Palma de Mallorca sau Costa Brava (etc) ??

Palma de Mallorca sau Costa Brava (etc) ?? | Autor: Cordelia

Link direct la acest mesaj

Buna seara fetelor, zilele astea ma duc sa dau un avans pentru "sapta-luna de miere". Va rog frumos daca a fost cineva in Palma de Mallorca sa-mi spuna si mie daca este chiar asa de frumos cum am mai auzit si daca este ok sa mergem acolo ptr voiajul de nunta...! Din cate stiu este o insula si ma gandesc ca nu ai ce sa vizitezi ...pe cand daca as opta pentru -de ex- Costa Brava (sau Costa del Sol etc...) as putea sa vizitez Barcelona si alte chestii .La toate agentiile la care m-am interesat, nu m-au putut lamuri deoarece la randul lor nu erau pregatite decat cu raspunsul :"Este f frumos oriunde v-ati duce!" Stiu ca par cam mofturoasa ,dar este fff important ptr mine voiajul de nunta, consider ca raman niste amintiri de neuitat....sa nu mai mentionez si cheltuiala destul de mare pe care o voi face si deci as vrea sa stiu ca nimeresc "la sigur" ! Un sfat va rog ,cine a fost a vazut....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cordelia spune:

Sau alte sugestii, alte locuri care v-au impresionat mai mult si care sa aiba PLAJA cu nisip fin si marea albastra cristalina....! Poate am, gresit trebuia sa postez subiectul asta la "Nunti..." scuze daca este asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_daneza spune:

Cordelia, eu am fost in Palma de Majorca acum 2 ani si a fost super.E o plaja cu un nisip atat de fin si o apa atat de limpede si fara stanci asa cum e in Costa Brava....E superrrrrrrrrrrrr
Au fost ai mei in Costa brava anul trecut si le-a plakut si akolo, dar e zona mai stancoasa.Intr-adevar Barca e frumoasa...
Ai ce vizita si in Plama , stai calma...Sunt atatea: alte insulite, parcuri, delfinariu natural, manastiri, orasul Plama, fabrica de piekle, fabrica de perle etc...Sfatul meu , pt. luna de miere mergi in Plama.
Luna de miere plakuta!

Dana

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

eu am fost in iunie anul acesta in Mallorca si mi-a placut...chiar daca este o insula, sa stii ca are 3400 km patrati...si chiar ai ce vedea...se organizeaza excursii si vizitezi ce ti-a zis Dana mai sus...poti face si croaziere...si in plus statiunile din jurul orasului Palma sunt 99% "populate" cu turisti nemti, de toate varstele...intalnesti si tineri bautori de bere "la greu", dar intalnesti si pensionari...ce sa-ti mai zic...cluburi si discoteci la greu...noi ne-am imprietenit cu o pereche ce era in luna de miere...

Eliza si Mara (24.01.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Myhaella spune:

Buna Cordelia! Este a treia data cand incerc sa postez un raspuns la intrebarea ta, probabil ca a fost pera lung mesajul si de aceea nu a aparut.

Ce coincidenta, si eu am oscilat intre Barcelona si Palma de Mallorca pentru luna de miere (iulie 2004)! Am ales Palma de Mallorca si a fost superb. Sa stii ca ai ce sa vizitezi, insa trebuie neaparat sa inchiriati o masina (aprox. EUR 130 / 7 zile), se poate achita din tara, la agentia de turism ce va elibereaza vocherele pentru cazare. Trebuie neaparat sa ajungeti la Cap de Formentor (pentru peisaje, munte ce se pierde in mare), pestera Coves del Drach (daca trebuie sa alegi intre Coves de Arta si Coves del Drach te sfatuiesc sa o alegi pe cea in urma, la sfarsit va veti delecta cu un concert mobil ... violonistul canta dintr-o barcuta, plus ca este situata in cocheta staiune Porto Cristo), catedrala de la Lluc (pe traseul spre Cap de Formentor), Port de Pollensa (pe traseul spre Cap de Formentor, pentru portul pitoresc), Alcudia (pentru vestigiile romane, noi nu am avut timp sa ne oprim), Andrax (port pitoresc, iar nu am avut timp), Portals Nous (pentru portul cu iahturi luxoase, mergeti seara la o plimbarica), Sa Calobra (pentru peisaje, munte ce se pierde in mare), Palma City (pentru catedrala La Seu, orasul vechi, shopping, se ajunge cu autobuzul din Playa de Palma), daca te intereseaza, la Manacor (pentru fabrica de perle). Te sfatuiesc sa alegi un hotel situat in Playa de Palma (C'an Pastilla, in nici un caz S'Arenal situat la aprox. 2 km. de C'an Pastilla dar plaja este ingusta, este mizerie, hoteluri inghesuite sau departe de plaja, restaurante indoielnice); in schimb in C'an Pastilla plaja este lata, cu nisip fin, intrare lina in apa, sunt multe hoteluri despartite doar de o strada de plaja, au o superba alee cu palmieri etc. Pe drum spre Cap de Formentor, dupa Valldemossa, opriti-va la hotelul El Encinar, pentru locatia superba!

Iti recomand Mallorca pentru luna de miere. Nu am ajuns inca in Barcelona, sper sa ajung candva. In Mallorca ne-am intalnit cu un cuplu ce vizitase si Barcelona dar spuneau ca este mai frumos in Mallorca. Este adevarat ca in Barcelona te delectezi cu cladirile proiectate de Gaudi.

Am o lista cu obiectivele de vizitat pe care am folosit-o din plin pe parcursul sejurului in Mallorca pe care ti-o pot trimite daca vrei (este in engleza).

Plaja cu nisip fin si apa cristalina ... poate in Liguria sau Lido de Jesolo, Bibione (vezi discutiile de la http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43477) sau in Turcia in anumite statiuni, Madeira sau Tenerife. Coasta Adriatica si Coasta de Azur sunt cu pietre, pe plaja, in apa, desi sunt pitoresti.

Distractie placuta si aveti multe filme sau suficenta memorie pt. aparatul de fotografiat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

Myhaella, indraznesc sa te contrazic....tot ceea ce ai vizitat tu eu am vizitat cu autocarul (si nu sunt fan autocar), dar a fost mai bine ca am fost cu ghid...si am stat in El Arenal, la un hotel care era situat la 400m de plaja, dar mai mult de 5-7 min nu faceam pana la plaja...si palja era f curata, si restaurante curate...si apa lina...si nisip fin...asa ca ...eu cred ca-ti va placea la Palma de mallorca

Eliza si Mara (24.01.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Myhaella spune:

Eliza, depinde de gusturi. Mie nu-mi place sa fiu legata de un grup, ci sa ma opresc oriunde vad o priveliste frumoasa si sa-mi aleg singura obiectivele de vizitat. Oricum, mi-a placut enorm Mallorca. Nu am cautat oferte pentru excursii cu autocarul in Mallorca pentru ca noi aveam deja masina inchiriata insa la agentiile de turism de pe langa hotelul nostru aceste excursii erau destul de scumpe, adica aprox. 20 EUR / persoana / excursie la Coves del Drach, aprox. 20 EUR / persoana / excursie la Alcudia si Manacor, EUR 20 / persoana / excursie la Portals Nous si Andrax, deci nu merita (poate ca tu ai prins niste oferte mai bune). In plus, cu masina am mers pana la Cap de Formentor, pana la Hotelul Formentor unde nu cred ca ajung autocarele, etc. Sunt convinsa ca poti vizita obiectivele din Mallorca si cu autocarul dar cred ca in final este mai convenabil si confortabil sa inchiriezi o masina. Cu S'Arenal, probabil ca am confundat zona, probabil ca acolo deja nu mai era S'Arenal, noi ne-am plimbat cam 2 km. din C'an Pastilla (Playa de Palma), spre un mic port unde plaja era ingusta etc.
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_daneza spune:

Myhaela, o sa te contrazic cu privire la Statiunea El Arenal , nu este adevarat ca plaja e ingusta, e superba, e curata si toate serviciile sunt super!Nu vorbesc din auzite, am fost akolo acum 2 ani si a fost super, drept pt. care ma bate gandul sa merg si anul acesta.
Si nu e necsara inchirierea unei masini, dar de, daca nu te poti delasa decta cu auto, poti folosi f bine excursiile oragnizate cu ghid, sau sunt mijloace de transport f lejere....

Dana

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

Mihaela, ...unde este portul in El Arenal (unde sunt hoteluri mai ieftine, de 2*, sau chiar de 1 *) s-ar putea sa fie intradevar cum spui tu (ca n-am ajuns pana acolo)...dar unde am stat noi, in zona hotelurilor de 2.3.4 * este super...

Eliza si Mara (24.01.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caarra spune:

Pt.luna de miere as alege clar Mallorca,e un loc exotic f.potrivit pt.asa ceva.
Distractie maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super mami spune:

Noi in luna de miere am fost in Mallorca.Cei de la agentie au dreptate, e f frumos si colo si colo.
Eu pt vacanta, de cand m-am ramolit, prefer locuri in care sa stau efectiv cu burtica la soare, nu mai vreau sa vizitez nimic.
In Mallorca poti sa mergi in Palma...daca vrei plimbari mai de oras.
As alege Mallorca.
Nu are cum sa nu-ti placa....dar asta e valabil si pt Barcelona.
Chletuielile cred ca sunt cam la fel in ambele locuri.
In Mallorca e mult mai usor sa inchiriezi o masina.
Asa ca nu te stresa prea tare, ai de ales intre doua locuri foarte frumoase.
Vacanta placuta.Alexandra

Mergi la inceput