Hepatita tip C

Hepatita tip C | Autor: Cristina

Link direct la acest mesaj

Dragelor/dragilor,
va rog, ce puteti sa-mi spuneti despre aceasta boala, despre evolutie, tratamente, solutii in cazul unei persoane peste 50 de ani. Mentionez ca este intr-o faza destul de avansata.

Va multumesc mult pentru orice informatie.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

buna,
mama mea are virus de hepatita C. depinde foarte mult persoana respectiva de cand are virusul. probabil il are de mult daca zici ca e intr-o stare destul de avansata. nu exista tratament decat INTERFERON, care se obtine foarte greu prin casa de asigurari si nu se stie daca iese virusul. mama mea a obtinut medicamentul care costa 1,2 miliarde lei, dar e dat gratis prin Casa de Asigurari daca indeplinesti conditiile spuse de ei. mamei mele nu ii merge prea bine cu tratamentul.
ideea e sa tina regim, sa nu bea, sa nu fumeze, sa respecte tot ce zice dr, sa se odihneasca, sa nu faca efort si se prelungeste viata. cand ai ajuns la ciroza, deja esti in drum spre moarte. asa ca tre sa se fereasca sa nu ajunga la ciroza.
nu stiu ce sa mai zic, stiu destul de multe despre asta, daca ai ceva anume de intrebat, te rog intreaba-ma.


Ramonika si pisicile Vladutz Tigrutz Alina Bubulina Fetitza Maritza
Cei trei muschetari Bebelusii
Omul traieste pentru bunastarea pisicii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Tratamentul este strict conditionat de faza in care se afla boala. In faza de hepatita cronica tratamentul se face numai dupa efectuarea unei biopsii hepatice si a unei analize de sange prin care se determina viremia (care arata gradul in care se inmulteste virusul si care va ajuta apoi la monitorizarea tratamentului); daca sunt intrunite criteriile de admitere in tratament, acesta se face actual cu peg-Interferon (o injectie subcutanata, pe care si-o face singur pacientul, o data pe saptamana) asociat cu Ribavirina (niste tablete care se iau zilnic); tratamentul se face dupa obtinerea aprobarii de la Casa de asigurari de sanatate judeteana si se monitorizeaza periodic prin analize de sange. Unii pacienti il suporta mai greu din cauza interferonului care poate da in ziua injectiei o stare asemanatoare gripei, scadere ponderala; oricum, doar un medic gastroenterolog sau internist abilitat sa prescrie un astfel de tratament il poate recomanda. Daca este depasita faza de hepatita cronica si deja e in stadiu de ciroza, tratamentul este strict unul conservator, fara interferon si ribavirina; eventual exista ca optiune transplantul hepatic. Riscul infectiei cronice cu virus C este de a se transforma in ciroza si pe aceasta, la un moment dat sa se grefeze un hepatom (cancer al ficatului).

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

quote:
Originally posted by Kittycat

Tratamentul este strict conditionat de faza in care se afla boala. In faza de hepatita cronica tratamentul se face numai dupa efectuarea unei biopsii hepatice si a unei analize de sange prin care se determina viremia (care arata gradul in care se inmulteste virusul si care va ajuta apoi la monitorizarea tratamentului); daca sunt intrunite criteriile de admitere in tratament, acesta se face actual cu peg-Interferon (o injectie subcutanata, pe care si-o face singur pacientul, o data pe saptamana) asociat cu Ribavirina (niste tablete care se iau zilnic); tratamentul se face dupa obtinerea aprobarii de la Casa de asigurari de sanatate judeteana si se monitorizeaza periodic prin analize de sange. Unii pacienti il suporta mai greu din cauza interferonului care poate da in ziua injectiei o stare asemanatoare gripei, scadere ponderala; oricum, doar un medic gastroenterolog sau internist abilitat sa prescrie un astfel de tratament il poate recomanda. Daca este depasita faza de hepatita cronica si deja e in stadiu de ciroza, tratamentul este strict unul conservator, fara interferon si ribavirina; eventual exista ca optiune transplantul hepatic. Riscul infectiei cronice cu virus C este de a se transforma in ciroza si pe aceasta, la un moment dat sa se grefeze un hepatom (cancer al ficatului).

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)




Cristina a deschis subiectul acesta in urma cu mult timp. Ii multumesc foarte mult.
Persoana despre care intreba Cristina, este mama mea. Din pacate intre timp s-au facut tot felul; de analize si investigatii...mama este deja in stadiul de ciroza hepatica.
Care sint de acum sansele si ce trebuie sa faca? Ea este acum in Romania si din cite imi spune la telefon medicul care se ocupa de ea este foarte bun si are incredere in el. Partea proasta este ca sta cu moralul la pamint.
Aici am vorbit cu un medic care mi-a spus ca are de trait maximum 5 ani si ca daca a ajuns in acest stadiu inseamna ca are virusul in corp de cel putin 20 de ani.




"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiadiadi spune:

Kittykat;
Pentru ca nu accepti pm iti reproduc mesajul pe care am vrut sa ti-l trimit:
Salut;
Din ce am citit pe forum, se pare ca stii despre ce e vorba, asa ca te rog frumos sa ma ajuti cu niste informatii, daca poti si vrei.

Am HCV.....nu stiu de cand, dar banuiesc ca de la dentist cam de acum vreo 12 ani....
Nu ne cunoastem asa ca nu am nimic de ascuns; nu l-am luat prin sex pentru ca pur si simplu nu mi-am inselat nevasta niciodata - cam fraier, zic unii....
Dupa 4 luni de interferon si ribavirina tratamentul a fost intrerupt pentru ca, conform viremiei aveam virusul cam la 50% fata de situatia initiala. Deci am ramas si cu virusul si cu minunatele efecte ale interferonului - m-am umplut de psoriazis, mi-am facut ochelari de vedere, etc......
Intrebarile sunt urmatoarele:
1 - Cat mai am de trait? - da cinstit !
2 - Cat mai am pana dau in ciroza ?

De cum am auzit ca sunt suspect de a avea HCV am intrat pe regimul standard - nu alcool, nu cafea, nu........etc......mi-ar prinde bine niste retete dietetice pentru hcv; cred ca o sa-mi creasca pene de la cati pui de gaina am mancat.....

O perioada de vreo 2 luni am luat VIUSID si rezultatul a fost ca m-am ingrasat pentru ca mi-era o foame de lup aproape permanent.

Am 46 ani, o fata de 16 ani - mai am multe de facut prin preajma.

In tinerete am facut sport de performanta, am tras de mine masiv, am pierdut ff multe nopti - am facut facultatea la seral - am baut multa tarie......si m-am apucat de fumat la 26 ani...evident, ca idiotu`....

Partea proasta e ca obosesc repede, mi se umfla ficatul dupa pranz si ma doare - ca niste cutite - si mai imi da dureri de spate puternice pe partea dreapta. Am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa mai mannac nimic in timpul zilei, am mai slabit, si ficatul pare sa fie puuuuutin mai bine.

Mai am si hipertensiune, sunt "dependent" de metoprolol - de fapt asa am ajuns la urgenta; am trecut pe langa un infarct....si am iesit suspect de HCV .Mi-a mai zis medicul ca nu aveam voie sa fac sport pentru ca am o problema din nastere la inima; am o valva mai mare decat normal, care nu inchide bine si deci schimbul de sange nu se face corect.....
Scuza-ma pentru mesajul lung.
Sper sa-mi raspunzi - macar cu niste link-uri de unde pot lua informatii despre noile tratamente impotriva HCV...etc.
O zi buna,
Adrian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Adi, de acceptat accept PM, probabil ca n-a mers la acel moment. Iti voi raspunde, sper sa nu stearga moderatorii, pt ca devine o discutie personala care nu priveste toti membrii forumului si asta contravine regulamentului forumului. Ti-as fi trimis un PM, dar nu ai activata optiunea. Nu poate nimeni sa iti spuna cat mai ai de trait sau cat mai ai pana vei face ciroza. In primul rand, ca nu toti pacientii cu hepatita cronica vor evolua obligatoriu la stadiul de ciroza. Iar de hepatita cronica, nu se moare; de ciroza insa da. Conteaza foarte mult pt prognostic si gradul hepatitei cronice, care nu poate fi apreciat decat prin biopsie hepatica. Nu spui niic cand ai facut tratament cu IFN+Riba. Mai nou exista o varianta imbunatatita de IFN, numita Interferon-pegylat, la care sansele de reusita ale tratamentului sunt mult mai mari. Cel mai bine ar fi sa reiei evaluarea la un centru de hepatologie, sa vada in ce stadiu se afla exact atat boala de ficat cat si restul afectiunilor de care suferi si in functie de asta sa se hotarasca tratamentul optim. N-o sa repet indicatiile de viata si regim pe care sper ca le cunosti si mai ales le rspecti; si in primul rand interdicita absoluta de a consuma alcool. Multa sanatate.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiadiadi spune:

Multumesc pentru raspuns, Kittykat.
Referitor la pm, probabil din cauza aglomeratiei ceva nu a fost activ .....si pe langa asta se pare ca nici eu n-am activat pm-ul la mine....sorry; o sa incerc sa-l activez.
Am ajuns la urgenta cu inima in primavara anului trecut, in vara incepeam deja interferonul pe care nu l-am mai luat dupa 4 luni.
Pana in ziua aceea din primavara eu nu mai fusesem la doctor cam de 20 ani; si am fost intotdeauna total "afon" la medicina si farmacie.
O sa caut pe-acasa rezultatele biopsiei si analizelor de dupa ce am incetat sa mai iau interferon si poate o sa-ti mai faci putin timp sa te uiti pe ele....raman recunoscator.

Multumesc,
Adrian.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbel30 spune:

Dragi prieteni,
si sotul meu are hepatita C in urma unor transfuzii de sange primite cand era mic. Dar nu a stiut ca are aceasta boala pana la varsta de 29 ani! Pe hartia pe care a primit-o de la dr. in urma biopsiei scrie ca Hepatita C e de 4 tipuri si ca sotul meu are tipul 4 care e cel mai "greu". Dr. de familie i-a spus ca acest tip de hepatita isi face simtita prezenta pe fond de stres(si tot ce implica asta). Si asta e singura explicatie pe care ne-o putem da pt. ca intr-adevar am trecut printr-o perioada groaznica(asta se intampla in urma cu 4 ani)
Problema e ca dr. l-a sfatuit "prieteneste" ca daca reuseste sa "reziste" fara tratament (interferon si inca ceva, nu mai tin minte) ar fi f. bine pt. ca in urma tratamentului are sansa de vindecare doar 45% si o multime de efecte secundare negative! Tot din cauza hepatitei are si probleme cu somnul, in sensul ca desi e obosit frant, nu poate sa adoarma!Si se chinuie pana pe la 1-2 noaptea iar la 7 dimineata trag de el sa se trezeasca!Asa ca noi am trecut pe oarece remedii naturiste:pt. somn ia Melatonina (pastile/capsule-concentratie 3 mg) , cand are ia LIV 52 cu pauza recomandata in prospect, iar cand nu are ii fac ceaiuri (ori ceai hepatic ori ii fac eu amestecul din plantele scrise in prospect). In afara de asta ii fac un amestec de miere+polen +propolis si-i dau 1 lingurita dimineata si una seara inainte de masa.

"Sufletul n-ar avea curcubeul daca ochii n-ar avea lacrimi..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbel30 spune:

In afara de asta vrea sa ia pastile cu seleniu, vit.C si E si inca cativa antioxidanti care nu-mi vin acum acum in minte.
Asta in afara de regim alimentar adecvat (fara grasimi, prajeli, produse care contin mult fier...)Nu bea, nu fumeaza,si el a facut sport si a "tras de fiare"...Acum se simte frustrat ca la un pic de efort oboseste imediat...Si el spune ca simte intepaturi la ficat...
De fapt poate va intrebati de ce v-am scris...pt. ca nu mai stiu ce sa fac ca sa-l ajut!Ma doare cand il vad ca sufera si cu toate "leacurile" pe care i le administrez nu simt ca ii e cu mult mai bine...sau poate, cine stie, i-ar fi fost mai rau daca nu le-ar fi luat...
Are momente in care-mi spune ca sufera la gandul ca ar putea sa moara...si sunt sigura ca se gandeste mult mai des decat imi spune mie...Eu mereu il incurajez dar mi se intampla si mie sa cad in "butoi", desi eu sunt o fire f. optimista si increzatoare...singura explicatie si scuza pe care o gasesc e ca sunt insarcinata si hormonii mai scapa de sub control...
Scuze ca m-am intins la povesti, dar mi-a facut bine sa "vorbesc" cu voi...


"Sufletul n-ar avea curcubeul daca ochii n-ar avea lacrimi..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanap spune:

si sotul meu a fost diagnosticat acum 2 luni cu hepatita c si ne este tare greu sa acceptam.acum asteptam rezultatele biopsiei si viremiei sa vedem in ce stadiu este boale.boala a dobandit-o tot printr-o transfuzie de sange acum aproape 15 ani.are 30 de ani si e greu sa renunti asa deodata la multe dar trebuie sa se conformeze.
porumbel exact asa se intampla si cu sotul meu e super obosit dar nu poate adormi decat dupa 1 noaptea.a renuntat la somnul de pranz ca sa fie sigur ca adoarme devreme dar nu e nici o schimbare.sunt bune remediile naturiste ?am vrea sa incercam si noi.
sanatate la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalia05 spune:

Pentru adiadi... De ce ai intrerupt tratamentul cu interferon dupa numai 4 luni daca viremia s-a redus cu 50%? Eu stiu ca tratamentul trebuie sa dureze un an. Fiul meu a fost depistat cu hepatita C la varsta de 18 ani (habar nu avem de unde a luat-o) si s-a tratat 1 an cu peginterferon (1 injectie pe saptamana) si ribavarina. Efectele secundare au fost practic nule (putina temperatura numai dupa prima injectie) si virusul a devenit nedetectabil. Am repetat analiza la aproape 2 ani dupa incetarea tratamentului si tot nedetectabil si transaminazele in limite normale (sa ne ajute Dumnezeu asa sa ramana). Asa ca tratamentul cu interferon este sfant, functioneaza la majoritatea bolnavilor. E adevarat ca la fiul meu hepatita a fost depistata foarte rapid deoarece el are si diabet tip I si din cauza asta face analize din 3 in 3 luni. Medicul ne-a spus insa ca atacul a fost foarte violent, incepuse sa se cronicizeze.
As vrea cu aceasta ocazie sa mai inlatur o prejudecata. Hepatita C nu este transmibila prin sex (statisticile spun ca probabilitatea de transmitere prin sex este mai mica de 2%). Cea care se poate transmite prin sex si din cauza asta este trecuta si la categoria BTS este hepatita B.

Mergi la inceput