Cu incredere spre Canada (18)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sofronica spune:

Cata, eu tocmai am contactat Wee Watch, ptr ca vreau sa fac acasa un daycare.Prefer sa am eu grija de inca 2 copii si sa il am pe al meu cu mine decat sa-l duc la 10 luni ( cat ar avea cand imi expira maternity-ul) cine stie unde.
Am primit pachetul informational de la Wee Watch si sa stii ca e un screening serios ptr persoana care vrea sa deschida asa ceva. In primul rand iti verifica tot backgroundul de aici, iti inspecteaza casa, ai de trecut cateva interviuri iar dupa ce incepi ai periodic controale - neanuntate - de la firma sa se asigura ca totul e ok.
Asta scria in pachetul primit. Am sa-ti spun mai multe dupa ce ma intalnesc cu ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Denisa, merci. Eu stau in North York (Bathurst and Finch).
Weekend placut!

Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koky spune:

Nu stiu cum o fi in Ontario, dar in Quebec exista si unele gradinite Montessori cu program normal, fiica-mea merge acolo. Sunt fff incantata, a invatat f multe lucruri, e bilingva (gradinita, ca fii-mea...vorbeste romano-anglo-franco-pasareasca, de se mira barbata-miu cum de inteleg ce zice ), de fapt e chiar bulibaseala - 4 luni programul educativ in engleza, 4 in franceza, dar dupa-amiaza se joaca in grupa inversa (adica franceza, respectiv engleza...ati inteles ceva ???). Organizeaza excursii, au tot felul de activitati, magicieni, teatru etc etc, totul se invata "jucandu-se". Nu am dat-o acolo "de geniu" ci ptr ca ii invata mult mai disciplinati, nu alearga ca nebunii, isi strang lucrurile etc etc. Iar educatoarele sunt niste scumpe, atente, calde. Platesc mai putin decat am platit la prima gradinita unde nu avea nici un program si venea moarta de foame si somn...Le dadeau cuscus cu legume toata ziua buna ziua, ca cica e sanatos...o fi...da' la ele acolo...ca nici macar nu era facut ca lumea, amestecau cuscus fiert cu un pic de fasole la conserva si asta e...am cerut sa gust, ca imi tot ziceau ca nu mananca asta mica, ori eu o stiam o mancacioasa si nu e deloc mofturoasa...Da' am deviat ...sorry...

Koky, mama de doi super bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Sofronica, asa am inteles si eu, ca trebuie sa le verifice bine pe cele care au grija de copii. Sper sa fie adevarat! Bafta in ceea ce vrei sa faci1

Koky, din cate am vazut eu in Toronto Montessori e mai scumpa ca alte gradinite, trece binisor de 1000 CAN si oricum acum Laura e cam mica pentru asta, ei primesc peste 2.5 ani. DAr e bine de stiut cum e, am inteles ca sunt mai organizati si mai disciplinati decat in alte daycares.

Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofronica spune:

Multumesc Cata.

Koky, in Ontario e diferit fata de Quebec.Ptr cei mici e o porcarie, in primul rand preturile nu se compara, aici fiind ff scump ptr cei pitici.Iar ca sa-l duci toata ziua si cu mancare inclusa te-ar usca la buzunar. Stiu ca sunt cateva subventionate dar lista de asteptare poate ajunge la trei ani...Deci pe cand e gata copilul de scoala ai avea loc si la gradinita.Si eu am prieteni in MOntreal si am ramas uimita de diferente.De fapt la f multe chestii e altfel - bine altfel- in Quebec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

CataD, sunt clar screeninguri serioase pt cele cu homedaycare. Aseara am vb cu cineva de aici, si mi-a zis ca a avut homedaycare pt 5 ani, si venea saptaminal lume sa o controleze d ela guvern, fara sa anunte si era tare bine, ca asa era totul ok si stia unde sa improve.
Eu zic sa faci cum iti spuen instinctul de mama si stiu ca astea sunt in jur de 800, montesorii mi se pare exagerat,adic aeu pina la 5- nu as da copil decat dc e un GENIU
bafta, am plecat la french river!

Denisa
10+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Denisa, sa ai fun la French Rover colea, sa faci poze, sa ai grija de samburica si de tine.

Vis-à-vis de scolile Montessori, eu una am vizitat vreo cateva inainte de a-i alege daycare-ul fiemii si nu am ramas deosebit de incantata de serviciile ce le prestau. Copiii in nici un caz nu trebuie sa fie genii ca sa mearga acolo (se aplica regula first come first served, nu exista testari speciale). In afara de filosofia celebrei Maria Montessori (care nu stiu cat se mai aplica practic in ziua de azi), jucariile acelea speciale, eu nu stiu cu ce se deosebeste aceasta de alte gradinite. Poate ne spun concret alte mamici trecute prin asa ceva. Disciplina se aplica si in alte gradinite, nu musai in una Montessori. Plus un alt dezavantaj al acestui tip de gradinite, este ca programul zilnic se termina la ora 3!!!!! (daca termini serviciul la ora 5 platesti extra charge taxat la fiecare 5 minute de intarziere) si au vacante la fel ca o scoala normala, deci practic daca lucrezi, tu ca parinte trebuie sa-i gasesti un alt aranjament copilului pe timpul verii. Iar in privinta francezei, cel putin in Ontario m-am lamurit ca nu se vorbeste fluent acolo limba ca intr-o "French immersion", e doar un fel de apa de ploaie (parere pur personala).

Celelalte fete unde petreceti long vichendu si Canada Day? Happy Canada Day !

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Eu de-abia astept sa se faca 3---mai e putin--astazi ne dau drumul mai devreme, sef dragut :)!
Mergem la camping, la Arrowhead. Mai e cineva prin zona aia in weekend? Sper sa nu ploua, m-am tot gandit si razgandit cu campingul asta. E prima data cand merg cu Laura cu cortul, sa vedem cum o fi!
Weekend placut la toata lumea!

Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by CataD

Eu de-abia astept sa se faca 3---mai e putin--astazi ne dau drumul mai devreme, sef dragut :)!
Mergem la camping, la Arrowhead. Mai e cineva prin zona aia in weekend? Sper sa nu ploua, m-am tot gandit si razgandit cu campingul asta. E prima data cand merg cu Laura cu cortul, sa vedem cum o fi!
Weekend placut la toata lumea!

Catalina si Laura (12 ian 2004)




Si noi avem Arrowhead pe aici, la munte, pe linga Twin Peeks, superb locul, am si poze de acolo... Nu e vorba de acelasi, nu?



Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Catalina, Diana mea merge la un "Licensed family day care", din septembrie anul trecut. Eu sunt foarte multumita. Tanti care are grija de copii e grecoaica (si, recunosc, am considerat inca de la inceput un mare "+" faptul ca e europeanca). Sunt 5 copii acolo. Dianei ii place foarte mult, fata mea e bine ingrijita, a racit pana acum numai de doua ori (dar probabil ar fi racit oricum, chiar daca nu ar fi mers la o gradi), si chiar nu am de ce sa ma plang.

Inainte sa ne hotaram pentru gradi, eu am cautat pe net tot felul de informatii si am acasa pe calculator cateva fisiere cu intrebari pe care sa le pui si la ce sa te uiti cand vizitezi un posibil-viitor day care pentru copil. Daca te intereseaza, ti le trimit si tie (daca imi dai un PM cu adresa ta de email).

Laura
_

"We build too many walls and not enough bridges." Sir Isaac Newton

Mergi la inceput