Mamici si viitoare mamici de gemeni (6)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Buna,fetelor.
Nu am mai postat de miult,dar suntem bine.
La ultima eco ,la 21 sapt ,baietii aveau 430 si 409 g.Vineri merg din nou la eco.
Sarcina mea e monocorionica si monoamniotica.
Te salut,Elyane.Din cate imi amintesc,noi doua suntem in situatii asemanatoare:mai avem acasa o fetita si dorind sa avem al doile-a copil ne-am trezit cu doi.Nu-i nimic,sanatosi sa fie.Tu cum te descurci ce cea mica? Te lasa sa te odihnesti? Ca eu nu prea am parte de asa ceva.Noroc ca pana acum m-a ferit Dumnezeu de probleme.Dar greul abia acum incepe.

Luminita23+ si Daria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Levi, da, ai tinut bine minte... mai am o mandra... de 2 ani... si acum sa vedem ce mai urmeaza... Stiu doar ca un bb este fetita, dar sunt sanse sa avem si un baiat.
Cu mandra ma decurc cum pot... cand e tac'su acasa, are el grija sa o duca afara, sa stea dupa fundul ei... Daca nu e acasa, stam amandoua in casa... ne certam ca nu are astampar... ca prea la "popii"... Eu nu mai am cum sa ies cu ea afara, pt. ca tb. sa fac cat mai putin efort (preferabil deloc) si in parc nu se poate... ca mereu vrea ori in leagan, ori in topogan...
Cand e frumos afara, mai o scoate dupa-amiaza socara sau tac'su... daca vin la ore rezonabile... Cand nu, ghinionul ei, sta in casa toata ziua si mi-e o mila de ea, ca se plictiseste si o vad ca e atat de fericita cand aude copiii afara...

Eu de ceva vreme nu mai am avut probleme, fara sangerari sau contractii... sper sa fie mai bine la urmatoarea eco... sa fie placenta cat mai sus.

Urmatoarea eco. o fac peste 2 sapt. asa ca mai am de asteptat... si nu mai pot de curiozitate


Eliana (19 sapt.) si Elena (23 octombrie 2004)www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">
S-a mai nascut o stea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Buna fetelor!
Elyanne si Levi si eu sunt in aceeasi situatie ca si voi.Fetita mea Sarah are 1 anisor si 7 luni si eu acum sunt insarcinata 9+ cu gemeni.Sunt foarte fericita si sunt intr-o perioada cand imi vine sa spun la toata lumea ca astept
Sa ne ajute D-zeu sa trecem cu bine si sa avem copii sanatosi,caci restul mai greu sau mai usor va trece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauracatu spune:

salutare mamici!
Io tot va mai citesc dar amu cred ca veni timpul sa scriu si io, caci am ramas socata la eco pe 21 oct, ca sunt 2 oua, deci sarcina gemelara monocoriala biamniotica, bine si la felul in care se uita tanti aia la monbitor de nu ii venea sa creada ce vede, m-a socat si mai tare... La care prietena mea care era in sala cu mine afirma:
" Stiam io ca nu faci lucrurile pe jumatate, dar chiar si acum?"
eh, sper sa fie bine.
E prima mea sarcina, asteptata de mult timp, azi am mai descoperit ca am si Rh negativ, astept saptamana viitoare sa vad al sotului, ce mai, am multe frici, dar le depasesc io.
Invat de la voi cum sa trec peste starile astea. In rest, am sa va mai scriu cand mai e ceva deosebit.
Va pupacesc
Laura Balaura

Catu Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Felicitari noilor viitoare mamici de gemeni. Sa fiti sanatoase si sa aveti o sarcina usoara, fara probleme. E greum dar e o chestie deosebita si merita tot efortul. Va pup si va urez tot binele din lume.

Luminita, Eliana, clreola la voi e chiar mai complicata treaba . Voua va urez putere multa, ca o sa aveti nevoie. Dar sunt sigura ca o sa fie tare bine cand puiul cel mare o sa va ajute la crescut ingerasii mici.

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Sanatate dragelor si fiti binevenite in clubul celor mai mandre mamici de pe DC!
Sa va ajute Dumnezeu sa aveti o sarcina si o nastere usoara si gemenei sanatosi, voiosi si mancaciosi!
Sfat (pentru cine vrea sa il asculte): stati cat mai cuminti, lasati serviciile, curatenia, spalatul, gatitul si mai ales ridicarea greutatilor pentru urmatorul an chiar daca nimeni nu v-a recomandat asta. Dormiti cat mai mult (trebuie sa faceti provizii), mancati des si cat mai variat si in general lasati-va rasfatate.
Nu e bine sa risti o nastere prematura doar pentru ca esti de parere ca "mie nu mi se poate intampla asta!"


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Creola, Lauracatu, bine ait venit!

Creola cred ca mandrele noastre vor avea cam aceiasi varsa cand se vor naste gemenii... dupa calculele mele. A mea ar avea 2 ani si 3-4 luni.

Laura si eu am fost la fel de socata si speriata de veste... dar intr-o saptamana m-am obisnuit cu ideea... si am reusit sa ma conving ca suntem in stare si ne vom descurca... Acum mi se pare ciudata reactia celor din jur care se minuneaza... Nu mai mi se pare atat de greu ca la inceput...
Ramane de vazut...

Eu, in general, sunt f. optimista... asa ca mai greu reuseste careva sa ma aduca cu picioarele pe pamant...

Noi sa fim sanatoase... sa stea bb-ii cat mai mult in burtica... sa creasca mari... Ca asta e singura parte care ma ingrozeste... sa nu se nasca mici si pitici...

Sheannamp multumim mult. Asta incerc sa fac... sper sa reusesc, mai ales cu mandra pe cap... o mica terorista.


Eliana (19 sapt.) si Elena (23 octombrie 2004)www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">
S-a mai nascut o stea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Foarte corect ce a spus Sheannamp! As ma adauga un singur lucru: iesiti in oras, mergeti la un suc, la restaurant, la cinema, meci, teatru sau orice va place. Pe langa somn, cititi, jucati jocurile preferate la calc, uitati-va la tv. Va spun sigur ca nu o sa mai faceti mai nimic din toate astea cam un an dupa aparitia gemenilor din cauza lipsei de timp si a dependentei celor mici de voi. Daca mai poti iesi cu un copil la terasa o ora, cu doi e aproape imposibil.
Pupici si sanatate multa!

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauracatu spune:

Multumesc fetelor, pentru sfaturi!
Adevarul e ca de abia sunt in 10 saptamani si acum doar greata e principala mea preocupare. Ma chinui sa fac miscare cat pot, insa asta mi-a atras si o raceala medie, pe care o combat cu tone de lamaie si miere.
Socul mi-a mai trecut, acum incerc sa imi imaginez cum va fi mai departe.
Va pupacesc si e super sa am sfaturi de la mamici de gemeni.
Asa.........acuma pe mine ma bantuie o intrebare: daca bebeii mei sunt in 2 saci amniotici diferiti, dar in aceeasi placenta , trebuie neaparat sa fie de acelasi sex? io asa citii, insa mai sper si io.....
cine a avut astfel de sarcina? Monocoriala biamniotica? Si ce bebei aveti?
Va pupacesc
Laura Balaura

Catu Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Dragele mele, daca voi ati fost socate sa aflati de gemeni ce sa mai spun eu cu ai mei tripleti? A fost soc pur si simplu!
Mai ales ca nu am facut nici un fel de tratamente de fertilizare sau alte chestiuni de genul asta!
Stiu ca e o sarcina destul de complicata, dar mi-am zis ca asta e situatia si incerc sa fac fata pe cat pot!

Acum avem 6 saptamani si 6 zile. si Am vazut trei inimioare la ultimul ecograf! Doi sunt intr-un saculet iar celalalt este separat, in saculetul sau!

DPN ar fi 23 iunie, dar cum sarcinile multiple nu prea ajung la termenul de 40 de saptamani, as fi fericita sa fie tauri!

Voi mai stiti cazuri de tripleti?

Mari

Mergi la inceput