Sezatoarea canadiana (29)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Am revenit si noi din vichend, am fost la Toronto Zoo, sa-i mai potolim din energie Yasminei.

Myrrha, incearca agentia State Farm, are preturi destul de competitive si pune-l pe sot sa-si dea si G full, o sa va scada atunci asigurarea un picut, si pe masura ce acumulati experienta in ale sofatului . Ce mai faci tu? Cum e in vacanta? Cu ce-ti mai ocupi timpul?

Despre Kitchener, unde am locuit pt. putin timp cand am venit in Canada, si mie mi se pareau cam grasi cei de acolo ca sa nu spun obezi, si in general nu prea mi-a placut atmosfera de acolo. Plus cu joburile, destul de dificil, in functie de domeniul fiecaruia, am observat ca predomina cele tehnice, desi desigur, nu e o regula. Deci Laura, n-ai decat sa schimbi zona mai la centru, pe mine ma innebunesc cei de pe Lake Shore cu roller-skatingul, au un corp de invidiat atat femeile cat si barbatii . Chestia cu puritanismul, eu una am observat pe plajele din Dominicana sau Cuba unde vin turisti din absolut toata lumea 2 tabere: unii cam imbracati (din Nord America ), si altii cam despuiati (barbatii in slipuri si femeile topless...mijloc de recunoastere a europenilor ). Si cum n-am observat ca pe americani sa-i deranjeze costumul uneori de-a dreptul indecent al europenilor, nu vad de ce ne-ar deranja pe noi ultra-decenta lor .

Adela, depinde foarte mult cine isi va gasi un job prima data, cert e ca in QC gasesti mult mai greu un serviciu comparativ cu Ontario, cred ca asta e diferenta, in schimb in QC ai avantajul invatarii limbii franceze pe banii statului, chiriile, scolile mai ieftine samd. Depinde ce preferi....mult noroc

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Salutare fetele,
vad ca ati avut un weekend fain si un subiect de discutzii despre montreal, depinde fiecare cum pune in balantza avanatajele pt el si familia lui.

Noi am venit aseara din Algonquin aprk-stiti ca e cel mai amre, a fost superb, vremea f. buna, no humidity, nu mai mult de 28-29C, apa calda, peste bun-file de bas am mincat si relaxant. Am pus nsite poze sub denisa, la albumul algobquin july 2005.
Voi ce planuri aveti de long weekend? Noi vrem sa mergem in zona Bancroft, stiti vreun provincial park pe acolo?
O saptamina usoara!


Denisa
13+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Myrrha, ti-as trimite mesaj privat, dar vad ca nu ai activata optiunea. Povestea cu brokerul e mai lunga, dar eu cred ca merita sa incercati. Al nostru ne-a explicat ca ei, brokerii, au alte contacte la firmele de asigurare si pot negocia contracte mai bune pentru clientii lor. Iar tu nu platesti nimic brokerului, ei tot de la firmele de asigurari isi primesc comisionul pentru ca le aduc clienti.

Adela, noi am plecat in Canada cu gandul de a ne stabili in Quebec, desi amandoi stiam engleza mai bine decat franceza. Pe vremea aia puteam vorbi franceza cat sa ma descurc, dar cand am ajuns in Montreal am realizat ca nu intelegeam nimic din ce se vorbea pe strada si in magazine. Asa ca am stat o saptamana si ne-am mutat in Ontario unde sotul meu avea o oferta de servici. Pana la urma sunt fericita ca soarta ne-a adus in Ontario, caci e foarte important important e sa cunosti limba. Cel putin eu as fi fost foarte frustrata sa petrec mult timp intr-un loc in care sa nu pot comunica bine.
Sotul tau ce meserie are? Daca e in domeniul tehnic sunt sanse mai bune sa isi gaseasca de lucru in Ontario, cel putin asa spun toti inginerii pe care i-am cunoscut aici (Ontario).
Oricum, limba e foarte importanta. Voi inca mai aveti timp de stat in tara, asa ca incurajeaza-ti sotul sa invete cat mai mult acolo, e pacat sa piarda timpul. Expune-l tot timpul la engleza sau franceza, sa asculte, sa citeasca... n-am cuvinte sa spun cat de important e sa poti comunica. Ca emigrant ai extrem de multe de invatat despre sistemul de aici, esti bombardat permanent cu informatii, trebuie sa iei decizii, iar limba ar trebui stiuta cat mai bine de acasa.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Myrrha-si eu am un brooker f. bun sa stii, care mi-a dat o cotatie super buna si la inceput dc duci un training driving certificate( il poti lua de la un instructor platind 150cad si fara sa attend classes) itria dauga vreo 18 luni vechiem al carnet-ccea ce e f. important.
Zi-mi dc vrei sa vorbesti cu brookerul meu- avantaje ar fi ca in viitor dc mai luati o masina, aveti ditntr-n foc 20% reducere si dc puisi casa pe insurance icna 10%. Noua ne-a dat rate f. bun pe doua masini dupa 2000-fullcoverage.
Bafta multa!


Denisa
13+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

[quote]Originally posted by Alyssa

M-am hotarit sa ma mut la Montreal si mi-am dat timp limita pina la sfirsitul anului. Daca se poate mai repede, mai bine...
Saptamina viitoare miercuri 27 iulie am sa sosesc la Montreal si am sa stau pina luni. Am vorbit sa ma transfere cu munca compania unde lucrez. Au nevoie de un area leasing manager si chiar mi s-a spus ca atunci cind ajung la Montreal sa iesim la un business lunch sa discutam detaliile. Ma incinta ideea deoarece iubitul meu este din Montreal, el nu se poate muta la Toronto din cauza muncii si eu oricum am nevoie de o schimbare...
Ma ingrijoreaza faptul ca nu sint fluenta in franceza. Am invatat-o la scoala in Romania, aici la facultate dar nu am practica si usurinta naturala cu care ma descurc in Engleza... Mi s-a spus ca e ok totusi pentru ca majoritatea proprietatilor se afla in Westmount unde am inteles ca se vorbeste mai mult engleza.



Asa este Alice.Si eu lucrez in Westmount si fff rar folosesc franceza. Majoritatea bogatasilor din zona sunt evrei, vorbitori de engleza.
Unde va fi sediul unde vei lucra? Vom fi vecine oare?

Si asigurarea este ieftina intr-adevar. Eu platesc chiar mai putin decit Ira, la masina veche de 3 ani.

Dana si gemenii
Voiculestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Multumesc frumos, fetelor, studiez problema cu PM-ul, ca nu's ce l-a apucat.

Donia, Denisa, da, ma intereseaza telefoanele brokerilor vostri, am ajuns la concluzia ca falimentam daca dam 250 $ pe luna . Sunam si la State Farm, e buna si ideea cu certificate of driving lessons fara lessons (ca n-avem timp de-asa ceva). Stiu ca in timp mai scade, dar tot e mult deocamdata...

Noi ne bucuram de racoarea... aerului conditionat (fireste ), merg la un curs de germana (care e zilnic ) si "meditez" o colega grecoaica la latina .

Am tot vazut pomenit pe forum numele lui Francoise Dolto si am zis sa profit de vacanta sa vad care e treaba cu ea - ei, acum sint addicted , abia astept o clipa libera sa ma infund intr-un Timothy sau Croissant Tree sa citesc. Ma pregatesc si eu pentru viitooooooarea mamica din mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Inca n-am dat de capul PM-ului, mi-am sters toate mesajele trecute, nu stiu ce altceva sa-i fac . Dar puteti sa imi trimiteti email, e activata optiunea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

myrrha, eu iti zic aici ca il am acuma in minte ca am vorbit azi ceva cu el, dar sa iti faci rost de certificatul ala, dc nu ai nici un instructor poate aflu si eu 1-2 nume, ok?Am si carte ad evizita de la cel cu care am dat eu, dar tb sa o gasesc ca a fost acum 3 ani
Deci il chema pe brooker Stan O'Neal- 905-826-5122, ext. 226, de la Meadovwale Insurance si am aflat ca Toronto Dominion are cele mai bune pretzuri se pare, si noi avem acuma cu ei.Bafta, si eu stiam cev a germana, nde iei cursul?

Denisa
14
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

quote:
Originally posted by myrrha

Am tot vazut pomenit pe forum numele lui Francoise Dolto si am zis sa profit de vacanta sa vad care e treaba cu ea - ei, acum sint addicted , abia astept o clipa libera sa ma infund intr-un Timothy sau Croissant Tree sa citesc. Ma pregatesc si eu pentru viitooooooarea mamica din mine.





Chiar ca voiam sa va intreb ce mai cititi voi, canadiencelor? Eu m-am delectat in ultima vreme cu Coelho si Stephen King . Ia spune repede Myrrha, ce citesti de faimoasa psihanalista, care dintre lucrari? Si mai ales, cand se concretizeaza proiectul ?

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by miti2004

"si prin centru, ar fi si pacat cand sunt atatea terase, restaurante de diverse bucatarii, cantine, etc. Si toate ieftine, intre 5 si 10$ mananci bine. La 1 pers ma refer.

Pupi, Irina"

Irina, te rog da-mi si mie niste nume de restaurante d'astea mai ieftine, gen 5-10$...tot din montreal postez si eu.

multumesc, miti



Miti, chiar azi am mancat in Outremont vis-à-vis de banque laurentienne parca, nu stiu numele restaurantului, am intrat la plezneala ( de foame ), dar am mancat somon in feuilletage cu garnitura de castraveti si morcovi in sos erable, cu salata de portocale, pamplemousse, rosii si un sos mai dubios asa, de care nu m-am atins , 7 $ fix. Suna aiurea combinatia, dar te asigur ca m-am lins pe degete de bun ce era. Io n-am putut sa-i fac fata singura, am lasat mancare in farfurie, dar nu-s asa de mancacioasa ca sa fiu punct de referinta...

Daca vrei un ghid al restaurantelor, fa o vizita la http://www.bonjourquebec.com/francais/index.html, sediul e in downtown, acolo poti gasi un ghid al restaurantelor montrealeze gratis. Io de obicei mananc pe CDN, sunt fel de fel de restaurante ieftine. Cafeneaua mea preferata e second cup. Incearca frapuccinno glacé de acolo, e crima de bun ce e, numa' ca e cam scump, pretul variaza in functie de marimea paharului.

Uf, e 1 juma', am ajuns tarziu acasa ca am umblat (necuminti, deh) pe la parada gay si a fost cu intarziere. Noapte buna.

Vara quebecoise

Mergi la inceput