deschidere col - simptome

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Mie mi-au zis si ginecologul si dr de la eco ca e scurt, ginecologul mi-a zis la control luna trecuta ca simte colul scurt la palpare si m-a trimis la eco, am programare luni la ginecolog, o sa ii arat masuratoarea de la eco si o sa il intreb daca colul meu e scurt. Citind ce scrieti voi, inclin sa cred ca au innebunit si dr meu si dr de la eco! Hai ca va zic ce mi-a zis dr luni. M-am mai linistit, acum ca am citit ce ati scris voi.
Pupici la toate fetele.
Monica-Elena, frumos bebe ai, sa iti traiasca si sa te bucuri de el!
Anda si bebe Mark 16+

toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20724;122/st/20060107/dt/8/k/0200/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Da, solutia cu cerclajul este foarte buna si iti ofera siguranta cat de cat... Dar ce te faci cand colul se deschide la 5 luni, cand nu se mai poate face cerclaj, decat cu riscuri? Repaos, tratament si rugaciuni spune dr. meu. A trecut cineva cu bine peste o astfel de experienta?

Tania & Punctuletz 20+
Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Repaus la pat Tania pana la 9 luni. La mamici de iulie august avem o mamica care a stat inpat in spital 3 luni si ceva si acum are un baietel mare si frumos. Deci se poate...curaj.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Aoleu Tania, tu ai colul deschis? Eu n-am prins faza pe topicul nostru si n-am reusit sa citesc din urma.... Ai grija de tine, puiut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Am uitat sa iti spun Tania eu desi am avut cerclaj am stat la pat 9 luni sarcina fiind obtinuta prin fiv.Deci cu repaus si tratament adecvat vei reusi sa duci sarcina la capat.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Si eu am cerclaj, fiindca pe la 16 sapt aveam colul scurt 2,4mm parca.Dupa cerclaj , m-am comportat absolut normal, adica am condus, am iesit la plimbare, am mai stat si in pat, cate un pic din fiecare cu prudenta.Cerclajul e un plus de siguranta, in nici un caz un motiv in plus de incorsetare.Daca nu ai contractii , poti avea o sarcina absolut normala.Si la mine sarcina e obtinuta prin FIV, am stat stresata mai mult in primele luni, dupa care am incercat sa am o atitudine cat mai pozitiva, si cred ca in mare parte am reusit, desi pe parcurs apar multe ingrijorari si multe intrebari, care de regula isi gasesc raspunsul printr-o ecografie .


AniS *** si bebelina mea dulce Ingrid *** 38+
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Monica-Elena, Lavi02 multumesc de raspunsuri. Dr. meu s-a pronuntat ca "col scurtat si intredeschis in V" si m-a lasat dupa 12 zile de spitalizare acasa, cu tratament adecvat. Deocamdata ma simt foarte bine, parca n-as avea nimic si tocmai de aceea nu ma pot obisnui cu repaosul la pat, mai ales ca nu-l pot defini: toata ziua? ma pot plimba prin casa? pot sa-mi gatesc cate ceva? etc.etc. Si mai mult, ma obisnuiesc extrem de greu cu miscarile cu "incetinitorul" recomandate de medic, pt ca eu eram o repezita si acum trebuie sa-mi aduc tot timpul aminte ca nu am voi sa ma aplec brusc, sa ma ridic brusc etc.

pupici pentru suport

Tania & Punctuletz 20+
Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Salutare fetele
Am revenit, stiti ca spuneam ca luni ma duc la dr. Mie imi spusese echografa ca am colul scurt la 37mm. Ei bine, ieri dr. mi-a zis acelasi lucru (mai imi zisese odata), col scurt si moale si a inceput sa imi zica ca am avut contractii, eu nu si nu, as fi stiut si eu, nu? El mi-a zis ca depinde de echograf cum masoara colul, in functie de vezica urinara etc. Voi stiati asa ceva? Dr. mi-a zis ca un col normal ar trebui sa aiba 60 mm. Eu ce sa mai cred? Ma gandesc sa cer o a doua parere, voi ce credeti?
Din ce am citit eu pe aici, la 37mm un col nu e scurt, ce l-a apucat pe dr meu atunci? Mi-a zis sa nu fac efort, plimbari lungi etc.
Nici nu mai stiu ce sa cred. Merci mult de raspunsuri.
Anda si bebe Mark 16+


toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20724;122/st/20060107/dt/8/k/0200/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Observ ca am cel mai mic col de pe aici si totusi nu ma impacientez. Doctorita mea spune ca col de 2,1 cm cat il am eu acum e ok si sa stau linistita. Mai la inceput, pe la 20 de saptamani avea 3,2 cm dar s-a scurtat intre timp.

La prima sarcina, la fel, a oscilat intre 2,8 si 3,2cm si am dus sarcina la termen si nimeni nu mi-a zis ca am colul prea scurt sau sa pomeneasca ceva de cerclaj.

Pupici si multa sanatate!



Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara din burtica +35 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Din cate am inteles eu, lungimea colului se vede si ecografic dar mai bine se vede la consultul pe masa sau la eco transvaginala. Oricum, daca dr ti-a zis sa stai linistita, e bine sa stai asa. Oricum, numai in perioada de sarcina suntem si noi mai rasfatate.

Codruta & 36 saptamani

poze

Mergi la inceput