Viata in Germania (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

buna fetele!!..am o intrebare..cele care nu aveti cetatenie germana si nici pasaportul schimbat pe numele german,si cu domiciliul aici..ati avut probleme cu viza cand ati plecat undeva in concediu?
Pana la urma am renuntat sa mai merg in ro la mare,si bine am facut pentru ca am gasit o oferta fenomenala la neckerman si pe 30 plec cu puiul meu in turcia,pt 3(trei!!) saptamani,la 4 stele, all inc,hotel..super fain,la 100 de m de plaja si tot tacamul,cu toate taxele e 950 de euro.
in ro,la mai putine stele si servicii ,sejur mai scurt..sarea pretul de 1200.

acum intrebarea mea e cu viza,azi mi-am facut rezervarea si mi-au spus ca dupa ce ajung in turcia,la aeroport,inainte de pass-control trebuie sa merg sa-mi puna un timbru pe pasaport care costa 10 euro.
Asa suna bine,dar ma gandesc daca chiar nu or sa fie probleme,mai ales cu numele..pe prima pagina am numele de fata,la mijlocul pasap am viza pe 3 ani cu noul nume si pe bilet sunt trecuta cu ambele nume.
voi ati luat viza tot la fata locului sau ati avut-o deja din tara din care ati plecat?

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

fetelor, am primit loc la cresa pt Patrick!!!. Din sept merge si andra la gradinita, si sunt cea mai fericita!!!!! Si sunt sigura ca e si datorita celor dintre voi care mi-au tinut pumnii . Ieri am avut ultima zi de scoala, mai am sesiunea si am terminat si cu asta. Si daca o sa-mi tineti pumnii stransi de tot si pt un job part-time asa cum visez eu, ca ma mai recunoasca si copiii astia cand vin acasa, atunci totul va fi perfect. Parca plutesc, nici nu ma mai asteptam sa primesc loc, mai ales dupa ce toate programarile au fost facute. Si inca la cresa unde ne-am dorit, unde a fost inscris prima data!! E o super cresa, sunt 6 copii in grupa si 2 educatoare, invata multe chestii si au mare grija de ei. (copiii unei amice sunt acolo). e suuuuupeeeeeeeeerrrrrrrrrr!!!!

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

multe multe felicitari si iti tinem pumnii in continuare!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Incepe Patrick cresa!
Felicitari pentru otinerea locului si succes in continuare cu ce ti-ai propus!


Pupici,
Katink 34+

Fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

multumesc, fetelor! Azi am primit si plicul cu Zusage si invitatia la sedinta cu parintii. Abia am fost la Andra, de-acuma am treaba cu 2 copii in 2 locuri:)
Katink, eu ma gandeam ca vii sa ne dai o veste, am pierdut sirul cu nr de sapt. dar oricum esti pe aproape, acusi,acusi. Am o gramada de cunostinte care sunt gravide, fie la primul (mai rar) fie la tura a doua (majoritatea). Nici nu mai stiu care si cum e, din cand in cand mai aflu de un sufletel mic si urlaret. Sarcina usoara in continuare (desi stiu cam cum e la sfarsit si mai ales pe canicula asta...) si sa vii sa ne spui cum a fost, sa ne dai poze, tot raportul:)
pupici si toate bune!

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Cristina ,bravo pt locul lui Patrick la cresa!Sa stii ca si eu ti-am tinut pumnii!Daca zici ca-i asa fain,mai ca ma indur sa-i mai fac o surioara copilei mele .Cit platesti?

Fetele,
Voi ce abonamente la Internet aveti?Cam cit platiti cu/fara tilifon?Noi trebuie sa-l skimbam,avem de la T-online(DSL,ISDN,etc-intelegeti voi,nu stiu exact cum se cheama)si platim cam mult .

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Cred ca totusi sunt 8 copilasi in grupa, nu 6, dar eu tot zic ca e bine. La urma urmei sunt mamici care fac cate 2-3 odata sau la rand, ele ce fac? Iar acolo nu au altceva de facut decat sa stea dupa fundul lor, nu au de facut curat, mancare, cumparaturi etc.etc. Sunt si crese une sunt mai multi in grupa, dar asta e micuta si nu au incaperi mari, asa ca au decis sa ia mai putini intr-o grupa. Mie imi place ca au curte, e f frumos inauntru si educatoarele chiar isi dau silinta sa suplineasca lipsa de spatiu, adica le dau ocupatii, fac engleza, muzica, ies aproape pe orice vreme afara in curte care e mare si frumoasa. Cred ca eu nu ma ocup atat de bine de ei, de fapt nici rabdare nu mai am. Si apoi, la 2 ani eu zic ca nu e chiar devreme, nu?
Referitor la tarife, sunt stabilite tot de lege, uite aici un link ca sa vezi tabelul, e in functie de cate ore si de venit:
http://www.muenchen.de/vip8/prod1/mde/_de/rubriken/Rathaus/_lhm_alt/mde/referat/sozial/tagesbetreuung/download/2_kkg.pdf
Asta e pe München, posibil ca in alte parti sa fie alte tarife. Ca sa nu mai zic ca de anul viitor cand o sa fie in aceeasi gradi cu NAdra pt el platesc numai 2/3 din tarif:)
Acuma numai job mai lipseste, ca sa nu stau sa ma uit pe pereti cat stau ei prin straini:))

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Cristina, felicitari si bafta mai departe!

Fetili, de pe langa Bonn, Koeln, da-ti si mie un link despre transportul de zona....m-ar interesa ruta bonn-wesseling.
Danke schoen!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

Copiloi, am intrat pe www.bahn.de si am gasit asa:

De ex: Bonn Hauptbahnhof 11:46 - Wesseling Mitte, Wesseling 12:04 (0:18)
STR no.16

Pupici!


_
"After all, tomorrow is another day!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Alina, noi avem abonament la freenet.de, avem voie cam 2 gica pe luna download, cam 20 Eu pe luna (fara telef.).
Vio

Tina,catelus de catifea

orhideele noastre

Mergi la inceput