M-am hotarat ......adoptie (15)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Scuze pentru intarziere , dar nu am mai intrat de joi.
La multi ani Laura si Victor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

[quote]Originally posted by aissa

Valiburu, si tie sa-ti traisca fecioru, dar azi e ziua fetitei Lilianei si baietelul lui Rozi face 10 luni.....a mea e pe 30.

Asta ca sa vezi cat de aiurita sunt. Nici nu mai stiu zilele saptamanii sau data in care ne aflam, deci totul este firesc ca am incurcat zilele. O urare in plus nu strica.
Vestea cea buna ca de astazi suntem familie cu atestat, adica nu orisicum..... In curand, dupa ce iese hotararea de la tribunal avem voie la incredintare in vederea adoptiei. Pana acum este bine...cu Dumnezeu inainte!
Dar am inteles ca este vorba de o alocatie, ceva de genul asta. Cu hotararea de plasament si cu copia dupa certificatul de nastere merg sa-l inregistrez pe bebe, dar despre ce este vorba, nu stiu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

valiburu intradevar este vorba despre o alocatie de intretinere pentru copil in valoare de 780000lei/lunar de care se poate beneficia pe perioada cand aveti copilul in incredintare. si eu am aflat mai tarziu de ea cu toate ca in hotararea de incredintare se specifica de o alocatie de intretinere si atunci am crezut ca este vorba despre aceea de care beneficiaza toti copii. pana la urma ma dumirit o prietena care are si ea un bebit spre adoptie asa ca m-am dus cu o copie dupa hotarare, copie dupa buletinul celui care vrea sa o ridice (eu m-am trecut pe mine pentru ca stau cu el acasa) si mai faci o cerere acolo si mai semnezi ca la orice modificare privind statutul copilului ii anunti in 15 zile. mie sa nu ii deochi mi-au dat banii si din urma de anul trecut (de cand era hotararea). pentru Bucuresti eu am fost pe str. preot Galeriu (nu se depune la DPC). sper ca am fost cat de cat de ajutor.

lorelei si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Inteleg ce vrei sa spui, este bine ca se mai gandesc si la proaspetele mamici. La noi in GL am inteles ca este chiar si un ajutor din partea primariei si a Consiliului Local pt mamici, indiferent ca este adoptie sau nastere naturala, dar sa vedem...
Stiti ce se intampla? Nimeni nu spune nimic, din cei de sus, in legatura cu drepturile pe care le ai, daca te documentezi e bine, daca nu, 'sanatate"; apoi cand expira chestiunea iti spune "nu stiai???".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Draguta chestie, acum e prima oara cand aud de asta.
Sa le fie de cap ca nu au spus nimic. Noi dupa ce am schimbat certificatul am depus pentru alocatia aia amarata de 200.000 si nici aia nu mi-o dau din urma de cand e fata la mine ci doar de prin aprilie (cam de cand am avut incuviintarea pentru adoptie, deci dupa cele 3 luni de incredintare).
Ajutorul de la primarie nici nu m-am dus sa intreb de el, iar pe cei de la munca am spume ca nu mi-l acorda pe cel prevazut de contractul colectiv de munca. Ca ma enerveaza, cica am toate drepturile unei filiatii firesti, dar pana la cele banesti probabil.
Rozi, stiu ca te-am stresat cu ajutorul asta de la serviciu, de ala nu mai pomenesc, dar ai idee, unde or fi reglementate alocatiile astea de care vorbesc fetele? Oare putem sa mai facem cerere din urma? Pana nu s-or prescrie, dracului de tot, ca si asa sunt sume modice fata de cat se cheltuie, dar daca sunt indreptatita sa le cer, de ce sa renunt la ele.....
Lorelei, tu cand ai depus cerere trecusera cele 3 luni de incredintare sau erai inca in ele? La mine in hotararea de incredintare nu scrie nimic de genul la ce spuneti voi.

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Aissa, ce acte ai depus pentru alocatia aia de 200.000 lei? Si unde?

Merci,

Flory si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Flory, sincera sa fiu nu stiu exact pentru ca a fost asistenta noastra cu actele.
Stiu ce mi-a cerut: certificatul de nastere original, buletinul meu original si hotararea judecatoreasca la fel, in original. Banuiesc ca dupa toate astea a facut copii. De depus le-a depus la primaria noastra, deci la cea de sector. Pe certificat au pus o stampiluta pe spate.
Flory, tu stiai de chestia asta de care zic fetele?
Eu am tot cautat, am gasit ceva www.mmssf.ro/Protectiecopildif.htm" target="_blank"> aici si l-am pus si pe Tony sa o sune pe asistenta noastra sa o intrebe daca stie ceva.
Cred ca aveam dreptul, nu gasesc inca legea sa vad daca e trecut un termen in care trebuiau solicitate aceste alocatii. La fel, nu gasesc unde e prevazut ajutorul de nastere ca sa vad daca avem dreptul. Dar nu ma las si mai caut.

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Din cate am inteles, trebuie certificat de nastere in copie si actul de incredintare al copilului tot in copie. Si se depun la primarie sau la starea civila.
Dar ma mai interesez sa vedem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

Buna fetelor,
Rozi, am intrat sa iti urez multa, multa bafta maine, si sa dea Domnul, ca in aceasta zi Sfanta de Sf. Petru si Pavel, sa ai dublu motiv de sarbatoare..din suflet iti doresc succes si LA MULTI ANI la 3 ani de casatorie.
Bafta tuturor fetelor de altfel si va sarut dulce pe voi si pe bb


pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Pasho, ai avut vizita de la DPC? Cum a fost? Scuze, dar nu am retinut data cand spuneai ca te viziteaza d-na Patriche.

Fetelor, eu l-am pus pe Tony sa o sune pe asistenta noastra sa o intrebe daca stie ceva de ajutoarele astea si cand o sa aflu ceva va spun si voua. Oricum, de avut dreptul am aflat ca aveam. Sunt curioasa daca mai pot sa le cer acum sau e deja tarziu. Am trimis si niste mail-uri la Min.Muncii si Familiei (si cum ii mai zice...).... si la Primarie, la adresele date de ei si sunt curioasa daca primesc raspunsuri si de acolo.

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput