Sezatoarea canadiana (29)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

M-am hotarit sa ma mut la Montreal si mi-am dat timp limita pina la sfirsitul anului. Daca se poate mai repede, mai bine...
Saptamina viitoare miercuri 27 iulie am sa sosesc la Montreal si am sa stau pina luni. Am vorbit sa ma transfere cu munca compania unde lucrez. Au nevoie de un area leasing manager si chiar mi s-a spus ca atunci cind ajung la Montreal sa iesim la un business lunch sa discutam detaliile. Ma incinta ideea deoarece iubitul meu este din Montreal, el nu se poate muta la Toronto din cauza muncii si eu oricum am nevoie de o schimbare...
Ma ingrijoreaza faptul ca nu sint fluenta in franceza. Am invatat-o la scoala in Romania, aici la facultate dar nu am practica si usurinta naturala cu care ma descurc in Engleza... Mi s-a spus ca e ok totusi pentru ca majoritatea proprietatilor se afla in Westmount unde am inteles ca se vorbeste mai mult engleza.
Gradinita este atit de putin??? Eu platesc la fete $1,000.00 pe luna... Sa fie chiar atit de ieftin sau e in functie de salariu? Oricum am sa ma uit si la detaliul asta cind voi fi acolo. Fetele mele au sase ani si patru ani aproape...

Pentru cazare uitati-va pe Days Inn si daca va convine va pot scoate mai iefin ca doar lucrez cot la cot cu ei... Vezi la www.daysinn.com

Well, astept sfaturi despre Montreal...


Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Alyssa, gradinita pentru bb-ul meu (2ani) este de 140cad/luna, asta pentru ca este la un CPE (un fel de gradi de stat).Pretul nu este in functie de venitul lunar ci poate in functie de zona, daca este mediu familial (de obicei max 10 copii cu varste diferite) sau chiar persoane particulare ce au in grija (pe langa bb-ul lor) si inca 1-2 copii.Pretul de obicei in astfel de situatii pleaca de la min 10cad/zi si poate ajunge si la 25cad/zi.Problema este ca se fac inscrieri cu mult timp inainte sau poti avea norocul de a gasi la un mediu familial mai devreme.In cazul in care te hotarasti sa ramaneti definitiv in Montreal, este bine ca atunci cand vii (27iulie) sa faci si cateva inscrieri (on line sau telefon).
Bafta multa pe noul drum, sper sa va placa Montreal-ul, este muuuuult mai linistit si pasnic decat in Toronto.
Asteptam primele impresii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Singurul lucru care ma enerveaza la culme la Montreal ....este ca trebuie sa stii in egala masura si fr si engl fff bine (asta daca vrei sa lucrezi o munca 'telectuala), dar daca tu vii cu serviciul direct din To, nu vor fi probleme...

Intr-adevar, gradinita e f. ieftina aici, se gaseste destul de greu loc, insa eu n-am auzit de cineva care sa fi ramas pe dinafara, fara loc. Inscrierile se pot face si on line la CPE, aici de ex. :

http://www.enfancefamille.org/

Asigurarea la masina ne costa 35 $ la o masina cu venerabila varsta de 10 ani, asta in conditiile in care sotul meu are dosar "curat", chiar daca este incepator in ale condusului canadian.

Scolile de asemenea sunt mult mai iefine decat la To sau wherever in Ca, incepand cu maternelle si terminand cu universitatea. Cred ca preturile variaza intre 2500$ si 4000$/an (sunt si de stat gratis, unele chiar bune, sc. internationala, de ex.), iar diplomele au exact aceeasi valoare ca si cele din On, BC sau Ab. Salariile nu sunt neaparat mai mici (de altfel salariul minim din Qc este mai mare decat cel din On) insa taxele platite sunt mult mai mari. Alocatia este de 400$/luna in cazul in care ai venit de pana 32.000/an/fam., dupa aia incepe sa scada.

Am auzit pareri cum ca Mtl. ar fi un fel de oras de provincie comparativ cu To, imensa metropola canadiana. Statiile de autobuz aici sunt mici, la picior faci 2 statii de autobuz in mai putin de 5 minute, cu masina parcurgi Mtl. in mai putin de 1 ora pe autoroute. Am uitat sa-ti spun ca Mtl are oras subteran, iarna practic poti sa nu scoti nasul afara daca nu ai chef, totul e sa te descurci in labirintul de pasaje subterane, centre comerciale si statii de metro.

Oras european, tot timpul "scandal" in perimetrul central, te calci pe degete de numa' daca faci vreo plimbare ŕ pied seara pe St Catherine, St Denis, etc, forfota, voci si claxoane la o intensitate de 2 ori mai mare decat a Magherului bucurestean. Iarna si vara, nu are importanta. Asta nu te poate face decat sa apreciezi linistea de sanatoriu si calmitatea din cartiere si suburbii.

Preturile la electronice s-ar putea sa fie mai mari dat. taxelor. La mancare nu sunt taxe.

Prea multi romani , parca nici nu as fi emigrata - cateodata, tot timpul imi trec susoteli, glume sau tipete de copil in romana pe la urechi. La magazine, daca ai nevoie de service ŕ la clientele, se gaseste intotdeauna vreun roman prin centrele comerciale mari sa te ajute direct in dulcele nostru grai .

Cred ca asta este singurul oras din lume in care intrebi intr-o limba si ti se raspunde in alta, iar partenerii de dialog se inteleg de minune. Aici vei intalni de multe ori parteneri de dialog care vorbesc nu in frangleza, ci unul in fr si altul in engl., clar si distinct, de te pufneste si rasul cand ii vezi ca asta nu ii deranjeaza deloc, cu timpul te vei obisnui si cu asta .

Cica aici ar fi mai mult mai putini emigranti ca in To., quebecoisii au inceput cu emigrarea acum 10 ani cred, asa ca inca mai au identitate, nu ca in On, unde autohtonii sunt inghititi de masa emigranta.

Nu e mai frig aici, adica ce mi-e -24, ce mi-e -28 (in anumite zile am observat chiar ca in On e mai frig) ....ce trece de -10 mie mi-e perfect egal, e cancer absolut . Vaz'ca noi am supravietuit bine-merci fara "car" iarna trecuta si a trecut si -30-ciul peste noi. Suntem inca vii, in concluzie .

Sper ca nu ti-am facut capul patrat, Irina.

Vara quebecoise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

ira, cum de reusesti sa fii tot timpul asa de optimista ? te invidiez...
si apropo de discutia cu costumele de baie : dupa ce ca vad putin timp soarele, bine ca se tem canadienii de cancer...mai bine s-ar uita mai atenti in farfuria cu junk food ca ma si speriii ce inseamna aici o portie de o persoana !

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura si shoricutzu' Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by laurajr

ira, cum de reusesti sa fii tot timpul asa de optimista ? te invidiez...
si apropo de discutia cu costumele de baie : dupa ce ca vad putin timp soarele, bine ca se tem canadienii de cancer...mai bine s-ar uita mai atenti in farfuria cu junk food ca ma si speriii ce inseamna aici o portie de o persoana !

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura si shoricutzu' Otilia



Laura, nu prea am motive sa nu fiu optimista , suntem sanatosi, tineri, ne iubim, restul e doar un context. Si bogata o sa am timp sa fiu la batranete . Daca te referi cumva la segmentul emigrarii, io ma intreb cum de reusesc sa fie optimisti cei ce au ramas acasa, pentru mine e f. simplu sa fiu asa, in Canada, tara in care toate probl. is rezolvate de-a gata pe jumatate. Daca nici tara asta sa nu ma multumeasca....atunci unde sa ma mai duc ?

Sa stii ca quebecoisii mananca f mult dupa bucataria frantuzeasca in special, si la serv. am avut colegi, si la scoala, la Cegep St. Laurent, si la UdeMontreal, mancau adolescentii numai supe si mancarica gatita si salate, ma omorau cu salatele in recipientele de plastic iarna la -30, si cu supele lor, noi crapam de foame si saream pe sandwich-uri iar ei rontaiau la frunze de salata....Quebecoisii sunt exact la fel de grasi cat romanii, stiu f bine sa manance, toti prietenii mei care au venit din On/State au remarcat asta. Aici f putina lume intra in McDo, cel putin asa e in cartierul meu, si prin centru, ar fi si pacat cand sunt atatea terase, restaurante de diverse bucatarii, cantine, etc. Si toate ieftine, intre 5 si 10$ mananci bine. La 1 pers ma refer.

Pupi, Irina

Vara quebecoise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Montrealosilor, tocmai ce facui o plimbare de seara pe Ile St Helene, c'est d'une beauté ŕ faire pleurer, mai ales cand treci pe podul Jacques Cartier si se vede orasul in vale cu luminite multe, multe, St Laurentul jos, albastru si mirific....Iar pe insulita e viata, totul e in miscare, muzica, dans, party-uri private, fantani luminate in toate culorile si aranjamente florale de vis. Merita sa va duceti macar 1 ora seara, pentru o gura de aer curat, chiar daca ati mai fost - stiu, dar e fantastic de fiecare data.

Vara quebecoise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Melody, "La Multi Ani" pentru Bianca Allison! Sper ca ati sarbatorit din plin. Bun venit si tie la sezatoare, te mai asteptam cu povesti. Cum adica esti fost "purice"?

Nelia, am modificat. Stiam ca ai nascut, ne-a anuntat Ira, parca, dar n-am mai luat la rasfoit capitolele ca sa caut data exacta. Sa va traiasca Tudora si sa va bucurati de minunile voastre! Cum ii place Agatei sa aiba o surioara?

Myrrha, cum de platiti atat de mult pe asigurare? Noi platim mai putin si e inclus si tenant insurance, plus liability. Am gasit un broker bun care ne-a facut asigurarea la ING. Voi unde v-ati asigurat? Daca vrei, iti povestesc pe privat cum am procedat cu brokerul. Si inca ceva: daca va puteti rupe niste timp sa faceti o scoala de soferi aici (doar cursurile teoretice) asta va poate scade rata la asigurare. Sotul meu a facut asta si intentionez s-o fac si eu, la sugestia brokerului.

Laura, am fost anul trecut la voi, in Kitchener, la Bingemans si am vazut si oameni care faceau baie cu tricoul pe ei. Atunci m-am cam mirat, dar acum nu mai am nimic de zis, cred ca e foarte important sa te protejezi bine de soare. Cred ca soarele e mai puternic aici, asta ne-a zis-o si doctorita de familie, tot romanca. Anul trecut am folosit o crema adusa din Romania, cu SPF 15 si a fost apa de ploaie, m-am cam ars cu prima ocazie in care am folosit-o, iar in Romania era OK. Acum fara 30 nu mai ies la plaja.
Si da, si eu raman uimita de portiile de aici. Azi am fost la pranz la restaurant si am avut parte de un platou imens. Ma intreba chelnerita daca vreau sa imi faca un pachet pentru acasa, dar i-am spus ca inca ma mai lupt. Am reusit sa termin crevetii si pestele si am lasat salata si cartofii acolo. Imi spunea o pacienta ca la unele restaurante poti sa comanzi portie de seniori (batrani), care e mai rezonabila, mai aproape de ce stim noi ca inseamna o portie la restaurant.

Myrrha, la chestia cu puritanismul inca sunt in dilema. Pe cand mergeam la cursurile de engleza venise vremea sa invatam denumirile hainelor, etc. Dintr-una in alta, profesoara ne-a spus ca la plaja barbatii poarta trunks, pantalonii aia trei sferturi, la fel ca si baieteii. Fetitele, costume de baie ca mamicile lor, desi sutienul nu ar fi obligatoriu, insa nu poti scapa de gura copiilor, asa ca te consolezi.
Pe de alta parte, ne-a povestit ca fusese mediatizat cazul unei unei femei data in judecata ca se plimbase ziua-n amiaza mare cu sanii goi printr-un parc din Toronto. Si in final femeia a castigat, pentru ca a sustinut ca e discriminare sa i se interzica asta doar fiindca e femeie, intrucat barbatii pot sa se poarte la pieptul gol fara sa fie dati in judecata. Si pe cand sustinea si ea parerea asta, ii cam inflorea zambetul pe buze cand noi ii povesteam ca in Europa se face topless pe plaja, ca tinem copiii in fundul gol, ca barbatii poarta slip si nu izmene.
Oricum, cum scriam si mai sus, acum m-am obisnuit sa vad oameni cam imbracati la plaja, ba chiar mi-am luat si eu un costum de baie care are pe langa slip si varianta de pantalon scurt. M-am gandit ca mai scap de cosmarul epilatului, dar si ca pot sa ma misc mai libera. Si oricum, protectia fata de soare capata tot mai mult teren in ochii mei.


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Salut!
Va cer si eu sfatul pentru ca poate cineva din afara e mai obiectiv...Eu si sotul ne tot sucim si invartim in legatura cu viitoarea noastra locatie in Canada.
Teoretic stiu ca viata in Qc/Montreal e mai ieftina putin si sunt anumite facilitati legate de studii, obtinere de imprumuturi...Cealalta varianta la care ne gandim ar fi Toronto. De ce? Pentru ca sotul desi intelege franceza, nu o vorbeste; in engleza se descurca asa...cat sa nu se rataceasca , dar oricum e mai mult decat franceza...Eu vorbesc ambele limbi straine, deci...dilema e la el! Mi-e tare teama ca venind in Montreal il condamn la somaj pe termen nelimitat (ca nici inclinatii pentru limba franceza nu prea are!)...Iar o situatie de genul asta ar fi extrem de frustranta si pentru el si pentru mine...Si mi-e teama ca ne-ar afecta ca si cuplu.
Voi ce ziceti? Stiu ca decizia nu o putem lua decat noi, dar...poate ati trait si voi experiente asemanatoare la un moment dat si poate aveti un sfat si pentru mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Donia, am mai discutat si noi cu unul si cu altul dintre prieteni si am ajuns la concluzia ca asigurarile sint motivate in primul rind de zona (iar noi stam in downtown). In plus, al meu sotior are permis G2 de numai trei luni, iar experienta de 10 ani din Ro nu prea pare sa conteze... Nici rezidenti permanenti nu sintem. Oricum, mi-ai putea trimite pe PM nr de telefon al brokerului, ca nu ne lasam pina nu incercam peste tot?

Ira, frumoasa pledoaria ta pentru Montreal. Mie mi se pare bilingualismul, si toti quebecosii pe care i-am cunoscut sint foarte calzi, sensibili, europeni - mi-au placut tare. Asa ca daca as fi in locul Adelei si-as avea de ales, eu as alege Montrealul - orice limba se invata, am inteles ca in Quebec se poate sta pe welfare un an si invata franceza. Nu stiu cum e cu joburile ulterior, dar in Ontario nu cred ca iti poti permite sa petreci atita timp cu invatatul limbii si adaptatul la noua lume...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

"si prin centru, ar fi si pacat cand sunt atatea terase, restaurante de diverse bucatarii, cantine, etc. Si toate ieftine, intre 5 si 10$ mananci bine. La 1 pers ma refer.

Pupi, Irina"

Irina, te rog da-mi si mie niste nume de restaurante d'astea mai ieftine, gen 5-10$...tot din montreal postez si eu.

multumesc, miti

Mergi la inceput