Palma de Mallorca sau Costa Brava (etc) ??

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancasoare spune:

Buna seara!

Vinerea trecuta noi ne-am intors din sapta-luna de miere din Palma de Mallorca si pot sa-ti spun ca ne-am simtit excelent, am stat in Playa de Palma.
Noi am petrecut o saptamana acolo, plaja e superba, atmosfera idem, cat despre vizitat.. orasul Palma (catedrala Seu), orasul Inca (centru renumit de pielarie), orasul Manacor(pt fabrica de perle), pesterile (coves de Hams, Arte, Drach), orasele Soller, Sa Calobra, Porto Cristo.
Poate vi se par multe orasele, insa distantele sunt mici ... puteti inchiria o masina pentru 3 zile (banuiesc ca vreti sa stati si la plaja restul), va costa aprox 35 euro/zi. Masinile se inchiriaza cu pasaportul si permis de conducere, sunt o gramada de firme de rent-a-car si nu va cer nici carte de credit, nici sume de bani garantie.
Noua cei de la rent-a car ne-au facut si traseu pentru excursii, la ei drumurile sunt foarte bune si foarte bine marcate, asa ca nu va faceti grija ca va puteti rataci.

Excursii de genul " turul insulei" (aprox 50 euro/pers)sau "vizitarea pesterilor" (35 euro/pers) puteti cumpara si de receptia hotelului, insa eu va recomand sa inchiriati masina pt ca veti iesi mult mai ieftin si e mult mai lejer sa mergeti de capul vostru... oricum peste tot va veti intalni cu autocarele de turisti

In Palma de Mallorca mai sunt 2 aquapark-uri, in Arenal si in Magalluf.

Intr-un cuvant a fost superb!

cu drag,
AnFlo

Bad Dobby!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Cine merge vara asta in Mallorca? Cu copilul/copiii a fost cineva?

Eu vreau neaparat, ma gandeam prima data la Ibiza, dar, pana la urma am ales Mallorca. Candva, la inceputul lui august, vreo 10 zile. Pausal, cu avionul si semi-pensiune. Pana la sfarsitul lunii incerc sa fac rezervarea, deocamdata studiez ofertele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

quote:
Originally posted by Cristina_C

Cine merge vara asta in Mallorca? Cu copilul/copiii a fost cineva?

Eu vreau neaparat, ma gandeam prima data la Ibiza, dar, pana la urma am ales Mallorca. Candva, la inceputul lui august, vreo 10 zile. Pausal, cu avionul si semi-pensiune. Pana la sfarsitul lunii incerc sa fac rezervarea, deocamdata studiez ofertele.








Noi ne ducem vara aasta in mallorca, pe la jumatatea lui iulie.
Cu copilul dupa noi ,bineinteles.
Cred ca vom sta vreo 2 sapt.


Ile, mami de Vivian (07.03.2006)


http://good-times.webshots.com/photo/2040193270101233639hAhBhR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Noi vrem in august - vreo 10 zile. Ile, ai ales deja hotelul?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lu_mi spune:

Si noi vrem sa mergem in Mallorca, tot cu copilul, la sfirsit de iulie - inceput de august. Ne tenteaza sa mergem pe cont propriu, cu avionul pina la Barcelona, sa stam citeva zile acolo si apoi cu feribotul la Mallorca. Bineinteles, cu inchiriat masina pe toata perioada, ca altfel nu ne descurcam cu cel mic.
Ati gasit vreun hotel cu facilitati pentru copii (piscina copii, loc de joaca)? Oare in ce zona e mai potrivit de mers cu copii?


Lumi si www.flickr.com/photos/mihai2003/sets/" target="_blank">Mihai (21.11.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Lu mi, cineva mi-a "vandut" un pont cu Alcudia. Oscilez intre Alcudia si Can Picafort, care-i tot in zona aceea (la vreo ora distanta de aeroport, insa). Uite harta cu toate statiunile din Mallorca: http://www.mallorca-explorer.de/straende-buchten.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucetina spune:

Buna tuturor,

Eu am fost anul trecut in Mallora la inceputul lunii octombrie. Mai precis am stat in Illetes, undeva la 5 km de Palma. Este o statiune foarte frumoasa insa fara plaja :( (asa este de fapt in majoritate insula). Intrarea in apa se face direct de pe stanca, ca intr-o piscina. Apa este un albastru f frumos.

Am stat 7 zile si pentru ca insula este destul de mica am inchiriat o masinuta si in aproape fiecare zi am vizitat cate un colt al insulei. Merita vazuta toata .

Eu recomand statiunea Sant Elm, o statiune cu plaja, cu nisip foarte fin si aproape alb. Vederea este mirifica, catre un mic deal care creste din apa. Recomand aceasta statiune deoarece este cocheta, linistita si retrasa, asta pentru cine doreste un sejur de relaxare si recreere.

Mai sunt si alte statiuni cu plaja foarte mare, insa sunt foarte aglomerate si deloc linistite. Iar viata de noapte rulz.

Concediu placut si astept pareri.

Ralucetina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

quote:
Originally posted by Cristina_C

Cine merge vara asta in Mallorca? Cu copilul/copiii a fost cineva?

Eu vreau neaparat, ma gandeam prima data la Ibiza, dar, pana la urma am ales Mallorca. Candva, la inceputul lui august, vreo 10 zile. Pausal, cu avionul si semi-pensiune. Pana la sfarsitul lunii incerc sa fac rezervarea, deocamdata studiez ofertele.






Cristina, noi am fost anul trecut in septembrie cu copii in Mallorca! ne-am comanadt biletele din internet cu vreo cateva zile inainte de a zbura, am zburat cu Air Berlin, a fost ft bine, semi-pensiune, am stat intr-o statiune Cala Dor se numea, noi nu am vrut in Palma! Statiunea era cam la o ora departare de Palma, dar ne-a asteptat un microbuz si ne-a dus pana acolo! Hotelul a fost fain, erau apartamente de 2 camere cu bucatarie dotata cu frigider, aragaz, pretul a fost bun, plaja super, era mica cam de vreo 25 m lungime, situata intre stanci, astfel ca copii nu puteau pleca, si ce ne-a placut cel mai mult peste tot erau numai familii cu copii! Iar apa super,calda inca, nisip in apa ...!
Iar vremea nemaipomenita...iti aduci aminte si tu ce vara a fost in Germania, numai ploi!

Anul acesta vrem tot in septembrie, dar mie mi s-a pus pata pe Lanzarotte, insa ne luam bilete tot asa, cu cateva zile inainte!

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonik84 spune:


Buna Mihaela,

M-ar interesa si pe mine lista asta cu punctele de vizitat in palma. Noi plecam in august si ne-ar fi de mare folos.

Merci frumos!


Citat:
citat din mesajul lui Myhaella

Buna Cordelia! Este a treia data cand incerc sa postez un raspuns la intrebarea ta, probabil ca a fost pera lung mesajul si de aceea nu a aparut.

Ce coincidenta, si eu am oscilat intre Barcelona si Palma de Mallorca pentru luna de miere (iulie 2004)! Am ales Palma de Mallorca si a fost superb. Sa stii ca ai ce sa vizitezi, insa trebuie neaparat sa inchiriati o masina (aprox. EUR 130 / 7 zile), se poate achita din tara, la agentia de turism ce va elibereaza vocherele pentru cazare. Trebuie neaparat sa ajungeti la Cap de Formentor (pentru peisaje, munte ce se pierde in mare), pestera Coves del Drach (daca trebuie sa alegi intre Coves de Arta si Coves del Drach te sfatuiesc sa o alegi pe cea in urma, la sfarsit va veti delecta cu un concert mobil ... violonistul canta dintr-o barcuta, plus ca este situata in cocheta staiune Porto Cristo), catedrala de la Lluc (pe traseul spre Cap de Formentor), Port de Pollensa (pe traseul spre Cap de Formentor, pentru portul pitoresc), Alcudia (pentru vestigiile romane, noi nu am avut timp sa ne oprim), Andrax (port pitoresc, iar nu am avut timp), Portals Nous (pentru portul cu iahturi luxoase, mergeti seara la o plimbarica), Sa Calobra (pentru peisaje, munte ce se pierde in mare), Palma City (pentru catedrala La Seu, orasul vechi, shopping, se ajunge cu autobuzul din Playa de Palma), daca te intereseaza, la Manacor (pentru fabrica de perle). Te sfatuiesc sa alegi un hotel situat in Playa de Palma (C'an Pastilla, in nici un caz S'Arenal situat la aprox. 2 km. de C'an Pastilla dar plaja este ingusta, este mizerie, hoteluri inghesuite sau departe de plaja, restaurante indoielnice); in schimb in C'an Pastilla plaja este lata, cu nisip fin, intrare lina in apa, sunt multe hoteluri despartite doar de o strada de plaja, au o superba alee cu palmieri etc. Pe drum spre Cap de Formentor, dupa Valldemossa, opriti-va la hotelul El Encinar, pentru locatia superba!

Iti recomand Mallorca pentru luna de miere. Nu am ajuns inca in Barcelona, sper sa ajung candva. In Mallorca ne-am intalnit cu un cuplu ce vizitase si Barcelona dar spuneau ca este mai frumos in Mallorca. Este adevarat ca in Barcelona te delectezi cu cladirile proiectate de Gaudi.

Am o lista cu obiectivele de vizitat pe care am folosit-o din plin pe parcursul sejurului in Mallorca pe care ti-o pot trimite daca vrei (este in engleza).

Plaja cu nisip fin si apa cristalina ... poate in Liguria sau Lido de Jesolo, Bibione (vezi discutiile de la http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43477) sau in Turcia in anumite statiuni, Madeira sau Tenerife. Coasta Adriatica si Coasta de Azur sunt cu pietre, pe plaja, in apa, desi sunt pitoresti.

Distractie placuta si aveti multe filme sau suficenta memorie pt. aparatul de fotografiat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Am vazut si Mallorca si Barcelona, dar as inclina spre Mallorca pt luna de miere. Insula e ff frumoasa si tzi- as recomanda sa inchiriezi masina. Eu la vremea aia nu aveam carnet, am stat in Calla d' Or si am luat 3 excursii in 8 zile#128516;Clar am iesit mai scump decat inchiriam o masina care era pe la 20 euro/ zi parca.

Cristina, noi am stat inntr- un club, Es Talaial, ne- a placut tare mult: animatie in germana pt copii de toate varstele, program f frumos seara pt adulti. Am vazut destul de multe locuri, zic eu, dar Bianca mea mereu spune ca cel mai frumos concediu a fost cel din Mallorca Nu ratati sa mergeti la pestera si sa vedeti violonistul...e tare frumos. Si acvariul din Palma merita vazut pt cine merge cu copii.

Cine e fara copii, sa mearga in Balaman

Mergi la inceput