Copii nascuti in 1999 (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Nora si Camelia, tare rau imi pare de puiutii vostri ca sunt bolnaviori. Va urez sa se insanatoseasca repede.
Theodora continua sa mearga la scoala cu placere, mi-a spus ca au scris intr-o zi cifrele, in alta zi literele. Azi aduce pentru prima data caietele acasa. Le studiez si va spun si voua ce au facut.
Mamicile care au copii de scoala, mai povestiti ce fac copilasii vostri sa-mi fac si eu o idee, ca n-am mare incredere in scoala de aici.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Noi am fost la medic,avem un pic rosu in gat si ii curge nasul,febra nu a facut caci i-am dat de la inceput nurofen.Doctorita ne-a dat nurofen,vit.C si amoxacilina(deci n-am scapat de antibiotic),deocamdata nu am inceput amoxacilina,ii dau doar vit.C,nurofen,tinctura de propolis si echinaceea,sper sa scapam f.antibiotic.
Nora,sanatate lui Andrei!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Cum se simt piticutii? mai bine?
Noi am tras un pic weekend-ul trecut, dar ne-am vindecat cu ceaiuri si picaturi de propolis plimbate prin gura ptr. doctor
Noi trebuia sa facem operatia de amigdalita anul trecut, dupa ce am venit de la mare nu a mai fost nevoie.Luam vitamina C cu propolis.
Anul asta trebuia sa scoatem polipii, am fost cateva zile in salina si urmam tratament naturist.
Nu cred sa mai fie nevoie, deja respira mult mai bine.
Si se invatase organismul cu antibiotice puternice, cand ma vedea asistenta 'nu se poate ... iar?'
Crini ce vezi in caietele alea spune si noua?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Am scapat de boala! A avut 2 zile febra si gata. Fara muci, fara tuse... Doar gatul un pic rosu si amigdale marite. Dar acum e deja mult mai bine, slava Domnului!

Sanatate tuturor si multumim pentru gandurile bune.

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Sambata seara si fetita mea s-a simtit cam rau, a avut un pic de febra si i-a curs nasucul. Am imbracat-o ceva mai gros decat de obicei si am bagat-o in pat devreme, iar duminica n-a mai avut nimic. Se vede treaba ca era o stare de slabiciune, nu o raceala propriuzisa.
Asa, sa va spun ce au facut la scoala saptamana trecuta.
In primul rand au dat niste teste:
sa coloreze cu albastru florile din vaza, cu rosu cele din afara,
sa coloreze cel mai mic obiect (aici obiectele erau asezate intai unul sub altul, apoi cu diferite orientari fiecare)
sa deseneze o pisica sub masa si un pestisor pe masa
... si tot asa
A veni

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Ma scuzati ca am intrerupt asa brusc, a trebuit sa-mi mut postatia pc.
Cum va spuneam, a venit acasa si cu cele 2 caiete de italiana, respectiv matematica, ambele sunt caiete studentesti (adica format mare, A4) cu patratele.
La italiana au spus o poveste, n-am inteles prea bine daca au creat-o ei sau doar au ales finalul si au lipit pe caiete o pagina pe care era batuta la masina istorioara asta.
Apoi profesoara a scris pe tabla o propozitie cu litere mari de tipar si ei au copiat-o pe caiete. Au incercuit un cuvant si au scris cate un rand cu fiecare litera a lui (tot litere mari de tipar) si un rand cu tot cuvantul. Atat! In rest au desenat in fiecare zi cate ceva pe caiet, legat de povestioara.
La matematica au lipit pe caiete o foaie in care se explica la ce sunt bune numerele, unde se folosesc, in ce moment le-au intalnit deja. Apoi i-a pus sa scrie pe caiet toate cifrele pe care le stiu.
Aici fata mea le-a scis pe toate, ca le-am tot facut cu ea, dar multe sunt in oglinda.
Se mai intalneste cineva cu problema asta? Cum sa fac s-o invat in ce parte trebuie sa le faca?
Ea mi-a spus ca n-are lectii pentru we, eu totusi am pus-o sa mai faca un rand cu fiecare cifra si cate unul cu literele din cuvantul invatat.
Ce parere aveti? M-am gandit sa nu ii dau nici prea mult nici deloc.
Ai vostri ce-au facut la scoala? Povestiti, ca de-abia astept s-aud alte opinii/metode.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbur spune:

Bun,
m ltur si eu "clubului mmicilor de copii din '99"
Vld, fiul cel mre, e nscut pe 4ug1999 si vorbeste f mult(c l tu Amulet). Anul st v merge l grdinit in grup mre pregtitore. Am fost sftuit s-l du nul st l scol pt c stie f mult, ins din cte m observt mre mjoritte copiilor stiu literele, cifrele chir si s dune si s scd etc si merg inc l grdi (s c nu suntem singurii).
L grdinit l cre merge se fc diverse cursuri l cre Vld prticip: dnsuri, krte si mi nou chitr (se fce si nul trecut ins bi cum "descoperit" Vld c re si el nevoie de chitr. I-m lut, s vedem rezulttele..
As vre s-l du si l innot, se ftie f mult si e plin de energie si cred c st i-r prinde bine, ins noi printii ne miscm mi greu (ce s-i fci st nu se mi fce l grdi...)


Mmi de Vld (6ni) si Cristi (5 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Crini, uite ca incerc sa-ti povestesc si eu un piculet cam ce face Andrei la scoala: pana acum a dat 2 teste, unul din matematica (sa zicem asa) si altul din franceza:
1)matematica
-sa scrie de cateva ori 1,2,3,4,5,6 (aici lui Andrei ii mai greut un pic)
-sa scrie numarul de animale din niste multimi
-completeze o succesiune de numere
-sa coloreze in diferite culor ce este inauntru, respectiv afara
-sa coloreze primul desen si ultimul dintr-un sir
2)franceza
-sa citeasca "la, lala, la lal a la, lalalala"
-sa recunoasca niste cuvintele si sa le lipeasca astfel incat sa formeze o propozitie: "Tralala, c'est moi, Gafi"
-dinr-un sir de la, le, al, ul sa il aleaga pe "la"
-din 3 variante sa aleaga un text scris intr-un desen

Cam asta. O sa povestesc mai pe larg, sunt putin pe fuga.
Pupici,

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Multumesc Nora.
Am sa incerc sa-i fac si eu acasa chestiile astea care le-ai spus tu.
Sa-mi mai povestesti. Si voua va da caietele/lucrarile lor acasa tot doar in we? Sau in fiecare zi?

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Carmenbur, bine ai venit, Vlad al tau e pe lista .

Crini, evaluarile le fac in fiecare vineri, asa ca le avem pentru weekend. Dar au teme in fiecare zi si atunci primim caietul cu tema respectiva (doar miercuri e zi scurta si nu au teme).

Andrei se descurca bine la scoala, intelege rapid si ii place ce face. Doar ca are probleme cu scrisul. Nu tine bine creionul in manuta si e cam crispat. Aveti idei de imbunatatire a situatiei?

Nora

Mergi la inceput