Baile Felix- cine are informatii

Baile Felix- cine are informatii | Autor: flamingo

Link direct la acest mesaj

Cu multi ani in urma am fost la Baile Felix. Dupa cum imi amintesc pot sa spun ca a fost o minunatie. Nu imi mai amintesc prea multe dar stiu ca am fost pe la Stana de Vale, apoi am trecut prin Cluj si am vizitat minunata gradina botanic, iar in final am poposit vre-o cateva zile la Felix. Toate astea au fost cu multi ani in urma pe vreme a lui nenea NIcu...
Imi amintesc ca am avut intentia sa vizitam si o pestera din apropiere numai ca noi am mers intr-o luni, cand era inchis.
Vreau sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce posibilitati sunt in zona. As vrea sa stiu cum e transportul (Oradea, Cluj, Felix), posibilitati de cazare,tarife, obiective turistice si nu in ultimul rand informatii despre apele termale.
va multumesc din suflet.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbel30 spune:

Am citit intr-un nr. al revistei " Formula As" ca e jale acolo!Nu vreau sa te dezamagesc, dar stiu din experienta ca una e sa vezi ceva mai demult si sa ai o amintire frumoasa si alta e de multeori sa ai un soc sau cel putin o dezamagire cu privire la ce e acum...in multe domenii.
Dar un sfat pot sa-ti dau: daca-ti permiti financiar, suna la primaria de acolo si cere relatii sau mai sigur iti doresc ca cineva care locuieste pe acolo sa intre pe forum si sa-ti raspunda. Imi cer scuze fata de localnicii din Baile Felix daca i-am suparat cu cele scrise de mine. Imi doresc ca aceasta asezare sa fie infloritoare si sa aiba cati mai multi vizitatori!De altfel, am citit in alt articol ca se fac ceva investitii pe acolo... Va doresc tuturor numai bine!

"Sufletul n-ar avea curcubeul daca ochii n-ar avea lacrimi..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

http://www.oradea-online.ro/oradea/2/galeria_imp.htm

Parintii mei au fost in ultimii ani la tratament la Felix la hotel Intercontinental. Ei au fost foarte multumiti. Cunosc inca citeva familii de pe aici care au fost in ultimii ani la Felix si tot asa au spus ca e foarte placut la acest hotel.
Acum ce ai de vazut pe aici?? multe dupa parerea mea si cred ca si cei din Oradea vor spune la fel. Deci: Oradea e foarte aproape, doar 9 km. si in Oradea poti sa vizitezi Muzeul Tarii Crisurilor, arhitectura orasului care e foarte deosebita pentru Romania, Pasajul Vulturul Negru , podurile, sinagogile, Biserica cu Luna...
http://www.oradea-online.ro/oradea/2/index.htm
http://www.oradea-online.ro/oradea/2/galeria_colorate.htm....aici ai foarte multe poze cu Oradea, Pestera Ursilor, Stina de Vale, Baile 1 Mai.

Deci intr-un cuvint ai ce vedea, hotel de categorie lux exista, totul e sa va simtiti bine.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Porumbel30multumesc ca m-ai mai adus cu picioarele pe pamant caci de dimineata visez numai la Baile FElix. faza este ca ne vom duce in tara si am vrea sa petrecem cateva zile intr-un loc minunat. LA mare am fost in fiecare an si chiar si de 2 ori. Am vazut litoralul in toate anotimpurile. ma gandeam ca la Felix ar fi interesant mai ales ca am fost doar odata si asa de demult ca e ca si cum nu am fost.
Dar e bine sa fii si realist caci eu ma gandeam sa mai trag vre-o 4 dupa noi...si mama daca nu gasim ceva bun o sa o incurc
Lilachmultumesc de incurajare, deci tu zici ca Intercontinentalul ar fi o alegere buna. Are programe cu ape termale? Tre sa platesti separat de pretul de cazare? este scump...tare? noi nu am vrem sa ne ducem ca bonavi sau oameni care vor sa se trateze de ceva anume....
Ma gandesc la ceva de genul cazare faina, plaja, bai termale, drumetii...ceva cam ca la mare dar sa nu mai fie la mare ca dupa cum am zis tot am mai fost.
e departe pestera aia, pe care o tot pastrez eu in amintire (mai ales ca nu am reusit sa o vizitez...)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Am intrat pe site-ul pe care mi l-ai dat. Tre sa-ti zic ca l-am vazut de dimineata pt. ca am dat search pe google. Am gasit si ceva pensiuni particulare, la 800 de metrii de stranduri....dar cred ca e cam departe...
Imi amintesc ca atunci cand am fost am stat la cineva la casa, si de fiecare data treceam este un paraias in drum spre stranduri...
E departe Stana de vale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Uite care e treaba. Sunt din Oradea si merg si la Felix frecvent. Am sa pun poze live de acolo. Vorbaria ca e jale e o prostie scrisa de cine nu a fost pe aici. Acum depinde si de pretentiile fiecaruia. Nu exista trotuar rulant care sa te duca la strand. Nu inca. Am sa pun poze. Pana atunci iti pot spune ca se mananca foarte bine la pensiuni private acre au explodat si nu intamplator, sunt terase destule, cazare de toate tipurile si stranduri atat in Felix cat si in 1 Mai. Nu am numarat bazinele dar sunt multe. Oradea este la 9 km de statiuni se ajunge usor cu masina 5-7 minute sau cu autobuze - curse regulate.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liuba spune:

Felixul este cea mai mare statiune din tara din punct de vedere al cap. de cazare, dupa litoral. Apele termale folosite in scop terapeutic atrag multi turisti, mai ales straini, carora le convin extraordinar preturile de cazare in hoteluri de 2-3 stele, ex International, Termal, Lotus etc. Pensiuni si moteluri private exista, de ex. President, cu conditii occidentale. Problema in Felix nu o reprezinta pozitia geografica, absolut favorabila deplasarilor spre m-tii Apuseni(aprox.100 km. pana la Padis-platou carstic(calcaros)unic in E Eu.)sau spre Oradea, ci faptul ca Baile Felix repr. o statiune pentru cei trecuti de varsta a 2a, cu diverse afectiuni reumatismale, ginecologice. Daca vii in Felix vii pt. tratament balneoclimateric, asa ca, tu hotarasti...........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Uite live desi sunt mai multe poze cu partea de nuferi dar si din statiune. Am sa mai fac poze mai generale

http://www.marius.rdsor.ro/baile%20felix/

Enjoy!

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Marius, merci pt.poze, te rog insa ceva ponturi pt. cazare ieftina si buna ai?


http://community.webshots.com/user/delphinoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Si pe mine ma intereseaza Baile Felix. Luni plec intr-acolo si sper sa gasesc la fata locului ceva care sa ne convina. Am incercat sa aflu mai multe pe forum saptamana trecuta dar n-am prea gasit doritori, stiutori...


marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Mariusmultumesc de raspuns, sunt atat de bucuroasa de el...mai ales ca m-ai incurajat si zici ca este fain. Eu nu ma gandeam chiar la trotuare rulante caci iti dai seama ca ar fi dezastru....Multumesc pentru poze.
Marrinavacanta placuta si asteptam noutati.

Mergi la inceput