va place lasagna?

va place lasagna? | Autor: Teodora D.

Link direct la acest mesaj

daca raspunsul la intrebarea din titlu e da, atunci cu siguranta stiti cel putin o reteta pe care va rog sa mi-o spuneti si mie, am descoperit recent ca lasagna se face mult mai usor decat imi inchipuiam.eu am umplut foile cu ciulama de ciuperci(nu radeti, va rog, stiu ca e indicat un sos bechamel, dar asta mi-a fost mie la indemana).
am intrat si in arhiva(f. bine pusa la punct), dar link-ul de acolo deschide o alta pagina.
astept cu nerabdare sugestii- ca e vorba de retete cu carne, peste sau legume, lasagna sa fie!


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tanya spune:

Uite o reteta incercata de mine care e super buna

http://www.reclamaaaaaa/retete/mancaruri/lasagna/index.html

iar foile eu nu le cumpar le fac ca aici

http://www.reclamaaaaaa/forum/viewtopic.php?t=6360

bafta

Nu avem dreptul de a consuma fericirea fara a o produce

Tanya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

o foaie, bechamel, alta foaie, sos de carne tocata cu ketchup... si tot asa, pana se termina materiile prime. Acopar tava cu alufolie, si la cuptor cu ea!

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:


Reteta mea:
foi de lasagna (din alea la cutie uscate)
1kg carne tocata
1 borcan rosii in sos
2 lingurite bulion
1 usturoi
cimbru
oregano

Sos bechamel
1l lapte
1 lingura faina
1 lingura ulei masline (sau unt)
cascaval

Carnea tocata se pune la calit impreuna cu usturoiul, dupa ce s-a calit carnea pun rosiile si bulionul, putin piper si sare, cimbru si oregano si le las la foc mic pana e gata carnea.

Sosul:
Intr-o cratita pun uleiul si faina pe foc, cand s-a omogenizat pun laptele si il las la fier, la sfarsit pun sare, piper, cascaval.

Cand sunt gata sosurile:

pun un strat serios de sos bechamel (aprope jumatate), apoi un strat de foi de lasagna, apoi un strat de sos de carne, foi de lasagna, etc ultimul stat trebuie sa fie de foi de lasagna peste care se pune sos bechmel. Se baga la cuptor.

Pofta buna!


"So if you tried to understand me
Would you crucify or damn me
Or stand by me
Like smoke around the flame" Vaya con Dios
http://community.webshots.com/user/flafi1
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/4;10716;24/st/20050820/e/Nunta/k/c25d/event.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Iaca ma bag si eu in vorba, am mancat in Italia niste lasagne su-per-be fara carne, cred ca aveau ceva cu branza si spanac si poate ciuperci. Stie cineva o astfel de reteta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Lasagne cu spanac
In loc de sosul de carne ( ragů) faci un sos din spanac si brinza .
Pui spanacul spalat si fara sa-l lasi sa se scurga ( deci asa ud ..) in tigaie , cu putina sare care il va inmuia si il acoperi cu capacul.Timp de 10 min il lasi sa se inabuse in apa pe care o va lasa el, amesteci din cind in cind ca sa nu se lipeasca ( daca crezi ca nu s-a inabusit deajuns atunci mai adaugi ceva apa si il mai lasi un pic pe foc )...Cind e gata il rastorni in strecuratoare si il lasi sa se raceasca un pic, apoi il tai cu cutitul . Il pui intr-un castron si adaugi brinza “ricotta”( cas sau chiar brinza de vaci mai grasa si sarata ) si jumatate din sosul Bčchamel.Amesteci bine, adaugi sare si piper dupa gust, nucsoara iar la urma imparti in 2 cantitatea in prima adaugi cubulete mici de Gorgonzola , in cea de-a doua cubulete de mozzarella .
In rest la fel ca toate celelalte retete ...
In tava unsa cu un pic de ulei pui un strat de Bčchamel apoi un rind de foi de lasagne ( oparite sau nu ... dupa cum scrie in instructiuni ), o parte din sosul de spanac si brinza iar deasupra parmezan ras . Din nou un strat de foi si sosul de brinza si spanac, pina cind vei termina cu un strat de Bescamel peste care pui ceva parmezan ras si cubulete mici de unt .Le dai la cuptor pt cca 30 min si apoi le lasi sa se raceasca inainte de a le servi alte 10 minute.
E usor de facut. In plus ai avantajul de a le putea prepara cu o zi inainte le asezi in tava si le acoperi cu folie transparenta , le pui la congelator iar a doua zi inainte de a sosi invitatii doar le bagi in cuptor de data asta le lasi cca 40 min....
Pofta buna!
Cristina



"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Foile din cutii sint mici si presupun ca-si maresc volumul.In ce fel de tava le puneti?Toata umplutura nu curge pe linga foi,ca-s destul de tepene?Puneti mai multe foi sau cite una ,apoi umplutura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

pentru Dulcetica :
Foile din cutii sunt mici e drept dar le pui "cap la cap " ca sa se formeze o foaie. De exemplu in tava mea care are dimensiuni de 20*30 intra 3 foi puse una linga alta.Pui 1 strat de foi apoi sosul etc si din nou un strat de foi si tot asa... Lasagna se face in tava cu marginile inalte, insa nu umpli tava pina la marginea de sus pentru ca mai "creste " cam 1 cm .. si risti sa iasa pe afara.
Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Crista, multumesc mult, pun mana si fac, si un pahar de vin in cinstea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Traiasca lasagna! E una din mancarurile mele preferate .

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Si mie-mi place f.f. mult! Si tot fara carne!!!!

Miruna, daca nici in Italia nu au lasagna bune - la mama lor acasa - atunci unde? Mi-ai facut o pofta!!! Imi place lasagna de mor si spanacul la fel. Inca nu le-am incercat impreuna.

Pofta buna!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput