Copilasi din 1998 (03)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Sanca noi am mers in Disneyland pt. ca a mea e prea mica pt. ce au in California adventures.In legoland nu am fost ca ni s-a parut prea mult 3 parcuri in 8 zile siAna nu a fost prea interesata de asa ceva.Si asa am venit destul de obositi.IAr aici unde stam noi mergem in fiecare an de cateva ori la diverse parcuri de distractii.
Si Cary sa stii ca si aici oamenii stau la coada si nu par deloc stresati(noi cred ca avem sechele de aia nu mai avem rabdare)si nu numai in parcurile de distractii dar si la magazine in perioada sarbatorilor,si se scoala chiar la 4-5 dimineata cand sunt reduceri mari la magazine(de Ziua recunostintei sunt cele mai mari reduceri aici cel putin din auzite nu am incercat pana acum, mi se pare "inuman" sa stai la usa magazinului cu noapte in cap vezi sechelele de care vorbeam:-)).Chiar si pe autostrada in trafic tot la un fel de coada stai dar nimeni nu se streseaza oamenii asculta muzica ,mananca, vorbesc la telefon mobil o gramada nu au timp sa se plictiseasca/.
Cat despre mancare eu nu imi fac prea multe griji. A mea mananca putin si des e mofturoasa dar incerc sa o las sa manance ce vrea.Carne nu vrea decat de pui si numai in ciorbe sau cu piure de cartofi.In schimb ii fac chiftelute din pui sau curcan(dar la cuptor nu prajite)si ii mai place sunca .Ana nu si-a schimbat inca nici un dinte dar nu mai poate musca din marul intreg cred ca in curand incep sa i se schimbe.Asa ca il tai felii.Si mananca fructe cam tot ce prinde dar cum spuneam in cantitati foarte mici.Insa eu am lasat-o asa ,ca nu sunt genul sa alerg dupa ea cu mancarea.Si e slaba dar destul de puternica face sport si e rezistenta la efort.

Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

LA MULTI ANI! Ana,sa cresti mare si frumoasa,sa ai parte numai de impliniri si numai clipe frumoase alaturi de cei dragi.
PETRECERE FRUMOASA!

Va doresc W-E placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

LA MULTI ANI!Iustin,sa fi sanatos si sa ai parte numai de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

La multi ani, Ana! Multa fericire, alaturi de cei dragi!
La multi ani, Iustin! Sa cresti mare si sa fii fericit!

Bine v-am regasit, !
Dragi mamici, am si eu niste intrebari pentru voi. Pentru cele care ati avut copiii in clasa a I-a, cum a fost, cum s-au descurcat micutii? Ne puteti impartasi din experientele voastre? Noi incepem scoala in toamna si avem emotii (de fapt eu am, nu Alex).
Multumesc frumos,

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Si eu ma "scolesc" din toamna,asa ca suntem doua care asteptam raspunsuri.
Rebecca este foarte nerabdatoare si abia asteapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Ana mea e acum in clasa a doua dar cum sistemele de invatamant sunt asa de diferite nu stiu daca te pot ajuta prea mult.Pentru ca aici le cere ca la inceputul clasei intai sa citeasca si sa scrie si ca apoi totul se face aleator nu au o ordine clara mai ales la matematica unde e o aiureala totala mie mi-a fost mai greu sa ma obisnuiesc.Spun mie pt. ca am vazut ca noi,mamele suntem totdeauna mai ingrijorate.A mea nu avea griji prea mari, se intelegea bine cu doamna si pt. ca la scoala i se spunea ca e "geniu"am avut meciuri acasa pentru ca eu ii spuneam ca trebuie sa munceasca si acasa dupa scoala.
Acum suntem ceva mai bune prietene a mai crescut si ea si intelege mai mult.Cred ca a contat si varsta avea 6 ani si o luna cand a inceput clasa intai.
Si acum am si eu o rugaminte.Daca ar fi sa imi aduca cineva ceva carti din Romania aveti ceva idei?Am eu ceva carti de povesti dar parca vreau mai mult.Poate chiar sa i le citesc eu.Ma gandeam la Domnul Goe sau chiar la Amintiri din Copilarie?Credeti ca e prea mult la varsta asta?Ca daca o intreb pe ea ce vrea din tara imi spune ca vrea o pisica ..vie pai cum altfel....
Numai bine
Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Katy, multumesc frumoos pentru raspuns.
Cred ca "Amintiri din copilarie" pentru un copil de nici 7 ani, e cam mult. Nu stiu ce sa-ti zic. Depinde si de copil. Eu i-am luat o caseta cu "Amintirile", dar nu a fost prea incantat, probabil si din cauza accentului. Nu le-a prea "gustat". Mai asteptam.
Ce carti sa-ti recomand? "Turtita fermecata", "Fata babei si fata mosneagului", "Scufita Rosie", "Alba ca zapada" si ...nu-mi mai aduc aminte acum . Cred ca sunt mult mai potrivite la varsta lor. Aaaaaaaaa, uitam, lui Alex i-a placut f mult "Vrajitorul din Oz". Ii citeam seara cate un capitol, inainte de culcare. Daca ar fi fost dupa el, ar fi trebuit sa stau toata noaptea, s-o termin .

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Nici eu nu eram prea sigura de "Amintiri" dar cineva doct.. de aici zicea ca trebuie sa stie copilul literatuura ca sa nu uite cultura romaneasca...Mersi de sugestie nu are rost sa ma complic degeaba mai ales ca aici cartea aia ar fi interzisa(din cauza Smaranditei faza cu bataia va aduceti voi aminte...).Si mersi pentru sugestia cu Vrazitorul din Oz poate totusi o sa io citesc in engleza sau o citim amandoua.Cat despre clasicele Fata babei si fata mosului,Alba ca zapada le-am depasit deja.Am fost fan Alba ca zapada vreo cativa ani (am avut de toate rochie,telefon,casetofon asternut de pat pana si bicicleta Prtincess )dar acum suntem "domnisoare"si ne place sa ne maimutarim in fata oglinzii cu rochii si pantofi de la mami.Si spre marea mea bucurie a trecut la imbracaminte sport pantaloni scurti/lungi tricou adidasi/sandale si sa nu aiba nici un fel de eticheta la spate altfel mami ia imediat foarfeca si le taie .Apropo voi va imbracati fetele mai mult cu rochite ?Ca eu ii mai cumpar din cand in cand dar raman mici si nu le poarta decat de cateva ori cine stie cu ce ocazie.

Numai bine
katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Si Rebeccai ii plac povestile cu printese,la noi aici exista cateva reviste pentru copiii,gen Princess,Barbie,etc,unde sunt frumoase poze cu printese,povesti de genul"Barbie si fata croitorului","Frumoasa si Bestia","Cenusareasa",etc.;lucru manual,unde li se explica cum se confectioneaza o coronita din cateva lucruri gasite prin casa,sau cum se face o rama pentru o poza,diverse lucruri ce pun la bataie imaginatia copilului si concursuri pentru copii.

Va doresc w-e placut si distractie maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Cary ma bucur ca voi sunteti tot la printese aici au evoluat astia ,a aparut Bratz o calicatura de papusa si ca sa vezi ca nu zic prostii uite cum arata http://www.bratzpack.com/ .Noroc' ca fii-mea e intelegatoare si cand primeste asa ceva cadou nu desface si e de acord sa o schimbam la magazin cu altceva.Dar un ceas cu bratz tot a prins nu eram acasa si taica-su mai nestiutor l-a desfacut. Sta acolo printr-un sertar nu il poarta...Mie nici Barbie nu imi place la nebunie ca e greu de imbracat dar la Bratz astea mi se pare prea strident machiajul ca sa nu mai zic de buze...Oi fi io mai de la tara si nu tin pasul cu lumea moderna!Cat despre reviste mersi de sugestie poate o sa cer si eu din tara .

Katy

Mergi la inceput