multe ori e un esec dar nu in toate cazurile cate o data ai noroc, cate o data nu asa ca trebue sa mai lasam si soarta sa decida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anandrei spune:

Imi permit sa raspund si eu la acest subiect, observ ca se raspunde sporadic. O sa incep cu experienta mea proprie si personala.
Maica-mea n-a vorbit nimic niciodata cu mine legat de sex, desi diferenta intre noi e de 17 ani, deci destul de mica cat sa fim apropiate. Toata educatia sexuala mi-am facut-o singura, documentandu-ma si citind foarte multe despre tot: act sexual, contraceptie, boli, protectie, conceptie, etc. Prima experienta sexuala a fost foarte ok pt ca am fost cu capul pe umeri, dar am avut si un partener potrivit (acuma e sotul meu ). M-a durut foarte tare faptul ca maica-mea n-a reusit sa se apropie de mine. Sentimental, dar mai ales, asa cum spunea cineva mai sus, dpdv al protectiei.
Acum am un baiat. Socotesc ca e un pic mai simplu decat cu o fata, dar nu e regula. Imi doresc sa-l invat intai depre importanta prezervativului, a protectiei in general si a gravitatii bolilor in particular. Mi se pare de neconceput ca in zilele astea sa ne mai lasam copiii sa orbecaie, sa incerce marea cu degetul si sa faca o traznaie. Tot noi ca parinti suferim mai mult... Si da, imi doresc sa fiu apropiata de copilul meu, dar as prefera sa-mi dea de inteles ca a avut prima experienta sexuala si eu sa accept ca un orice alt lucru firesc, nu sa-mi spuna direct si eventual sa-mi dea si detalii, ca mai exista si cazuri d-astea. E experienta lui, intimitatea lui, viata lui. Atata timp cat e facuta cu cap si protectie, i'm fine with that!

************************************************************************
Ana-Maria de David pufosu' (11.01.2008)si cel mai fericit tatic, Andrei
Albumul nostru: mama, tata si copilul

************************************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria70 spune:

Cred ca cea mai grea ,dificila dar si frumoasa meserie este cea de mama .Si eu am o fiica de 12 ani si ca si voi ma gandesc cu groaza da chiar cu groaza cand o sa faca pasul asta pentru ca sexul chiar daca este cel mai frumos,relaxant,controversat, etc. act din lume este si cel care aduce cele mai multe suferinte daca nu esti suficient de "responsabil, matur",iar de multe ori chiar asa fiind tragi ponoase.Nu stiu ce ganditi voi fetelor, dar eu stiind din proprie experienta cum este sa ajungi pe masa ginecologica pentru un chiuretaj ma apuca plansul.Am discutat cu fetita si i-am povestit totul,nu stiu cat a inteles dar tot mi-e teama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analugojana spune:

Cata dreptate..cea mai frumoasa meserie ..dar cea mai grea si cea mai dificila....e aceea de MAMA
SE ZICE CA IN VIATA DE CE TI-E FRICA ...NU SCAPI...
Se intampla ...pur si simplu...nu e o tragedie...
M-a impresionat maturitatea autoarei..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandraaaa spune:

Cred ca e tare greu din perspectiva unei mame. Eu vorbesc din perspectiva adolescentei de 17 ani care am fost. Pentru mine atunci a fost momentul potrivit, cu toate ca mama mea a fost foarte dezamagita. M-am simtit, o data in plus, singura atunci cand i-am vazut reactia. Nu a mai spus nimic, a devenit trista, a mormait un "asta e" mai mult printre dinti si doua saptamani abia daca am vorbit, mai mult pentru a ne comunica lucrurile absolut necesare. Am fost suparata pe ea, pentru ca am inteles ca nu ma iubeste asa cum sunt eu, ci ma iubeste numai atunci cand corespund standardelor ei. Ceea ce se intampla foarte rar.

Nu acest conflict in sine ne-a indepartat definitiv, dar a facut parte din proces. As fi apreciat foarte mult daca nu ar fi incercat sa ma minta legat de tot ceea ce tine de viata sexuala. Niciodata nu a fost cinstita cu mine cand am intrebat-o ceva, si a trebuit sa imi fac educatia sexuala din reviste, emisiuni, prietene. E adevarat ca atunci cand mi-am inceput viata sexuala stiam deja mai multe decat ar fi putut mama sa ma invete, dar as fi vrut sa aflu o parte din informatii de la ea, pur si simplu ca sa fim prietene... ca sa imi fie prietena.


In prezent am cu totul alta varsta si o familie a mea. Nu regret viata la care mi-am inceput viata sexuala, asa cum am fost amenintata ca voi regreta. In schimb port cu mine in continuare tristetea de a avea o mama atat de straina, care nu a avut niciodata incredere in mine, in faptul ca nu ma avant prosteste in orice actiune ci ca ma gandesc destul de bine inainte de a face un pas important.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SSerafiotti spune:

Raspunsul meu nu mai poate fi considerat 'la subiect', intrucat domnisoara care a solicitat sfaturi in 2005 s-ar putea sa aiba si copii acum, , si chiar sper ca relatia lor, de care era atunci atat de incantata, este la fel de frumoasa si astazi.

Ea a avut dublul noroc de a fi avut o relatie minunata cu mama pana in momentul pierderii virginitatii si de a fi ramas multumita si netraumatizata in urma primei experiente sexuale.
Probabil acest noroc era potentat si de calitatile personale, intrucat din felul in care a formulat mesajul fata s-a remarcat prin maturitate, delicatete si generozitate (urmarea sincer sa micsoreze suferinta mamei si sa readuca raporturile dintre ele la normal).

Sunt convinsa nu doar ca au in continuare o relatie foarte buna, dar ca revenirea la normal s-a petrecut relativ repede dupa acel eveniment.

Problema pe care si-o punea fata la vremea aceea- cum sa procedeze ca, minora fiind, sa nu atraga dezaprobarea continua a mamei in conditiile in care ea se considera pregatita sa isi traiasca viata sexuala- exista fara indoiala in continuare pentru alte adolescente in situatii similare, prin urmare ma adresez acestora.

Sexul este si trebuie sa ramana teritoriul adultilor. Asa este cel mai bine pentru toata lumea. Oricine spune altceva, si vad ca se gasesc multi, inclusiv diriginti (!!!), nu cred ca e un sfatuitor demn de urmat.
Copiii adolescenti- de 15,16,17 ani (la varste mai mici nu fac referire deoarece este complet deplasat sa iti incepi viata sexuala atunci, din toata punctele de vedere, si chiar copiii insisi stiu instinciv asta)- care nu doresc sa amane debutul sexual trebuie sa fie capabili sa demonstreze ca sunt URGENTISSIM pe cale de a deveni adulti. In fond, chiar si copiilor li se cere consecventa- e necesara pentru continuarea relatiei de incredere dintre parinte si copil si pentru dezvoltarea armonioasa a copilului.

Un adolescent care pretinde sa i se permita (da, este o licenta din partea parintilor sa te lase sa faci sex- pana la 18 ani ei sunt responsabili atat pentru tine, cat si in locul tau) sa intretina relatii sexuale trebuie sa realizeze ca face un statement: 'Ma simt adult, si chiar daca in realitate sunt doar un adult in revenire, ca urmare a sentimentului de maturitate suficienta pe care il am, consider ca imi pot permite si administra o viata sexuala'. Principiul consecventei cere ca adolescentul sa isi dovedeasca maturitatea (in baza careia cere licenta pentru viata sexuala de la parinti) si in alte sfere in afara celei sexuale.
Pe un parinte NORMAL il nelinisteste - si pe buna dreptate- un 'vreau sa fac sex la 16 ani pentru ca stiu de la 9 cum se pune si se scoate un prezervativ', desi, din pacate, acest mesaj nu isi are originea in tabara copiilor, ci in cea a mentorilor (parinti innebuniti sa nu fie exclusi, profesori 'de scoala noua', etc). Pana si aici pe forum, unde contribuie persoane respectabile, 'a face sex cu cap' (se foloseste expresia asta in draci, observ) este egal cu 'a face sex protejat'. Problema unui context moral este ca si inexistenta- iata unde a dus...'capul'!

Nu, un parinte NORMAL ar astepta, in afara de 'vreau sex la 16-17 ani PENTRU CA NU DOAR stiu cum sa pun prezervativul, ci traiesc o relatie de respect si afectiune reciproca pentru care pot garanta ca cel putin in prezent este de o calitate acceptabila, drept urmare doresc sa fac acest pas', o aliniere la celelalte responsabilitati de adult. Nu toate odata, si nu in aceeasi balanta cu adultii; totusi o aliniere constanta.

Asta s-ar realiza, spre exemplu, daca adolescenta/ul in cauza ar incepe sa-si castige singur/a banii de buzunar (sau o parte, din ce in ce mai mare, din ei).Intr-un fel potrivit varstei- dand meditatii, avand grija de un copil mai mic in limita timpului liber,lucrand part-time la show-uri promotionale, etc.Mesajul catre parinti ar fi 'daca sunt independent/a in ceea ce priveste viata sexuala, sunt si constient/a ca la varsta mea aceasta reprezinta un lux, nu un drept, si imi iau si independenta de a munci sa imi permit luxul'. Pentru ca pastilele, prezervativele, gelurile, cremele, chiloteii sexy, florile, cinele...costa, si nu e normal sa iti sfidezi parintii ca nu te intereseaza parerea lor si tu faci sex oricum, ca mai apoi sa te intorci bocind ca nu ai bani de anticonceptionale, sau sa furi din banii de meditatii ca sa iti cumperi.

Observ ca exista multi parinti care sunt gata sa le tina galerie copiilor lor abia adolescenti si sa sara in ajutor cu toate accesoriile necesare sexului, fara sa ceara absolut nimic in schimb de la progenitura. Sunt parintii principiului 'daca tot o face...macar sa il ajut'/ 'si daca ii spun eu...tot nu ma asculta, mai bine ii bag prezervative in buzunar'. E dreptul acestor parinti sa procedeze cum doresc, dar eu m-as ingrozi sa stiu ca imi nimereste fata pe mainile unui pampalau cu 'viata sexuala sponsorizata', si cu siguranta atunci cand fetele mele vor dori sa isi cumpere anticonceptionale, aceasta cumparatura va avea mai degraba de-a face cu lucratul lor la Mc Donald's decat cu geanta mea.
Nu ma sperie perspectiva de a creste copii cu coloana vertebrala, care sa stie ca pe Tatal Nostru ca nici un drept nu este neinsotit de una sau (de obicei) mai multe responsabilitati. Si 'responsabilitate' nu inseamna doar sa-ti tragi alene prezervativul. Inseamna sa stii ca proasta ta conduita sexuala afecteaza intreaga familie, cu parinti, bunici, frati mai mici...tot tacamul, nu doar pe tine, partenera si/sau copilul nenascut, si ca prevenirea ei este in interesul tuturor. Dar, cu afirmatii gen 'ce daca o sa faca un copil la 14 ani, din contra, o sa fiu mandru de el, ca a mai adus un om pe lume' aici pe forum, este evident inca o data ca mingea cu problema este in curtea parintilor, nu a copiilor.

Alt aspect (care s-a mai discutat) este necesitatea mentinerii performantelor scolare. Mesajul catre parinte este 'ma consider (aproape) adult si imi permit o viata sexuala, dar tocmai fiindca sunt adult arat ca inteleg cat de importanta este educatia'.

Ajutorul marit dat parintilor este alt as carora adolescentilor le e usor sa il scoata din maneca, fiind ceva care nu depaseste pe nimeni. Mesajul este 'Devin adult si stiu ca adultii contribuie mai mult decat copiii la bunastarea familiei, deci sunt gata sa am o contributie practica'. Mama se va simti trista si folosita daca 'fetita' care adora doggy-style vine acasa matzaindu-se tot ca la 10 ani dupa blugi noi, avand pretentia sa fie permanent asistata si servita. Faptul ca nu doar pretinde ca stie totul despre prezervativ, ci si lucreaza sa si-l poata cumpara, este atent/a sa mentina o atmosfera buna in familie, vine in ajutorul parintilor cu menajul mai mult decat altadata, le face cate un mic cadou, le scuteste un efort, se ofera sa aiba grija de caine sau de fratele mai mic in asa fel incat parintii sa isi poata lua un concediu fara griji...astea sunt lucruri care sprijina statement-ul unui ado ca ar fi mai degraba adult decat copil.

Debutul vietii sexuale, pentru ca ado-ul sa simta nu doar placere fizica, ci si placerea reala de a participa cu succes si drepturi 'din ce in ce mai egale' la lumea adultilor, e bine sa se suprapuna cu momentul in care i se sugereaza (daca nu s-a facut pana acum) sa aiba si alte activitati pe cont propriu in afara de aventuri sexuale si distrat. De pilda, sa se ofere ca voluntar o zi pe saptamana la un adapost de animale, sa se implice intr-o cauza buna (sunt nenumarate, de la strans fonduri pentru copiii cu toate bolile de pe lumea asta la protectia focilor la votat legislatie pentru eliminarea E-urilor din dropsuri), sa viziteze o familie de varstnici duminica pentru a le aduce putina veselie si noutate, etc etc etc.

Din pacate insa, nu asta se observa in jurul nostru, ci o generatie de adolescenti supraalintati, infantili pe majoritatea celorlalte planuri, mult mai slabi academic decat cei de acum 10 sau 20 de ani, carora parintii le anticipeaza cu nesat toate dorintele, frematand in jurul lor de parca tot sensul existentei de parinte ar fi nu sa scoata decent human beings, ci sa le indeplineasca copiilor fiecare si orice moft.
Nici nu apuca copiii sa zica 'sex', ca prezervativele sunt deja in baie.
Nici nu apuca sa isi puna problema ca merita sau nu un gadget, ca se renunta la orice intentie a mamei de a merge la spectacolul ala- si gadget-ul ajunge mintenas pe mainile voinicului care isi petrece zi lumina la jocuri pe calculator sau ale fetei mamei celei scumpe si frumoase care asta face- e fata mamei scumpa si frumoasa, si mai nou sexoasa, functia asta fiind suficienta pentru toata lumea.

Ma rog...om trai si-om vedea unde se va ajunge.

Mult succes parintilor si copiilor! (mai ales parintilor...ca...le cam trebuie )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d4nutz4 spune:

buna...mi se pare interesant siteul,si as vrea si eu sa intreb cva...eu si prietenul suntem impreuna de 2 ani si am vrea sa ne incepem viata sexuala,exista multe incredere,si am avut foarte multe discutii despre asta,intr-un oarecare fel depinde acum de mine...de alegerea mea.Mi-e teama de reactia mamei.Mentionez ca avem 17 si respectiv 18 ani.astept un raspuns...multumesc

Mergi la inceput