deschidere col - simptome

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Am citit ce ati scris si m-ati cam pus pe ganduri. Eu la echo de 20 sapt aveam colul de 32mm, inchis intr-adevar, dar vad ca voi va faceti probleme la 37, 38 mm. Doctorul mi-a zis ca nu e scurt si ca nu conteaza neaparat lungimea ci consistenta! Am cam inceput sa ma ingrijorez, si eu stiam ca e scurt daca are sub 3 cm. Sper sa fie ok, contractii dureroase nu am, dar panicoasa sunt din plin.
Va pup si sa fim sanatoase!

Madau si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_ania05 spune:

Buna.Eu am implinit deja 40 de saptamani, insa nu am nici un semn k as naste. Am colul inchis si nici o contractie.Faptul k nu mi se deschide deloc colul ma cam ingrijoreaza.Este cineva care a trecut prin aceasta situatie?Poate sa-mi spuna ce s-a intamplat? Nu as vrea sa fac cezariana, imi doresc sa nasc natural. Maine e a patra oara cand merg in Buc sa nasc(eu sunt din ploiesti). Sper sa nu merg din nou degeaba k nu mai suport. Va pup

40+ cuClara Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Citat:
citat din mesajul lui lordra

Intrebare pentru gravidele carora li s-a deschis colul cand le era lumea mai draga: care sunt simptomele care preced aceasta deschidere?
Eu sunt gravida in 21 de saptamani si la ultima eco (adica saptamana trecuta) mi s-a spus ca al meu col e inchis si ca are o lungime de 38 de mm. Sper ca e ok lungimea, nu?
De vreo 2 saptamani tot am contractii pe care le calmez cu No-Spa. Am citit ca aceste contractii sunt normale, insa ma tot gandesc daca nu cumva imi provoaca si vreo deschidere a colului. Acuma, oricat de paranoica ash fi, parca nu-mi vine sa ma duc saptamanal la doctor sa-mi verific colul, de aceea vreau sa stiu care ar fi simptomele care ar fi cazul sa ma ingrijoreze, ca sa pot lua masuri din timp.
E posibila o deschidere a colulului asha, tam-nesam, acum ca am trecut de jumatatea sarcinii?

Multzam anticipat,
Lordra21+

de la 25 de saptamani am inceput sa am contractii nedureroase si dureroase frecvente,la 28 s-a deschis colul si a trebuit sa stau la pt cu injectii de no-spa si scobutil .Sincera sa fiu nu am simtit ca s-a deschis colul dar stiu ca de la contractii f dese dureroase sau nu se deschide colul.
Lungimea colului tau este chiar ok ,eu de la 28 de saptamani aveam colul "lung " de 1,5-2 cm.

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI
BEBE 2


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=3" target="_blank">poze in concurs Anca1 si Anca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely2009 spune:

Buna fetelor,
colul uterin are lungimea normala intre 3-5 cm, deci este considerat scurt sub 3, la mine doctori miau verificat colul la 20 saptamani, cand a vazut ca era 1 cm, de atunci sunt la pat si fac injectii cu Progesterone o data pe saptamana, stateam 8 ore la birou si simtomele sunt dureri de spate si presiune (dureri de burta) plus contractii foarte dese care nu sunt normale. Acum la 27 de sapt colul meu a ajuns la 2.3 cm dar tot tre sa stau in pat, sa fac injectii si nimic altceva.
Daca se deschide colul uterin e dn cauza greutatii bebelui(asta se vede numai dupa ce bebele incepe sa ia in greutate dupa 20 sapt ) sau din cate am citit eu col uterin insuficient dezvoltat si se vede de la inceputul sarcini.
Numai bine la toate gravidutele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Buna,fetelor.
Eu la 20 de saptamani aveam colul de 38 mm si inchis ,si dr si ecografistul mi-au zis atunci ca -i un pic cam scurt dar nu-i motiv de ingrijorare ,mai multa odihna in pat si cu o perna sub picioare astfel incat greutatea lui bebe sa nu apese pe col si sa-l forteze.Am mers in continuare la serviciu,m-am plimbat dar am fost un pic mai atenta.Acum il am de 2 saptamani si ceva sters si dilatat 1 cm ,in schimb contractii nu prea ,dr zice ca mai stam vreo saptamana .Si eu stiam de la dr ca acele contractii dureroase pot determina scurtarea colului.Aaaaa,si inca o chestie pe care mi-a zis-o dr:mai depinde un pic si de la femeie la femeie ,nu toate avem aceeasi lungime standard a colului inainte de a ramane insarcinate.
Sarcini usoare si bebei sanatosi va doresc!

Mirela 36+ minunea mea Antonia Maria

Jurnal de bebe strumf
NOI
bombonika mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

....si nu am avut niciun simptom cum ca mi s-a scurtat si dilatat colul.Am avut un soc cand mi-a zis dr .

Mirela 36+ minunea mea Antonia Maria

Jurnal de bebe strumf
NOI
bombonika mea

Mergi la inceput